Spoločné podnikanie manželov (1. časť)

Vydáno: 23 minút čítania

Jednou z možnosti podnikania podnikateľa – fyzickej osoby je aj spoločné podnikania s manželkou alebo manželom. Fyzická osoba, ktorá sa rozhodne, že bude podnikať spolu so svojim životným partnerom, môže postupovať viacerými spôsobmi. Aké sú možnosti v rámci platnej legislatívy pre podnikajúce fyzické osoby, aké sú ich povinnosti a aj to, ako by mali postupovať pri vedení povinnej evidencie sa dozviete v príspevkoch, ktoré budú tejto téme venované.

Spôsoby spoločného podnikania manželov

Spoločné podnikanie manželov najčastejšie začína tak, že jeden z manželov podniká ako fyzická osoba (ďalej len „FO“), v podnikaní sa mu darí a preto sa rozhoduje, či zamestná nového zamestnanca (napríklad na vedenie administratívy, účtovníctva alebo pri rozšírení výroby alebo poskytovania služieb) alebo mu bude v podnikaní pomáhať jeho manželka (manžel). Často nastane aj taká situácia, že partner podnikateľa – FO ostane bez práce a rodina rozmýšľa ako ďalej. V praxi je bežné aj to, že manželia spolu podnikajú ale živnostenský list alebo iné oprávnenie na podnikanie má len jeden z nich a chceli by, aby sa „oficiálne“ na podnikaní zúčastňovali obaja.

Jednou z možnosti, ktorá sa javí manželom – budúcim podnikateľom lacnejšia, je podnikanie FO. Ak sa manželia dohodnú, že nebudú zakladať napríklad spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) a budú podnikať ako FO, mali by sa rozhodnúť, ktorú z možnosti spoločného podnikania si vyberú.

Manželia môžu spoločne podnikať ako:

  • Dva samostatné podnikateľské subjekty, t. z. každý z partnerov má vlastný živnostenský list alebo iné povolenie na podnikanie, v ktorom majú obyčajne uvedené rovnaké činnosti podnikania. Manželia vystupujú ako dve nezávisle FO, aj keď v skutočnosti podnikajú spolu.
  • V združení, t. z., že každý z manželov má živnostenský list alebo iné povolenie na podnikanie. Manželia uzavrú medzi sebou zmluvu o združení.
  • Zamestnaním druhého z partnerov, t. j. manžela alebo manželku, podľa ustanovení zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p.
  • Vypomáhaním manželovi (manželke), ktorá je podnikateľom – FO, v súlade s ustanoveniami zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.
  • Tichý spoločník, t. z. jeden z manželov podniká ako FO a druhý z manželov vystupuje ako ti­chý spoločník.

Existujú aj ďalšie možnosti spoločného podnikania manželov, ktorým sa nebudeme venovať, lebo príspevok je zameraný len na podnikanie FO. Je to podnikanie v rámci obchodných spoločnosti, ako napríklad podnikanie v s. r. o., v komanditnej spoločnosti, vo verejnej obchodnej spoločnosti a podobne.

Spoločné podnikanie manželov – dvoch samostatných podnikateľských subjektov

Podnikanie manželov spôsobom dvoch samostatných podnikateľských subjektov je podnikanie, pri ktorom manžel aj manželka majú vlastný živnostenský list alebo iné oprávnenie na výkon podnikateľskej alebo inej samostatne zárobkovej činnosti. V oprávnení na podnikanie majú obyčajne uvedené rovnaké činnosti podnikania, ale nie je to pravidlom. Manželia, ktorí podnikajú spoločne vo viacerých činnostiach sa môžu dohodnúť aj tak, že každý z manželov má v oprávnení na podnikanie uvedený iný druh činnosti. Manželia – podnikatelia vystupujú ako dve nezávisle FO, aj keď v skutočnosti podnikajú spolu.

V praxi to znamená to, že manželia, ktorí vystupujú z pohľadu daňového a aj účtovného ako dve nezávisle podnikajúce FO, si môžu navzájom medzi sebou fakturovať za poskytnuté služby, predaný tovar, výrobky a podobne. Ak majú povinnosť evidovať tržby elektronickou registračnou pokladnicou (ERP), každý z nich má svoju vlastnú ERP. Obaja partneri vedú svoju evidenciu alebo účtovníctvo a každý z manželov – podnikateľov podáva svoje daňové priznanie dane z príjmov FO.

V podnikateľskej praxi sa tento spôsob spoločného podnikania manželov využíval najčastejšie vtedy, keď jeden z manželov bol evidovaný v zmysle zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p., (ďalej „zákon o DPH“) ako platiteľ dane z pridanej hodnoty a druhý z manželov nebol registrovaný ako platiteľ DPH. Do 31. 12. 2013 platilo, že ak manželia začali podnikať v združení a jeden z manželov bol registrovaný ako platiteľ DPH, musel sa zaregistrovať aj druhý z manželov (neplatiteľ DPH), podľa § 4 ods. 2 zákona o DPH za platiteľa DPH, aj keď on vo svojom podnikaní stanovený obrat nedosiahol. Pri niektorých činnostiach to však nebolo výhodne.

S účinnosťou od 1. 1. 2014 už § 4 zákon o DPH neupravuje registráciu zdaniteľných osôb, ktoré podnikajú na základe zmluvy o združení.

Povinnosti manželov – podnikateľov

Ak manželia podnikajú ako dva samostatné podnikateľské subjekty, každý z manželov postupuje tak, ako by postupoval aj vtedy, ak by podnikal sám. T. z., že každý z nich samostatne prihlásený v svojej zdravotnej poisťovni (ďalej „ZP“) a v Sociálnej poisťovni (ďalej „SP“) a každý je aj samostatne zaregistrovaný na daňovom úrade (ďalej „DÚ“). Každý z manželov – podnikateľov má pridelené svoje identifikačné číslo (ďalej len „IČO“) a svoje daňové identifikačné číslo (ďalej len „DIČ“). V prípade, že sú registrovaní ako platitelia DPH, každý má svoje „IČ DPH“. Obaja odvádzajú za seba platby do ZP a SP a platia za seba dane.

Ak sa manželia rozhodli spolu podnikať ako dva samostatné podnikateľské subjekty a jeden z manželov už podniká a druhý z manželov len začína podnikať, t. z. získal oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti, má tieto povinnosti:

  • Zaregistrovať sa u miestne príslušného správcu dane (na DÚ, kde podľa trvalého bydliska patrí).

Související dokumenty

Súvisiace články

Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným zjednodušeným spôsobom od 1. februára 2023
Zdaňovanie príjmov po úmrtí fyzickej osoby
Novela živnostenského zákona účinná od 1. októbra 2007
Povinnosti v podnikaní a sankcie (I.)
Východiská transformácie podnikania fyzickej osoby na s. r. o.
Pozastavenie prevádzkovania živnosti
Prerušenie živnosti a uplatnenie daňových výdavkov
Odpis pohľadávky po splatnosti 15 rokov
Tichý spoločník z hľadiska účtovníctva a dane
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach (2. časť)
Tiché spoločenstvo z daňového a účtovného aspektu
Zmeny v zdaňovaní príjmov fyzických osôb od 1. januára 2008
Skončenie živnostenského podnikania v podvojnom účtovníctve
Zdaňovanie príjmov zo zahraničia
Odpisy v prípade zrušenia živnosti
Pozastavenie prevádzkovania živnosti a nedobytné pohľadávky
Škola jednoduchého účtovníctva (I.) – Začatie podnikania
Vklady fyzických osôb do podnikania
Vykonávanie živnosti popri zamestnaní z daňového hľadiska

Súvisiace otázky a odpovede

Lodný kapitán a s.r.o.
Podmienky vedenia PÚ
Víno – veľkoobchod a výroba
Obmedzenie predaja alkoholu
Bankový účet s.r.o.
Zmena sídla spoločnosti a povinnosti z toho vyplývajúce
Označenie tovaru v maloobchodnej predajni
Povinnosti advokáta
Prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia
Živnosť alebo pracovná zmluva
Adresa prevádzkarne
Zodpovedný zástupca
Nákup a predaj PHL
Pozastavenie živnosti a povinnosti voči daňovému úradu
Oprávnenie na podnikanie
Nezisková organizácia (n.o.) a prenájom
Podnikanie na základe združenia bez právnej subjektivity
Prerušenie podnikania pozastavením živnosti a daň z motorových vozidiel
DPH při fakturaci služeb mezi českou a slovenskou s.r.o.
Prenájom automobilu do spoločnosti