Oslobodené plnenia
Počet vyhľadaných dokumentov: 25
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 25
Zoradiť podľa:
- Článek
V prípade posúdenia zdanenia príjmov z predaja nehnuteľností, ale aj predaja hnuteľných vecí je potrebné rozlíšiť, či predávané nehnuteľnosti a hnuteľné veci sú v čase ich predaja zaradené v obchodnom majetku daňovníka fyzickej osoby, o ktorom by táto účtovala alebo viedla daňovú evidenciu pri dosahovaní príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo je o nich účtované alebo vedená evidencia ako o obchodnom majetku pri príjmoch z prenájmu alebo z použitia diela alebo umeleckého výkonu resp. ich predáva až v čase ich vyradenia z tohto obchodného majetku resp. nikdy v jeho obchodnom majetku ani neboli zahrnuté.
- Článek
Podľa smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“) sú určité činnosti verejného záujmu – uvedené v článku 132, resp. v § 28 až § 35 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) oslobodené od dane. V súvislosti s oslobodením služieb sociálnej pomoci, výchovných a vzdelávacích služieb, služieb súvisiacich so športom alebo telesnou výchovou a kultúrnych služieb sa okrem iného toto oslobodenie môže uplatniť v súvislosti s neziskovým charakterom príslušnej organizácie (fyzickej alebo právnickej osoby).
- Článek
V januárovom a vo februárovom čísle časopisu sme priniesli komentár k novele zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). V tomto vydaní časopisu uverejňujeme jeho pokračovanie.
- Článek
Ako sa uplatňuje sadzba DPH od 1. januára 2019 pri predaji nebytového priestoru (showroom), ktorý je majetkom právnickej osoby určeným na podnikateľské účely od roku 2004 a predáva sa v celosti fyzickej osobe (nepodnikateľ, neplatiteľ DPH)?
- Článek
Materská spoločnosť so sídlom v Rakúsku sa zaregistrovala v tuzemsku podľa § 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) a objednáva si výrobky vyrobené vo výrobnej spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH podľa § 4 zákona o DPH. Uvedené výrobky ďalej predáva v Rakúsku a v Nemecku. Môže materská spoločnosť žiadať od výrobnej spoločnosti vystavenie faktúry za výrobky vyrobené na Slovensku a prepravené do Rakúska alebo Nemecka pod ich slovenským IČ DPH a so slovenskou daňou? Výrobná spoločnosť im vystavovala faktúry s režimom oslobodenia od DPH podľa § 43 zákona o DPH.
- Článek
Hlavný akcionár sa rozhodol predať spoločnosť, ktorá sídli vo vlastných priestoroch. Budúci kupujúci nemá záujem o kúpu budovy. Hlavný akcionár sa rozhodol túto budovu odkúpiť a prenajímať ju budúcemu kupujúcemu. Hlavný akcionár má nárok na výplatu nerozdeleného zisku z minulých rokov.
Môže hlavný akcionár kúpu budovy kompenzovať výplatou nerozdeleného zisku (po úhrade preddavkov do zdravotnej poisťovne), teda časť nerozdeleného zisku použiť na kompenzáciu úhrady kúpnej ceny budovy? Cena budovy bude určená znaleckým posudkom.
Hlavný akcionár, ktorý sa stane majiteľom budovy, bude prenajímať budovu budúcemu kupujúcemu, ktorý je registrovaný ako platiteľ DPH. Má byť prenajímateľ (fyzická osoba) tiež registrovaný ako platiteľ DPH? Čo je pre neho výhodnejšie? Na čo možno použiť nerozdelený zisk z predchádzajúcich rokov?
- Článek
Spoločnosť je platiteľom DPH podľa § 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Jej materská spoločnosť so sídlom v Rakúsku sa zaregistrovala v tuzemsku podľa § 5 zákona o DPH a objednáva si výrobky vyrobené v tejto výrobnej spoločnosti. Tieto výrobky ďalej predáva v Rakúsku a v Nemecku. Môže materská spoločnosť žiadať vystavenie faktúry za výrobky vyrobené na Slovensku a prepravené do Rakúska alebo Nemecka pod ich slovenským IČ DPH a so slovenskou daňou?
- Článek
Fyzická osoba (živnostník – neplatiteľ DPH) si objednáva tovar z čínskeho internetového obchodu. Hodnota tovaru spolu s dopravou je 20 eur. Na faktúre, ako aj na balíku je uvedená táto hodnota. Tovar z Číny prepraví čínska pošta, následne Slovenská pošta.
Je uvedená zásielka oslobodená od DPH? Ovplyvňuje nárok na oslobodenie od DPH postavenie dovozcu?
- Článek
Platiteľ DPH v roku 2011 kúpil nehnuteľnosť od fyzickej osoby – nepodnikateľa bez DPH. V roku 2012 boli na nehnuteľnosti vykonané opravy, z ktorých bola odpočítaná DPH. Nehnuteľnosť bola prenajímaná za cenu služby plus DPH. Spoločnosť sa rozhodla pre predaj nehnuteľnosti.
Možno predaj uskutočniť bez DPH? Aký dopad na úpravu DPH bude mať tento predaj pre platiteľa DPH?
- Článek
Poskytovanie vzdelávania školami, vzdelávacími inštitúciami alebo inými osobami fyzickými alebo právnickými v rámci rôznych seminárov a konferencií je z hľadiska dane z pridanej hodnoty považované za dodanie služby.
- Článek
V tomto vydaní prinášame komentár k zaujímavým rozsudkom Súdneho dvora EÚ k predbežným otázkam týkajúcim sa uplatniteľnosti oslobodenia od DPH pri službách poskytovaných nezávislými skupinami osôb svojim členom, ktorí vykonávajú činnosť v oblasti poisťovníctva a finančných služieb – C-326/15 „DNB Banka“ AS proti Valsts ieņēmumu dienests a C-605/15 Minister Finansów proti Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. w Warszawie.
- Článek
Postup zdaňovania cezhraničných obchodov v rámci EÚ závisí od viacerých pravidiel – z nich snáď najdôležitejšie je tzv. miesto dodania. Miesto dodania je dôležité pre správne uplatnenie dane z pridanej hodnoty. V prípade dodávok služieb je nevyhnutné správne určiť miesto dodania služieb, pričom ak služba nespadá pod osobitné pravidlá určenia miesta dodania služieb, aplikuje sa základné pravidlo v závislosti od postavenia príjemcu služby. V prípade uplatnenia základných pravidiel je miesto dodania v krajine sídla odberateľa, v niektorých presne určených špecifických prípadoch je však potrebné aplikovať osobitné pravidlá a službu zdaniť iným spôsobom. Uvedené sa týka aj služieb vzdelávacích, teda v praxi ide o rôzne semináre, konferencie, kurzy či školenia. V článku si rozoberieme základné zásady a pravidlá, ako aj najbežnejšie prípady z praxe na príkladoch cezhraničného obchodovania s Českou republikou.
- Článek
Dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu je vždy spojené s prepravou tovaru. Miesto dodania tovaru sa teda určí podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, miestom dodania je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať.
- Článek
Služby zdravotnej starostlivosti sú z dôvodu verejného záujmu oslobodené od DPH. Ustanovenie § 29 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“), ktoré upravuje, za akých podmienok sú tieto služby oslobodené od dane, vychádza zo smernice Rady 2006/112 ES o spoločnom systéme DPH (ďalej len „smernica o DPH“).
- Článek
Sme akciová spoločnosť so sídlom v SR, platiteľ DPH. V majetku máme auto, ktoré sme zaradili do užívania v roku 2007 a doteraz ho aj používame. Chceme ho predať právnickej osobe do Moldavska (teda mimo EÚ), ktorá nie je platiteľom DPH. Aký daňový režim máme uplatniť a podľa ktorého ustanovenia zákona o DPH postupovať?
- Článek
Spoločnosť, platiteľ DPH, je správcom bytového domu. Na základe mesačného predpisu nájomného, vystaveného vlastníkom bytov, účtuje:
mesačný poplatok za odmenu za správu bytového domu, ktorý podlieha DPH, teda mesačne odvádza DPH z tohto poplatku,
ostatné náklady, ako je napr. spotreba elektriny, tepelnej energie a iné, ktoré sa mesačne uhrádzajú ako záloha, pričom konečné vyúčtovanie skutočnej spotreby a nákladov v zmysle zmluvy s vlastníkmi bytov je vykonané až po skončení roka.
Ako má postupovať v súvislosti s odvodom DPH zo zálohovo uhradených nákladov? Odvádza spoločnosť mesačne DPH z celkovej platby za predpis nájomného alebo len z poplatku za odmenu za správu bytového domu? Má spoločnosť nárok na odpočítanie DPH pri prijatých faktúrach za spotrebu elektriny, tepelnej energie a ďalších nákladov, ktoré sa ďalej účtujú vlastníkom bytov? Ako je to v prípade, keď je v súčasnosti predaná časť bytov, ostatné sú zatiaľ vo vlastníctve spoločnosti, kým sa nepredajú, faktúru napr. za spotrebu tepelnej energie je potrebné rozdeliť a uplatniť DPH len z tej časti, ktorá je fakturovaná spoločnosti za nepredané byty? Akým spôsobom môžeme faktúru rozdeliť?
- Článek
Vyviezli sme tovar do Švajčiarska, ktorý sme v minulých obdobiach zo Švajčiarska doviezli. Vtedy sme tovar riadne preclili, uhradili DPH colnému úradu a nárokovali si odpočet. Teraz tovar zasielame späť, Švajčiari nám vystavia dobropis, tovar je nekvalitný. My sme vystavili pre colné účely „proforma faktúru“. V minulosti sa zdokladoval vývoz k faktúre potvrdeným tretím dielom vývozného JCD. Ako zdokladovať vývoz teraz, keď sa to robí elektronicky? Nemá byť naša proforma faktúra uvedená v daňovom priznaní na riadku 17 a v súhrnnom výkaze?
- Článek
V tomto čísle časopisu pokračujeme v seriáli zameranom na oslobodenie od dane. V článku sa venujeme problematike oslobodenia prepravných služieb od DPH.
- Článek
V májovom čísle časopisu pokračujeme v seriáli zameranom na oslobodenie od dane. V článku sa venujeme problematike oslobodenia od dane pri trojstrannom obchode.
- Článek
Spoločnosť − platiteľ dane poskytne v roku 2014 pôžičku inému platiteľovi dane v SR s dobou splatnosti 18 mesiacov so 6 mesačným odkladom splátok. Odplatou za poskytnutie pôžičky budú úroky, ktoré budú platené mesačne, splatné po prvom mesiaci pripísania pôžičky na bankový účet.
Vznikajú spoločnosti v súvislosti s poskytnutím pôžičky a prijatím úrokov nejaké povinnosti z titulu DPH? Súvisí táto príležitostne dodaná finančná služba s pomerným nárokom na odpočet DPH a používaním koeficientu? Ako sa zaúčtuje mesačný predpis úrokov z poskytnutej dlhodobej pôžičky (066/665 alebo 351/665)