Manká a škody z pohľadu dane z príjmov a účtovníctva

Vydáno: 40 minút čítania

Vznik manka alebo škody predstavuje pre daňovníka určitú majetkovú ujmu, resp. škodovú udalosť, s ktorou je potrebné dôsledne sa vysporiadať nielen z pohľadu majetkovo-právneho, ale aj z pohľadu účtovných a daňových predpisov. Manká a škody vznikajú spravidla nezávisle na vôli daňovníka a v niektorých prípadoch ich vzniku nemožno vôbec zabrániť.

Vznik manka alebo škody predstavuje pre daňovníka určitú majetkovú ujmu, resp. škodovú udalosť, s ktorou je potrebné dôsledne sa vysporiadať nielen z pohľadu majetkovo-právneho, ale aj z pohľadu účtovných a daňových predpisov. Manká a škody vznikajú spravidla nezávisle na vôli daňovníka a v niektorých prípadoch ich vzniku nemožno vôbec zabrániť. Daňové predpisy do istej miery rešpektujú okolnosti, ktoré predchádzali vzniku konkrétnej škody a umožňujú, pri splnení určitých podmienok, uplatniť túto majetkovú ujmu do daňových výdavkov v plnej výške alebo s určitým obmedzením.

Definícia manka a škody

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) pojem mánk a škôd nevymedzuje, ale v § 21 ods. 2 písm. e) priamo odkazuje na zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Definícia manka a škody upravená v zákone o účtovníctve platí teda aj pre účely dane z príjmov.

Manko je definované v § 30 ods. 5 písm. a) zákona o účtovníctve a treba ním rozumieť inventarizačný rozdiel, pri ktorom je zistený skutočný stav nižší ako stav v účtovníctve, ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom. Pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa takýto rozdiel označuje ako schodok. Mankom podľa § 26 ods. 6 zákona o účtovníctve je aj inventarizáciou zistené odcudzenie alebo zistená strata majetku.

Škodou sa podľa § 26 ods. 6 zákona o účtovníctve rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku.

Podľa súčasnej definície škody v zákone o účtovníctve, ku škode môže dôjsť na akomkoľvek majetku daňovníka. Je však potrebné dôsledne rozlišovať odstrániteľné a neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku, pretože, ak dôjde k poškodeniu majetku, ktoré daňovník opravou odstráni, predmetom účtovania nie je účtovanie o škode, ale účtovanie o oprave.

Podľa náplne účtu 549 – Manká a škody, ktorú vymedzuje § 68 ods. 8 opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) za manká a škody sa nepovažujú prirodzené úbytky zásob, a to v prípade materiálu, tovaru, nedokončenej výroby, polotovarov vlastnej výroby, hotových výrobkov, zmeny stavu zvierat, pokiaľ ich výška nepresiahne normu prirodzených úbytkov. Účtujú sa podľa charakteru na účte 501 – Spotreba materiálu, na účte 504 – Predaný tovar alebo na účtoch účtovej skupiny 61 – Zmena stavu vnútroorganizačných zásob.

Ak účtovná jednotka (ÚJ) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva a má vnútorný predpis na prirodzené úbytky zásob, účtuje ich ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Tento postup vyplýva z § 11 ods. 7 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).

Zákon o účtovníctve ani postupy účtovania bližšie nevymedzujú prirodzené úbytky zásob. Všeobecne používaným príkladom vzniku prirodzených úbytkov zásob je ich vysychanie alebo rozprašovanie. Ide teda o úbytok hmotnosti alebo objemu na zásobách v dôsledku pôsobenia vonkajších alebo vnútorných podmienok na ich prirodzené vlastnosti. K nezavineným úbytkom zásob môže však dôjsť aj z iných prirodzených a celkom objektívnych príčin, ako je len vysychanie alebo rozprášenie. Môže ísť o vyparovanie, rozsypanie, stvrdnutie (napríklad stavebných hmôt), rozbitie (napríklad sklenených výrobkov), rozsypanie, vysypanie, vyliatie (napríklad v poľnohospodárstve), krájanie, porciovanie, sekanie, usádzanie na predmetoch (napríklad v oblasti spracovania potravín). Môže však ísť tiež o úbytky zásob vznikajúce v súvislosti s ich rozrezaním alebo oddelením podľa želania zákazníkov (napríklad sklenené tabule v sklenárstve, výrobky a polotovary z dreva), o úbytky pri klimaticky citlivých zásobách, a to nielen zoschnutím, ale aj zhnitím, splesnivením, rozpučením (napríklad ovocie a zelenina) a pod.

V súčasnej dobe neexistujú všeobecne záväzné predpisy, stanovujúce normy prirodzených úbytkov zásob a ich určenie je ponechané výlučne na ÚJ. Normy prirodzených úbytkov sa obvykle stanovujú percentom z obratu, prípadne percentom z hodnoty spotrebovaných materiálov a surovín. Napriek tomu, že účtovné predpisy neukladajú povinnosť ekonomicky odôvodniť normu prirodzených úbytkov, ÚJ s ohľadom na § 2 písm. i) ZDP je povinná na základe vlastných (nie prevzatých), dlhodobejších sledovaní a zisťovaní, na začiatku zdaňovacieho obdobia stanoviť a kalkuláciami podložiť normy prirodzených úbytkov, a to osobitne pre jednotlivé druhy zásob. Normy prirodzených úbytkov nie je možné paušalizovať, resp. stanoviť ich výšku rovnako pre zásoby s rozdielnymi fyzikálnymi, chemickými alebo optickými vlastnosťami.

Stanovené normy prirodzených úbytkov zásob musia ÚJ uviesť vo vnútornom predpise. Úbytky nad

Související dokumenty

Súvisiace články

Manká a škody
Vznik škody pri povodniach z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
Manká a škody v zákone o dani z príjmov
Krádež majetku – daňové a účtovné hľadisko
Postup prác pri uzatváraní účtovných kníh a zostavení účtovnej závierky v JÚ
Účtovanie uzávierkových účtovných operácií v sústave jednoduchého účtovníctva (II.)
Uzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve
Softvér z hľadiska dane z príjmov
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť – účtovanie a zdaňovanie
Výber spôsobu uplatňovania výdavkov podnikateľa fyzickej osoby
Virtuálna mena z účtovného a daňového hľadiska
Úprava základu dane fyzickej osoby pri skončení podnikania
Účtovná závierka k 31. 12. 2015 v sústave jednoduchého účtovníctva
Účtovanie prechodu zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva a naopak (2. časť)
Daňová evidencia samostatne zárobkovo činných osôb
Výmenný (barterový) obchod z daňového a účtovného hľadiska
Dane, účtovníctvo a odvody advokáta
Niektoré druhy úbytku majetku z pohľadu účtovníctva

Súvisiace otázky a odpovede

Účtovanie dotácie
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Tovar zadarmo (1 + 1 zadarmo)
Zahrňovanie dotácie do základu dane
Vyradenie, resp. postúpenie pohľadávky a vplyv na základ dane
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Občianske združenie - účtovanie
Platba za tovar prostredníctvom systému PayPal
Výnos u exekútora pri čiastočných splátkach od povinného
Neprihlásená pohľadávka
Daňové vysporiadanie škodovej udalosti na majetku
Percentuálne výdavky zo zvýšeného zdaniteľného príjmu
Zaúčtovanie náhrady škody od poisťovne pri havárii automobilu
Účtovanie pri vyradení majetku z dôvodu poškodenia haváriou
Účtovanie úhrady faktúry prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice v roku 2012
Kladné a záporné položky na faktúre
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Zníženie základného imania
Splatenie základného imania v jednoosobovej s.r.o.