Platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane, ktorú mu účtoval iný platiteľ – dodávateľ za uskutočnený zdaniteľný obchod. Právo na odpočítanie dane sa vzťahuje aj na zdaniteľné obchody fakturované bez DPH, pri ktorých má platiteľ ako kupujúci povinnosť odviesť daň (vykonáva tzv. „samozdanenie“). Právo na odpočítanie dane môže byť uplatnené platiteľom prostredníctvom daňového priznania k DPH len za predpokladu splnenia podmienok, ktoré sú zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) taxatívne stanovené.
V praxi je častým dôvodom neuznania oprávnenosti odpočítanej DPH správcom dane skutočnosť, že nie je jednoznačne preukázané uskutočnenie zdaniteľného obchodu v tuzemsku platiteľom – dodávateľom, ktorý je uvedený na faktúre. Pri zahraničných obchodoch s tovarom je v mnohých prípadoch dôvodom nepriznania odpočtu DPH nepreukázanie miesta nadobudnutia tovaru v SR, resp. nepreukázanie, že slovenský platiteľ sa zúčastnil trojstranného obchodu v postavení druhého dodávateľa.
Odpočítanie dane pri nadobudnutí tovaru
Pravidlo pre určenie miesta nadobudnutia tovaru
Pojem „nadobudnutie tovaru“ znamená, že zdaniteľnou osobou dochádza k nákupu tovaru z iného členského štátu. Nadobudnutie tovaru za protihodnotu je predmetom DPH v SR podľa § 2 ods. 1 písm. c) zákona o DPH, keď miesto nadobudnutia sa nachádza v SR.
Podľa § 11 ods. 1 zákona o DPH na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom, alebo nadobúdateľom, alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.
Určenie miesta nadobudnutia tovaru vyplýva z ustanovenia § 17 zákona o DPH.
Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je vymedzené z hľadiska nadobúdateľa, ktorému vzniká povinnosť z tohto nadobudnutia priznať daň. Podľa základného princípu uvedeného v § 17 ods. 1 zákona o DPH je všeobecne miestom nadobudnutia tovaru to miesto, kde sa preprava tovaru k nadobúdateľovi skončí.
Špecifický postup sa uplatní v prípade, ak osoba, ktorá nadobúda tovar, oznámi dodávateľovi identifikačné číslo pre DPH (ďalej len „IČ DPH“) z iného členského štátu, než v ktorom je ukončená preprava tovaru. Aj v tomto prípade musí byť uplatnený základný princíp určenia miesta nadobudnutia tovaru v závislosti od toho, kde bola jeho preprava ukončená, ale zároveň je uplatnený aj princíp miesta určenia podľa IČ DPH nadobúdateľa, uvedený v § 17 ods. 2 zákona o DPH. Podľa tohto princípu je miestom dodania členský štát, ktorý pridelil nadobúdateľovi IČ DPH, pod ktorým dodanie tovaru objednal.
Aby nedošlo k dvojitému zdaneniu, ustanovenie § 17 ods. 3 zákona o DPH umožňuje, aby osoba, ktorá nadobúda tovar, preukázala, že nadobudnutie bolo predmetom DPH v členskom štáte ukončenia prepravy tovaru, na základe čoho môže vykonať opravu priznaného základu dane a príslušnej DPH v členskom štáte, ktorý vydal IČ DPH.
Miesto nadobudnutia tovaru pri trojstrannom obchode, ak sú splnené podmienky trojstranného obchodu podľa § 45 zákona o DPH, je miesto, kde sa skončí preprava tovaru, t. j. členský štát druhého odberateľa.
Legislatíva EÚ
Vyššie uvedený spôsob uplatňovania DPH, ktorý je obsiahnutý v zákone o DPH, bol v plnom rozsahu prevzatý zo základného právneho normatívu, a to smernice Rady 77/388/EHS v znení jej zmien a doplnkov, ktorá tvorí právny základ pre koncepciu harmonizácie legislatívy členských štátov EÚ o dani z pridanej hodnoty a bola nahradená smernicou Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2007 (ďalej len „smernica EÚ“).
Podľa článku 40 smernice EÚ sa za miesto nadobudnutia tovaru v rámci Spoločenstva považuje miesto, kde sa končí odoslanie alebo preprava tovaru nadobúdateľovi. Podľa článku 41 smernice EÚ bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia článku 40, sa za miesto nadobudnutia tovaru v rámci Spoločenstva v zmysle článku 2 ods. 1 písm. b) bodu (i) považuje miesto na území členského štátu, ktorý pridelil identifikačné číslo pre DPH, pod ktorým nadobúdateľ uskutočnil toto nadobudnutie, ak nadobúdateľ nepreukáže, že nadobudnutie sa zdanilo v súlade s článkom 40.
Ak podľa článku 40 nadobudnutie podlieha DPH v členskom štáte, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru končí, po tom, ako bolo zdanené v členskom štáte, ktorý pridelil IČ DPH, základ dane sa primerane zníži v členskom štáte, ktorý pridelil identifikačné číslo pre DPH, pod ktorým nadobúdateľ toto nadobudnutie uskutočnil.
Podľa článku 42 smernice EÚ prvý odsek článku 41 sa neuplatňuje a nadobudnutie tovaru v rámci Spoločenstva sa považuje za zdanené podľa článku 40, ak sú splnené tieto podmienky: nadobúdateľ preukáže, že toto nadobudnutie uskutočnil na území členského štátu určeného v súlade s článkom 40 na účely následného dodania, v súvislosti s ktorým bol príjemca tovaru ozn