Internetové podnikanie, on-line podnikanie, resp. nehmotné služby poskytované prostredníctvom internetu a moderných technológií v praxi často prekračujú hranice štátov. Inak povedané, slovenské podnikateľské subjekty sa neobmedzujú len na slovenský trh, ale obchodujú s odberateľmi usadenými v zahraničí – v štátoch EÚ aj v tretích krajinách. Vďaka on-line technológiám môžu tieto obchody uskutočniť pomerne rýchlo a jednoducho. Slovenské a európske pravidlá týkajúce sa dane z pridanej hodnoty (DPH) však slovenským podnikateľom prikazujú sledovať a spĺňať niekoľko povinností. V článku je uvedených niekoľko častých situácií z aktuálnej praxe (predovšetkým z oblasti služieb), ich možné riešenia a súvisiace problémy.
Obchodovanie so zahraničím a súvisiaca registrácia pre DPH
Podnikateľský subjekt, ktorý obchoduje s odberateľmi zo zahraničia, je povinný ešte pred začatím poskytovania služieb, resp. predaja tovaru, zaregistrovať sa na účely DPH. Podnikateľ môže byť registrovaný jedným z týchto spôsobov:
- ako platiteľ DPH – ide o registráciu v zmysle § 4 až § 4b zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) z dôvodu dosiahnutia obratu, resp. na základe dobrovoľnej žiadosti ešte pred dosiahnutím obratu,
- ako zdaniteľná osoba registrovaná v zmysle ust. § 7 zákona o DPH – z dôvodu dosiahnutia hodnoty tovaru nadobudnutého od dodávateľov z EÚ (13 941,45 €),
- ako zdaniteľná osoba registrovaná v zmysle § 7a zákona o DPH – z dôvodu poskytnutia či prijímania služieb do a z krajín EÚ (netýka sa však všetkých typov služieb, vo väčšine prípadov ide o služby, ktorých miesto dodania sa určuje v zmysle § 15 zákona o DPH).
Zároveň platia tieto pravidlá:
- Ak je už slovenský podnikateľ zaregistrovaný ako platiteľ DPH v zmysle § 4 až § 4b s plným rozsahom povinností či práva na odpočítanie a dodáva len tovary a služby na území v SR, nemusí sa pri začatí obchodovania s odberateľmi v štátoch EÚ či tretích štátov registrovať znova.
- Ak je podnikateľský subjekt už zaregistrovaný v zmysle § 7 zákona o DPH, pred začatím poskytovania či prijímania služby do a z EÚ sa v zmysle § 7a zákona o DPH registrovať nemusí. Uvedené platí aj naopak.
- Zdaniteľná osoba registrovaná v zmysle § 7 alebo § 7a zákona o DPH je však zároveň povinná sledovať svoj obrat na účely povinnej registrácie pre DPH, resp. sa za platiteľa DPH môže zaregistrovať dobrovoľne bez ohľadu na obrat.
♦ Príklad č. 1:
Obchodná spoločnosť je od januára 2013 platiteľom DPH – dôvodom registrácie bol dosiahnutá hranica obratu. Tovar a služby poskytuje výlučne odberateľom so sídlom v SR. V máji poskytol konzultačnú službu maďarskému odberateľovi.
Pred začatím poskytovania tejto služby ani neskôr sa už ďalej registrovať nemusí. Službu uvádza do súhrnného výkazu k DPH pod IČ DPH, ktoré mu bolo v januári 2013 pridelené ako platiteľovi DPH.
* * *
♦ Príklad č. 2:
Prevádzkovateľ slovenského e-shopu so spotrebnou elektronikou v júni 2013 nadobudol tovar od odberateľa z EÚ, pričom hodnota nadobudnutého tovaru od 1. 1. 2013 do júna 2013 dosiahla 14 000 €.
Ešte pred danou objednávkou požiadal daňový úrad o registráciu, nerozhodol sa v