Miesto nadobudnutia tovaru
Počet vyhľadaných dokumentov: 8
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 8
Zoradiť podľa:
- Článek
Nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich zdaniteľných obchodov, ktoré sú predmetom DPH v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 písm. c) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Podrobne je tento typ zdaniteľného obchodu bližšie špecifikovaný v rámci § 11 a § 11a uvedeného právneho predpisu.
- Článek
Platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane, ktorú mu účtoval iný platiteľ – dodávateľ za uskutočnený zdaniteľný obchod. Právo na odpočítanie dane sa vzťahuje aj na zdaniteľné obchody fakturované bez DPH, pri ktorých má platiteľ ako kupujúci povinnosť odviesť daň (vykonáva tzv. „samozdanenie“). Právo na odpočítanie dane môže byť uplatnené platiteľom prostredníctvom daňového priznania k DPH len za predpokladu splnenia podmienok, ktoré sú zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) taxatívne stanovené.
- Článek
Spoločnosť založená na Slovensku poskytuje službu na území iných členských štátov Európskej únie. Ide o opatrovanie ľudí v ich domácnostiach, nie v zdravotníckych zariadeniach. Ako klasifikovať opatrovateľské služby z hľadiska DPH? Kde je miesto dodania uvedených služieb a kto platí DPH v nasledovných prípadoch?
Služby poskytuje slovenská spoločnosť, platiteľ DPH registrovaný na Slovensku, na území členských štátov Európskej únie (v Nemecku) konečnému spotrebiteľovi, ktorým je fyzická osoba – občan (Nemec).
Služby poskytuje slovenská spoločnosť, platiteľ DPH registrovaný na Slovensku, na území členských štátov Európskej únie (v Nemecku) podnikateľovi – platiteľovi DPH v tomto členskom štáte (v Nemecku).
Služby poskytuje slovenská spoločnosť, neplatiteľ DPH, na území členských štátov Európskej únie (Nemecko) konečnému spotrebiteľovi, ktorým je fyzická osoba – občan (Nemec).
Služby poskytuje slovenská spoločnosť, neplatiteľ DPH, na území členských štátov Európskej únie (v Nemecku) podnikateľovi – platiteľovi DPH v tomto členskom štáte (v Nemecku).
- Článek
Vo februárovom čísle časopisu sme priniesli prvú časť článku, ktorá bola zameraná na vysvetlenie problematiky správneho určenia miesta dodania tovaru. V tomto čísle sa podrobnejšie venujeme téme miesta nadobudnutia tovaru z iného členského štátu.
- Článek
Predmetom dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) je dodanie tovaru, dodanie služby, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu a dovoz tovaru. Tieto obchody podliehajú režimu zákona o DPH za predpokladu, že miesto ich dodania je v tuzemsku. Správne určenie miesta dodania zdaniteľných obchodov je u dodávateľa, ale aj u odberateľa predpokladom správneho uplatnenia jednotlivých ustanovení zákona o DPH.
- Článek
Trojstranný obchod je špeciálny daňový režim upravený v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), ktorý nadobudol účinnosť 1. mája 2004, vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie. Trojstranný obchod je upravený najmä v ustanoveniach § 45 citovaného zákona. Cieľom trojstranného obchodu je zjednodušiť tovarový obchod medzi členskými štátmi. O trojstranný obchod nejde v prípade, ak ide o reťazový obchod medzi tromi podnikateľmi, ale tovar fyzicky neopustí územie členského štátu, alebo ak je tovar odoslaný alebo prepravený mimo územie Európskej únie.
- Článek
V časoch, keď je Slovenská republika na popredných miestach v daňových podvodoch v oblasti DPH, je prioritou správcu dane overiť čo najväčší počet daňových subjektov, s cieľom správne určiť daň. Pri transakciách ako dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane, je overenie skutočného dodania administratívne často ťažšie, ako by to bolo pri tuzemských dodaniach. Na druhej strane však platiteľ dane – podnikateľský subjekt – zvažuje každý svoj dodatočný náklad a snaží sa o automatizáciu všetkých procesov, ktoré možno vykonávať bez jeho zásahu. A ako je to pri vývoze do tretích krajín, t. j. nečlenských krajín? Existuje paralela podobne ako pri intrakomunitárnych dodávkach do členských krajín EÚ?
- Článek
Spoločnosť nakúpila z Českej republiky režijný materiál, dostala faktúru, ktorá bola vystavená v českých korunách a bez DPH. Dodávateľ uvádza na faktúre svoje daňové identifikačné číslo pre DPH, t. j. je platiteľom DPH. Materiál bol poslaný na dobierku, t. j. je zaplatený aj dodaný a odberateľ má aj daňový doklad. V akých riadkoch daňového priznania k DPH sa budú uvádzať sumy, keďže nejde o dodanie tovaru ani o dodanie služby?