Povinnosť podnikateľov viesť účtovníctvo ustanovuje § 35 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p., a to v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, ktorým je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Podnikatelia nezapísaní v Obchodnom registri a fyzické osoby (FO), ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje skutočné výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ) a sú povinní dodržiavať opatrenie Ministerstva financií SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Účtovníctvo počas celého účtovného obdobia musí byť vedené v súlade s § 8 ods. 1 zákona o účtovníctve, t. j. správne, úplne, preukázateľné, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov. Správnosť účtovníctva je zabezpečená vedením podľa zákona o účtovníctve, Postupov účtovania v JÚ a ostatných osobitných predpisov. Úplnosť účtovníctva je zabezpečená, ak sú v účtovnom období zaúčtované v účtovných knihách všetky účtovné prípady, ak je zostavená účtovná závierka (ÚZ) a sú k dispozícii všetky účtovné záznamy. Preukázateľnosť účtovníctva zabezpečujú preukázateľné účtovné záznamy a vykonanie inventarizácie majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov. Zrozumiteľnosť zabezpečuje schopnosť spoľahlivo určiť obsah účtovných prípadov v súvislosti s použitými účtovnými metódami a zásadami. Trvanlivosť účtovných záznamov je splnená zabezpečením účtovných záznamov po celú dobu ich spracovania a úschovy.
Účtovná jednotka (ÚJ ) je povinná účtovať tak, aby ÚZ v súlade s § 7 ods. 1 zákona o účtovníctve poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii ÚJ. Zobrazenie v ÚZ je verné, ak obsah položiek ÚZ zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v ÚZ je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v ÚZ.
Zákon o účtovníctve v § 17 definuje ÚZ ako štruktúrovanú prezentáciu skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovanú osobám, ktoré tieto informácie využívajú. ÚZ tvorí jeden celok a v sústave JÚ obsahuje:
- Všeobecné náležitosti:
- obchodné meno alebo názov ÚJ, miesto podnikania,
- identifikačné číslo, ak ho má ÚJ pridelené,
- deň, ku ktorému sa zostavuje,
- deň jej zostavenia,
- obdobie, za ktoré sa zostavuje,
- iné údaje uvedené na úvodnej strane ÚZ ustanovenej opatrením MF SR,
- podpisový záznam FO,
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch.
- Výkaz o majetku a záväzkoch.
V sústave JÚ sa riadna ÚZ zostavuje len k poslednému dňu kalendárneho roka, nakoľko FO majú účtovné obdobie zhodné s kalendárnym rokom, keďže podľa § 3 ods. 8 zákona o účtovníctve nemôžu uplatniť účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom. Samotnému zostaveniu ÚZ predchádzajú prípravné práce, spočívajúce v kontrole správnosti vedenia účtovníctva, inventarizácii majetku a záväzkov, prepočte cudzej meny na eurá, zaúčtovaní uzávierkových účtovných operácií.
Kontrola správnosti vedenia účtovníctva
V rámci overenia správnosti vedenia účtovníctva je potrebné:
- skontrolovať správnosť otvorenia účtovných kníh,
- skontrolovať náležitosti všetkých účtovných dokladov, ich zaúčtovanie v peňažnom denníku a v ostatných účtovných knihách,
- skontrolovať účtovné zápisy v peňažnom denníku, t. j. všetky položky peňažného denníka a posúdiť správnosť účtovania jednotlivých príjmov a výdavkov z pohľadu ZDP,
- skontrolovať analytickú evidenciu v pomocných účtovných knihách,
- opraviť zistené chyby.
Kontrola správnosti otvorenia peňažného denníka k prvému dňu účtovného obdobia, t. j. k 1. 1. 2015 spočíva v kontrole prevedenia konečných zostatkov peňažných prostriedkov v hotovosti, na účtoch v bankách a priebežných položiek z roku 2014 ako začiatočných stavov. Pri kontrole správnosti otvorenia knihy pohľadávok, knihy záväzkoch a ostatných pomocných kníh je potrebné skontrolovať prevod konečných zostatkov v členení podľa jednotlivých položiek.
Jednou zo základných zásad účtovníctva je, že každý účtovný prípad musí byť doložený účtovným dokladom (§ 6 ods. 1 zákona o účtovníctve), resp. účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách sa vykoná len na základe účtovných dokladov (§ 6 ods. 2 zákona o účtovníctve). Účtovný doklad musí obsahovať náležitosti vymedzené v § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve.
V zmysle § 4 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ sa v peňažnom denníku uvádza prehľad:
- peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,