Ing. Ľudmila Lipovská Lišková
Počet vyhľadaných dokumentov: 19
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 19
Zoradiť podľa:
- Článek
Od 1. septembra 2017 nadobudla účinnosť novela č. 180/2017 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o ERP“).
- Článek
V tomto príspevku sa venujem pohľadávkam a záväzkom, najčastejšie sa vyskytujúcim operáciám s nimi a tiež ich účtovaniu v jednoduchom účtovníctve.
- Článek
Pri definícii podniku je potrebné vychádzať z § 5 Obchodného zákonníka, pod ktorým sa na účely tohto zákona rozumie súbor hmotných zložiek, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. Súčasťou podniku sú veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku, alebo vzhľadom na svoju povahu majú slúžiť tomuto účelu.
- Článek
V príspevku sú mnohé odpovede na otázky súvisiace s evidenciou miezd, s ich archiváciou, s účtovaním miezd, odvodov a sociálneho fondu v sústave jednoduchého účtovníctva vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
- Článek
V tejto časti si na konkrétnych príkladoch vysvetlíme, čo sú to uzávierkové účtovné operácie a ich účtovanie v peňažnom denníku, aký je postup pri uzatváraní hlavnej účtovnej knihy, ostatných účtovných kníh, pri zisťovaní výsledku hospodárenia a ako sa zostavujú účtovné výkazy.
- Článek
Pre účtovné uzatváranie príslušného účtovného obdobia v jednoduchom účtovníctve sa používa termín účtovná závierka, ktorá pre podnikateľov – fyzické osoby účtujúce v tejto sústave predstavuje celý komplex na seba nadväzujúcich prác. Zostavenie účtovnej závierky je vyvrcholením prác súvisiacich s uzavieraním účtovných kníh za príslušné účtovné obdobie. Účtovná závierka nadväzuje na účtovanie v peňažnom denníku a tiež v pomocných knihách, v ktorých podnikatelia účtujú v priebehu príslušného roka. Z toho dôvodu musí byť účtovníctvo počas roka vedené správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov (ust. § 8 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.). Keďže JÚ je daňovo orientované, údaje z peňažného denníka (hlavnej účtovnej knihy v JÚ) sú bez ďalších úprav už podkladom pre zostavenie účtovných výkazov a následne aj pre výpočet dane z príjmov.
- Článek
Dotácie poskytované na rozvoj malého a stredného podnikania, či už zo zdrojov štátneho rozpočtu alebo z prostriedkov Európskych spoločenstiev, z rozpočtov obcí a vyšších územných celkov a z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny predstavujú pre podnikateľov významný nenávratný zdroj financovania.
- Článek
Podnikatelia – fyzické osoby účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva pri jeho vedení, ako aj pri vedení evidencie jednotlivých zložiek majetku a ďalšej evidencie sú povinní dodržiavať príslušné ustanovenia viacerých právnych predpisov.
- Článek
Mnohí podnikatelia, či už fyzické alebo právnické osoby, počas vykonávania podnikateľskej činnosti sa dostávajú do prechodnej platobnej neschopnosti z najrôznejších príčin. Nie všetci však vedia, že majú možnosť požiadať správcu dane (obec, daňový úrad alebo colný úrad) o odklad platenia dane, resp. o platenie dane formou splátok. Túto možnosť upravujú ust. § 59 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o správe daní“). Je však potrebné upozorniť podnikateľov na skutočnosť, že daňový subjekt nemá právny nárok na povolenie odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach, preto nemá ani možnosť odvolať sa proti vydanému rozhodnutiu (§ 59 ods. 8 zákona o správe daní). Z ust. § 100 písm. a) a b) zákona o správe daní vyplýva, že rozhodnutia o odklade platenia dane alebo daňového nedoplatku, ako aj platenie dane alebo daňového nedoplatku v splátkach podľa § 59 cit. zákona sú vylúčené z preskúmavania súdmi. Odklad platenia dane, resp. platenie dane v splátkach sa vzťahuje na všetky druhy daní, ktoré sú daňové subjekty povinné platiť v zmysle príslušných daňových zákonov.
- Článek
Uzávierkové účtovné operácie sú dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou účtovnej závierky. Podnikatelia o nich účtujú pri uzatváraní svojich účtovných kníh bezprostredne po zistení súhrnných súm príjmov a súhrnných súm výdavkov podľa členenia v peňažnom denníku. Základnou úlohou všetkých uzávierkových účtovných operácií, či už výdavkových (tieto sa v praxi vyskytujú častejšie) alebo príjmových, je zabezpečiť, aby účtovná závierka a následne vykázaný výsledok hospodárenia príslušnej účtovnej jednotky (ÚJ) boli v súlade so znením zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.
- Článek
V tejto časti školy jednoduchého účtovníctva sa budeme venovať motorovému vozidlu (zaradenému aj nezaradenému v majetku), ktoré podnikateľ – fyzická osoba používa v súvislosti s podnikaním, ako aj cestovným náhradám podnikateľov vznikajúcich pri pracovných cestách. Nakoľko jednoduché účtovníctvo je daňovo orientované, je dôležité, aby podnikatelia dôsledne dodržiavali jednotlivé ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ktoré upravujú výdavky na pracovné cesty, resp. výdavky spojené s výkonom činnosti FO na inom mieste, než je jej pracovisko.
- Článek
V ďalšej časti seriálu sa budeme zaoberať majetkom vo vlastníctve aj prenajatým majetkom, ktorý podnikatelia najčastejšie využívajú pri svojich podnikateľských aktivitách.
- Článek
Jedným z predpokladov úspešného a dlhodobého rozvoja firmy je aj určitý stupeň znalostí podnikateľa z oblasti ekonomiky. Ucelený obraz o podnikateľských aktivitách a následne o ich ekonomických výsledkoch mu poskytuje práve účtovníctvo. Aj keď mnohí podnikatelia zverujú svoju účtovnú evidenciu do rúk profesionálov, je nevyhnutné, aby mali aspoň štandardné vedomosti o jednotlivých účtovných operáciách, najmä o ich vplyve na výsledok hospodárenia a tým aj na výšku daňových a odvodových povinností.
- Článek
V podnikateľskej praxi nebýva ojedinelé, že podnikateľ uvažuje pretransformovať svoje podnikateľské aktivity z formy fyzickej osoby (FO) na formu právnickej osoby (PO). V počiatočnej fáze podnikanie formou FO v porovnaní s podnikaním niektorej z obchodných spoločností má viaceré výhody: FO nepotrebuje pre svoj vznik žiaden počiatočný vklad, môže viesť jednoduché účtovníctvo, čo väčšina podnikateľov aj využíva. K neskoršiemu rozhodnutiu o zmene formy podnikania prispieva predovšetkým priaznivý vývoj firmy, rozšírenie podnikateľských aktivít a vo vzťahu k obchodným partnerom zvýšenie dôveryhodnosti. V neposlednom rade zmenu formy podnikania ovplyvňuje aj skutočnosť, že podnikateľ – FO ručí za vzniknuté záväzky celým svojím majetkom.
- Článek
Jednou z foriem spoločného podnikania alebo spoločného výkonu inej samostatnej zárobkovej činnosti je podnikanie na základe zmluvy o združení v zmysle § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka.
- Článek
Podnikatelia používajú pri svojich podnikateľských aktivitách rôzne formy majetku. Jeho dôležitú súčasť predstavujú práve zásoby. Z ekonomického hľadiska sú zásoby takou časťou majetku, ktorá je v relatívnom obehu, čo v praxi znamená, že takmer neustále prebieha proces ich obstarávania, spotreby a tvorby. Úlohou zásob je predovšetkým riešiť časový a miestny nesúlad medzi výrobou a spotrebou. Každý podnikateľský subjekt potrebuje pre optimálne fungovanie podnikateľskej činnosti iný stav zásob, ktorý závisí hlavne od druhu a rozsahu podnikania. Neprimerane vysoký stav zásob zbytočne viaže finančné prostriedky, ktoré by mohol podnikateľ využiť na iný účel, na druhej strane príliš nízky stav zásob môže mať za dôsledok vážne poruchy v plynulosti podnikateľskej činnosti.
- Článek
Živnostník ukončuje svoju činnosť v máji 2006 zrušením živnosti. Akým spôsobom si môže uplatniť v tomto roku vo výdavkoch odpisy? Môže si do určitej výšky uplatniť náklad na notebook v hodnote 50 000 Sk, ktorý kúpil vo februári 2006? Môže podať daňové priznanie už v máji, keďže v júni odchádza na dlhodobý pobyt do zahraničia?
- Článek
Majetok v účtovníctve podnikateľa predstavuje budúci prínos vo forme zisku. Preto je sledovanie jeho stavu a zmien jednou zo základných úloh účtovníctva.
- Článek
Pod pojmom finančný prenájom v zmysle § 2 písm. s) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa rozumie obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa (lízingovej spoločnosti) na nájomcu (podnikateľa), je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb za dodržania týchto podmienok.