Škola jednoduchého účtovníctva (I.) – Začatie podnikania

Vydáno: 36 minút čítania

Jedným z predpokladov úspešného a dlhodobého rozvoja firmy je aj určitý stupeň znalostí podnikateľa z oblasti ekonomiky. Ucelený obraz o podnikateľských aktivitách a následne o ich ekonomických výsledkoch mu poskytuje práve účtovníctvo. Aj keď mnohí podnikatelia zverujú svoju účtovnú evidenciu do rúk profesionálov, je nevyhnutné, aby mali aspoň štandardné vedomosti o jednotlivých účtovných operáciách, najmä o ich vplyve na výsledok hospodárenia a tým aj na výšku daňových a odvodových povinností.

Jedným z predpokladov úspešného a dlhodobého rozvoja firmy je aj určitý stupeň znalostí podnikateľa z oblasti ekonomiky. Ucelený obraz o podnikateľských aktivitách a následne o ich ekonomických výsledkoch mu poskytuje práve účtovníctvo. Aj keď mnohí podnikatelia zverujú svoju účtovnú evidenciu do rúk profesionálov, je nevyhnutné, aby mali aspoň štandardné vedomosti o jednotlivých účtovných operáciách, najmä o ich vplyve na výsledok hospodárenia a tým aj na výšku daňových a odvodových povinností.

Najpočetnejšiu skupinu podnikateľov predstavujú fyzické osoby (FO) podnikajúce na základe živnostenského oprávnenia (živnostenský list alebo koncesná listina), ďalej osoby podnikajúce na základe iného než živnostenského oprávnenia osobitných predpisov, napr. lekári, veterinárni lekári, advokáti, notári, znalci, tlmočníci a pod. a FO vykonávajúce poľnohospodársku výrobu, vodné a lesné hospodárstvo.
Po získaní oprávnenia na vykonávanie podnikateľskej činnosti patrí k základným povinnostiam podnikateľa viesť účtovníctvo. Povinnosť viesť účtovníctvo má každý podnikateľ, ktorý sa rozhodol preukazovať na účely zistenia základu dane (ZD) výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Ust. § 35 Obchodného zákonníka ukladá podnikateľom povinnosť viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom. Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ) o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možno zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia (pozri § 37 Obchodného zákonníka). Podnikatelia nezapísaní v obchodnom registri majú možnosť účtovať aj v sústave podvojného účtovníctva (počas celého účtovného obdobia), avšak túto možnosť využívajú v praxi v minimálnej miere. Osobitný zákon, ktorý upravuje podmienky účtovania, je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Podnikatelia účtujúci v sústave JÚ sú pri účtovaní povinní postupovať v súlade s opatrením MF SR č. 23 586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia ZD z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Účtovná jednotka podľa § 5 zákona o účtovníctve môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú FO alebo právnickú osobu (PO), pričom sa nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za jeho preukázateľnosť.
Ak podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, resp. je platiteľom tejto dane len časť zdaňovacieho obdobia a neuplatní si preukázateľné daňové výdavky, má možnosť v zmysle § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu dosiahnutých príjmov, u remeselných živností až vo výške 60 % z úhrnu z dosiahnutých príjmov. V takomto prípade podnikateľ sa nestáva účtovnou jednotkou, nevzťahuje sa na neho zákon o účtovníctve a nemá teda ani povinnosť viesť účtovníctvo. Počas uplatňovania paušálnych výdavkov je daňovník povinný viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. V tejto súvislosti je potrebné ešte upozorniť, že ZDP neumožňuje podnikateľom kombinovaný spôsob uplatňovania výdavkov pri dvoch alebo viacerých druhoch podnikateľskej činnosti v jednom zdaňovacom období.


Predmet účtovníctva podnikateľa

V zmysle § 5 Postupov účtovania v JÚ sa člení hmotný majetok, nehmotný majetok a finančný majetok na:
  • dlhodobý majetok s dobou použiteľnosti alebo dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok,
  • krátkodobý majetok s dobou použiteľnosti alebo dobou splatnosti najviac jeden rok.
Podnikatelia využívajú pri podnikateľských aktivitách predovšetkým dlhodobý hmotný majetok. Podľa § 5 ods. 3 až 5 Postupov účtovania v JÚ ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú najčastejšie pozemky, stavby, byty a nebytové priestory a samostatné hnuteľné veci, resp. súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok. Pri hmotnom majetku, ktorého ocenenie je 30 000 Sk alebo nižšie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, podnikateľ má možnosť voľby zaradiť do dlhodobého hmotného majetku alebo o ňom účtovať ako o zásobách (pozri § 5 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ).
Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v zmysle § 5 ods. 7 a 8 Postupov účtovania v JÚ taký majetok nehmotnej povahy, ktorý spĺňa kritériá v zmysle § 22 ods. 7 ZDP. V podnikateľskej praxi patria k najčastejšie využívanému nehmotnému majetku najmä počítačové programy (softvéry), databázy, projekty, výrobné a technologické postupy, technické a hospodársky využiteľné znalosti (know-how), pričom ich vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok.
K dlhodobému nehmotnému majetku sa zaraďujú aj výdavky súvisiace so začatím podnikania, tzv. zriaďovacie výdavky (napr. súdne a notárske poplatky, výdavky spojené s daňovým a finančným poradenstvom, výdavky na nákup odbornej literatúry, na pracovné cesty a pod.), ktorých celková čiastka je vyššia ako 50 000 Sk.
Dlhodobým majetkom je aj technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované počas doby nájmu a technické zhodnotenie úplne odpísaného dlhodobého majetku.
Ako dlhodobý finančný majetok podľa § 5 ods. 13 Postupov účtovania v JÚ sa účtujú cenné papiere a termínované vklady, ktoré budú v majetku podnikateľa dlhšie ako jeden rok, ako aj pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok.
Dôležitú súčasť majetku podnikateľa predstavujú zásoby. V zmysle § 7 Postupov účtovania v JÚ zásoby sa členia na:
  • materiál (napr. suroviny, pomocný materiál, náhradné dielce, obaly a pod.),
  • nedokončenú výrobu, polotovary vlastnej výroby a výrobky,
  • zvieratá (napr. mladé zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, hydina a pod.),

Související dokumenty

Súvisiace články

Čo musíte evidovať v daňovej evidencii v roku 2021
Spoločné podnikanie manželov (2. časť)
Dane, účtovníctvo a odvody advokáta
Účtovanie prijatých a poskytnutých darov v jednoduchom účtovníctve
Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve za rok 2010
Výmenný (barterový) obchod z daňového a účtovného hľadiska
Triedenie účtovných jednotiek v roku 2018
Novela zákona o účtovníctve účinná od 1. januára 2015
Triedenie účtovných jednotiek v roku 2024
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach (2. časť)
Evidencia v jednoduchom účtovníctve
Registrácia platiteľa dane z pridanej hodnoty
Odpis pohľadávky po splatnosti 15 rokov
Zvyšovanie veľkostných podmienok na povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom
Daň z príjmov právnickej osoby - aktuálne problémy
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Pohľadávky v podvojnom účtovníctve
Vybrané novinky z oblasti zdaňovania investícií či kryptomien od 2024 - virtuálne meny
Účtovanie predaja tovarov a služieb prostredníctvom zľavových portálov

Súvisiace otázky a odpovede

Účtovanie poskytovania stravy vo vlastnom stravovacom zariadení v sústave jednoduchého účtovníctva + DPH
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Účtovanie úhrady faktúry prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice v roku 2012
Tovar zadarmo (1 + 1 zadarmo)
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Prevod majetku a záväzkov z SZČO do s.r.o. z pohľadu účtovania, ocenenia majetku, DPH a dani z príjmov
Prerušenie odpisovanie majetku
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Stavebné práce v Belgicku
Platba za tovar prostredníctvom systému PayPal
Zaúčtovanie benefitu vo forme poukážok
Poskytovanie ubytovania a dopravy zamestnancom a pracovníkom prenajatým prostredníctvom agentúry
Vyplatené dividendy medzi právnickými osobami a DPH
Účtovanie dotácie
Manko na tovare a DPH
Odpis pohľadávky nezapísanej u reštrukturalizačného správcu
Leasing v JÚ
Odpočítanie DPH zaplatenej v Poľsku
Vystavenie faktúry pre súkromnú osobu-nepodnikateľa