Prinášame štvrtú záverečnú časť seriálu o daňovej kontrole a jej dôsledkoch. V predchádzajúcich častiach sme sa venovali vyrubovaciemu konaniu a možnosti odvolania sa voči rozhodnutiu vydanému správcom dane, ktoré je zavŕšením vyrubovacieho konania. V tejto časti seriálu sa venujeme ďalším možnostiam vyjadrenia nesúhlasu s rozhodnutím správcu dane a podmienkam, za akých môžu byť použité.
Obnova konania
Obnova konania a postup pri obnove konania sú upravené v ustanovení § 75 a § 76 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“). Obnova konania je mimoriadny opravný prostriedok, ktorý smeruje voči právoplatným rozhodnutiam vydaným v daňovom konaní.
Nemôže sa uplatniť v prípadoch, kedy bol využitý iný mimoriadny opravný prostriedok – preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania, na základe čoho bolo rozhodnutie zmenené alebo zrušené. Povoliť alebo nariadiť obnovu konania zákon nepripúšťa v tých prípadoch, keď konanie bolo ukončené právoplatnou daňovou exekučnou výzvou. Dôvodom je skutočnosť, že ak konanie bolo ukončené právoplatnou daňovou exekučnou výzvou, správca dane už zabezpečuje výkon daňovej exekúcie.
Za podmienok uvedených v § 75 ods. 1 daňového poriadku má účastník konania na obnovu konania právny nárok. V tom je podstatný rozdiel oproti inštitútu preskúmania rozhodnutia mimo odvolacieho konania podľa § 77 daňového poriadku, podľa ktorého účastník konania nemá na preskúmanie rozhodnutia právny nárok. Obnova konania môže byť povolená na žiadosť účastníka konania alebo nariadená z úradnej moci.
Zásadný rozdiel medzi obnovou konania a preskúmaním rozhodnutia mimo odvolacieho konania je v tom, že obnova konania je určená predovšetkým k náprave skutkových omylov, z ktorých sa pri vydaní napadnutého rozhodnutia vychádzalo, kým preskúmavaním rozhodnutia mimo odvolacieho konania sa sleduje náprava právnych omylov.
Dôvody na obnovu konania
Obnoviť možno iba konanie ukončené vydaním rozhodnutia, ktoré je právoplatné, a len z dôvodov, ktoré sú v zákone taxatívne uvedené.
Ide o nasledovné dôvody: