Národná rada SR dňa 21. mája 2015 schválila nový Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ktorý bol v Zbierke zákonov publikovaný ako zákon č. 160/2015 Z. z. Predmetný zákon je účinný od 1. júla 2016, t. j., že od tohto dátumu sa aplikuje v civilných sporových konaniach na súdoch.
Civilný sporový poriadok obsahuje osobitnú úpravu tzv. sporov s ochranou slabšej strany, a to v druhej hlave. Medzi spory s ochranou slabšej strany patria aj spotrebiteľské spory.
Dôvod osobitnej úpravy sporov s ochranou slabšej strany spočíva v objektívnej hmotnoprávnej i procesnoprávnej nerovnosti určitých subjektov ako účastníkov konania, ktorú je potrebné zo strany súdu kompenzovať uplatnením osobitných procesných postupov, inak by nebol naplnený účel sporového konania, ktorým je spravodlivá a rýchla ochrana porušených alebo ohrozených subjektívnych práv.
Tento článok pojednáva o novej právnej úprave vedenia spotrebiteľských sporov a podáva prehľad jednotlivých zmien vyplývajúcich z CSP.
Spotrebiteľský spor
Spotrebiteľský spor definuje ustanovenie § 290 CSP ako „spor medzi dodávateľom a spotrebiteľom vyplývajúci zo spotrebiteľskej zmluvy alebo súvisiaci so spotrebiteľskou zmluvou“.
Podrobnejšiu definíciu spotrebiteľského sporu CSP neobsahuje, táto vychádza z hmotnoprávnej úpravy. Konkrétne vychádza z ustanovenia § 52 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“). Podľa predmetného ustanovenia je spotrebiteľskou zmluvou každá zmluva bez ohľadu na právnu formu, ktorú uzatvára dodávateľ so spotrebiteľom.
Dodávateľom je pritom osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.
Spotrebiteľom je, podľa ustanovenia § 52 ods. 4 Občianskeho zákonníka, fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti.