V tejto časti si na konkrétnych príkladoch vysvetlíme, čo sú to uzávierkové účtovné operácie a ich účtovanie v peňažnom denníku, aký je postup pri uzatváraní hlavnej účtovnej knihy, ostatných účtovných kníh, pri zisťovaní výsledku hospodárenia a ako sa zostavujú účtovné výkazy.
(pokračovanie z minulého čísla)
V tejto časti si na konkrétnych príkladoch vysvetlíme, čo sú to uzávierkové účtovné operácie a ich účtovanie v peňažnom denníku, aký je postup pri uzatváraní hlavnej účtovnej knihy, ostatných účtovných kníh, pri zisťovaní výsledku hospodárenia a ako sa zostavujú účtovné výkazy.
Uzávierkové účtovné operácie
K špecifikám jednoduchého účtovníctva (JÚ) patrí aj daňovo-analytická časť peňažného denníka, t. j. zatriedenie všetkých finančných operácií z hľadiska ich vplyvu na základ dane (ZD). Podnikatelia pri účtovaní jednotlivých príjmov a výdavkov v peňažnom denníku už počas roka ich zatrieďujú do položiek druhového členenia, čo však v niektorých prípadoch nezabezpečí správne vyčíslenie výs- ledku hospodárenia a následne aj ZD. Podnikateľom – fyzickým osobám (FO) často pri podnikateľskej činnosti vznikajú výdavky, ktoré svojim charakterom ovplyvňujú ZD, no nemôžu ich v plnej výške uplatniť ako daňové výdavky, nakoľko sčasti neboli vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa príslušných ust. zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
Niektorým výdavkom je možné už v priebehu účtovného obdobia jednoznačne priradiť charakter výdavkov ovplyvňujúcich ZD, resp. neovplyvňujúcich ZD, no pri niektorých je to možné až po skončení účtovného obdobia.
V JÚ k takýmto výdavkom patria predovšetkým také výdavky, ktoré podnikatelia vynaložili sčasti na podnikanie, resp. v súvislosti s ním a sčasti na osobnú spotrebu podnikateľa, prípadne príslušníkov jeho rodiny. Ďalej sú to výdavky, ktoré sú podľa ZDP a iných právnych noriem limitované a podnikateľ ich nemôže uplatniť v plne vynaloženej výške [napr. stravné podľa ust. § 19 ods. 2 písm. p) ZDP vynaložené podnikateľom za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku je možné zaúčtovať najviac v rozsahu a vo výške výdavkov ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p.]. Odporúčam podnikateľom takéto prípady vypísať pri kontrole peňažného denníka, pretože ich môžu čiastočne využiť ako podklad pre účtovanie niektorých uzávierkových účtovných operácií.
Uzávierku peňažného denníka je možné považovať za úplnú až po uzavretí jeho daňovo-analytickej časti zaúčtovaním príslušných uzávierkových operácií. Podkladom pre ich zostavenie sú okrem uvedenej kontroly zaradenia príjmov a výdavkov v peňažnom denníku z daňového pohľadu aj údaje získané kontrolou pomocných účtovných kníh (napr. odpisy dlhodobého hmotného majetku získané pri kontrole knihy dlhodobého hmotného majetku). Každý zápis je podnikateľ povinný doložiť interným dokladom, ktorý je podkladom pre zaúčtovanie príslušnej uzávierkovej operácie.
Podnikatelia účtujú o uzávierkových účtovných operáciách bezprostredne po zistení súhrnných súm príjmov a súhrnných súm výdavkov ako o posledných zápisoch peňažného denníka. Je potrebné si uvedomiť, že uzávierkové účtovné operácie v sústave JÚ predstavujú účtovné zápisy, ktoré nemajú charakter finančných operácií, nakoľko pri ich účtovaní nedochádza k pohybu peňažných prostriedkov v hotovos