V prvej časti článku autorka predstavila niektoré spôsoby spoločného podnikania manželov s vysvetlením ako postupovať napr. pri daňovej evidencii, pokračuje jednoduchým účtovníctvom a v tejto časti sa zamerala aj na to, ako postupovať, ak sa manželia rozhodnú založiť združenie. Čo z toho pre nich vyplýva, na čo nesmú zabudnúť a aké budú mať povinnosti.
Jednoduché účtovníctvo
Ak sa podnikateľ rozhodne, že pri stanovení ZD uplatní preukázateľné daňové výdavky, musí vychádzať z ustanovení § 19 až 21 ZDP, pretože pre spoločné podnikanie manželov – dvoch samostatných podnikateľských subjektov platia tie isté zákony a opatrenia, ako pre ostatné podnikajúce FO. Podľa § 17 ods. 1 ZDP pri zisťovaní ZD a tým aj výšky dane z príjmov FO sa u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ vychádza z údajov z riadne vedeného účtovníctva počas účtovného obdobia. Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať v JÚ, a to bez ohľadu na počet zamestnancov, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú registrovaní ako platitelia DPH a bez ohľadu na to, akú výšku príjmov z podnikania dosahujú. Pri účtovaní v sústave JÚ musia manželia – podnikatelia postupovať minimálne podľa zákona o účtovníctve, Postupov účtovania v JÚ a podľa ZDP.
♦ Príklad č. 7:
Manželia Ľubor a Laura spoločne podnikajú na základe živnostenských oprávnení v činnostiach šitie pracovných odevov a zákazkové šitie odevov. Obaja manželia majú živnostenský list na obe činnosti, zmluvu o združení nemajú medzi sebou uzavretú. Každý z manželov zamestnáva 4 zamestnancov, vedie svoje účtovníctvo a podáva svoje daňové priznanie k dani z príjmov FO. Ľubor je registrovaný ako mesačný platiteľ DPH.
Ľubor a Laura podnikajú spoločne, ale z hľadiska daňového a účtovného vystupujú ako dva samostatné podnikateľské subjekty. Pri podnikaní postupujú nasledovne:
- Ľubor, ktorý je registrovaný ako platiteľ DPH, fakturuje odberateľom pracovné oblečenie aj s DPH. Jeho odberateľmi sú veľké predajne a firmy, ktoré sú zo zákona registrované ako platitelia DPH a preto požadovali od Ľubora, aby bol aj on registrovaný ako platiteľ DPH.
- Laura, ktorá nie je registrovaná ako platiteľka DPH, fakturuje a predáva svoje výrobky bez DPH, lebo výrobky predáva drobným podnikateľom, ktorí nie sú platiteľmi DPH a občanom. V prípade, že by aj Laura bola registrovaná ako platiteľka DPH v zmysle § 4 ods. 1 zákona o DPH, musela by výrobky predávať aj s DPH a boli by jej výrobky pre odberateľov – neplatiteľov DPH drahšie. Laura musí dávať pozor, aby nepresiahla obrat stanovený v § 4 ods. 1 zákona o DPH, t. j., aby nedosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat vyšší ako 49 790 €. Ak by dosiahla obrat podľa § 4 ods. 1 ZDP, musela by sa zaregistrovať ako platiteľka DPH.
Postup manželov – podnikateľov
Laura a Ľubor podnikajú ako dva samostatné podnikateľské subjekty, ktoré sa rozhodli, že budú účtovať podľa § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve v sústave JÚ. Postupovať budú tak, že každý z manželov bude účtovať hospodárske operácie v priebehu účtovného obdobia v svojom účtovníctve, ktoré bude viesť v zmysle Postupov účtovania v JÚ, zákona o účtovníctve a ZDP. Na konci roku obaja uzavrú svoje účtovníctvo, zistia výsledok hospodárenia, t. z. ZD a každý z nich si vypočíta výšku svojej daňovej povinnosti. Daňové priznanie spolu s účtovnými výkazmi odovzdá na DÚ každý z manželov samostatne. Manželia nemôžu viesť daňovú evidenciu, aj keď by to bolo pre nich jednoduchšie, pretože nespĺňajú podmienky uvedené v § 6 ods. 14 ZDP o zamestnávaní (obaja manželia zamestnávajú zamestnancov).
Postup v prípade, ak sa stane manželka platiteľkou DPH
Ak by manželia podnikali tak úspešne, že by Laura dosiahla obrat stanovený pre registráciu DPH, t. j. obrat vyšší ako 49 790 € za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich mesiacov, má povinnosť zaregistrovať podľa ustanovenia § 4 ods. 1 zákona o DPH ako platiteľka DPH. V takomto prípade manželom odporúčam, aby zvážili možnosť vytvorenia združenia za účelom spoločného podnikania. V združení môžu viesť manželia spoločné účtovníctvo a na konci roku rozdeliť spoločné príjmy a výdavky podľa zmluvy o združení na jednotlivých členov združenia. Takýmto rozhodnutím by sa im do veľkej miery zjednodušilo vedenie účtovnej evidencie, lebo by viedli len jedno účtovníctvo za združenie ako celok a materiál by nakupovali „na toho člena združenia“, ktorý by bol v zmluve o združení na to určený.
* * *