V Slovenskej republike je vykazovanie finančných a nefinančných informácií legislatívne upravované predovšetkým zákonom č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Vykazovanie oboch typov informácií v SR, v rozsahu požadovanom smernicami Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) – EPaR (predovšetkým smernice EPaR 2013/34/EÚ o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov v z. n. p.), sa rozšírilo s účinnosťou od 1. januára 2017 ako súčasť výročnej správy.
Charakter informácií nie je vždy jednoznačne identifikovateľný ako finančná či nefinančná informácia a tvorí komplexnú informáciu týkajúcu sa činnosti a pôsobenia podniku tak v minulosti, prítomnosti, ale aj predpokladanej, či plánovanej budúcnosti. Preto forma a štruktúra výročnej správy nie je žiadnou právnou úpravou stanovená a je ponechaná na konkrétnu účtovnú jednotku, ktorá ju zostavuje. Jej obsahová náplň je definovaná predovšetkým vymenovaním požadovaných zverejňovaných informácií v závislosti od kritérií stanovených v zákone o účtovníctve tak, ako sme sa tejto problematike venovali v č. 9/2018 časopisu Dane a účtovníctvo v praxi.
Povinnosti účtovných jednotiek obchodných spoločností a ich príslušných orgánov súvisiace s predkladaním na schválenie, prerokovaním a schvaľovaním účtovnej závierky (ÚZ) a výročnej správy sú upravené predovšetkým v zákone č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“). Účtovné jednotky zriadené za iným účelom ako dosahovanie zisku (nadácie, politické strany, obce, rozpočtové a príspevkové organizácie) postupujú podľa príslušných špecifických požiadaviek podľa typu účtovnej jednotky. V tomto príspevku sa budeme bližšie venovať práve požiadavkám a ustanoveniam Obchodného zákonníka spojeným so zostavovaním, schvaľovaním a zverejňovaním finančných aj nefinančných informácií o obchodných spoločnostiach.
Všeobecné požiadavky pri zostavovaní, schvaľovaní a zverejňovaní finančných a nefinančných informácií
Všeobecné požiadavky pri zostavovaní, schvaľovaní a zverejňovaní finančných a nefinančných informácií sú riešené v Hlave IV Obchodného zákonníka – Účtovníctvo podnikateľov, konkrétne v odsekoch § 40.
Akciová spoločnosť, jednoduchá spoločnosť na akcie, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik sú povinné predložiť riadnu individuálnu ÚZ a mimoriadnu individuálnu ÚZ na schválenie príslušnému orgánu tak, aby ju tento orgán schválil do dvanástich mesiacov odo dňa, ku ktorému sa riadna ind