Riadna, mimoriadna a náhradná členská chôdza
Obchodný zákonník upravuje riadnu členskú schôdzu (§ 239 ods. 2 Obchodného zákonníka), mimoriadnu členskú schôdzu (ust. § 239 ods. 3 Obchodného zákonníka) a náhradnú členskú schôdzu (ust. § 239 ods. 8 Obchodného zákonníka).
Členská schôdza sa schádza v lehotách určených stanovami, najmenej raz za rok. Zvolanie členskej schôdze sa musí členom oznámiť spôsobom určeným stanovami. Členskú schôdzu zvoláva predstavenstvo. Členská schôdza sa musí zvolať, ak o to požiada písomne aspoň jedna tretina všetkých členov družstva, kontrolná komisia, ako aj v ďalších prípadoch, ak tak určujú stanovy. Nedostatkom právnej úpravy zvolania mimoriadnej členskej schôdze je absencia lehoty, do ktorej je predstavenstvo povinné mimoriadnu členskú schôdzu na žiadosť kontrolnej komisie alebo jednej tretiny členov družstva zvolať. Právna úprava sa nezaoberá ani skutočnosťou ako postupovať v prípade, ak predstavenstvo členskú schôdzu nezvolá. Zákonodarca sa pravdepodobne spoliehal na úpravu v stanovách, no v prípade, ak v stanovách bude podrobná úprava absentovať, existuje tu právne vákuum mechanizmu zvolania členskej schôdze.
Doposiaľ v Českej republike platný Obchodný zákonník č. 513/1991 Sb. sa už s predmetnou situáciu vysporiadal v ust. § 239 ods. 3 podľa ktorého: „členská schôdza musí byť zvolaná, ak o to písomne požiada aspoň jedna tretina všetkých členov družstva, kontrolná komisia, ako aj v ďalších prípadoch, ak tak určujú stanovy. Ak predstavenstvo nezvolá členskú schôdzu tak, aby sa konala do 40 dní od doručenia žiadosti, je osoba písomne poverená osobami alebo orgánom, ktorý požadoval o zvolanie členskej schôdze, oprávnená zvolať členskú schôdzu sama. Členovia predstavenstva sú spoločne a nerozdielne povinní vydať tejto osobe na jej žiadosť zoznam členov, prípadne delegátov družstva.“
Ešte podrobnejšia a precíznejšia je úprava zvolávania mimoriadnej členskej schôdze obsiahnutá v zákone č. 90/2012 Sb., ktorej úprava korešponduje s potrebami praxe a zjavne dala odpoveď na doposiaľ sa vyskytujúce aplikačné problémy v praxi. Zákon č. 90/2012 Sb. rozlišuje riadnu, mimoriadnu a náhradnú členskú schôdzu.
Predstavenstvo v zmysle zákona je povinné zvolať členskú schôdzu v lehotách určených stanovami, minimálne však jedenkrát ročne. V prípade, ak má členská schôdza schvaľovať riadnu účtovnú závierku, tak sa musí členská schôdza konať najneskôr po šiestich mesiacoch po skončení účtovného obdobia, za ktoré účtovné obdobie sa účtovná závierka zostavila.
Členskú schôdzu zvolá predstavenstvo vždy, ak je to v dôležitom záujme družstva. Predstavenstvo zvolá členskú schôdzu bez zbytočného odkladu aj po tom, čo zistí, že:
- strata družstva dosiahla takú výšku, že pri jej uhradení zo zdrojov družstva by neuhradená strata dosiahla výšku základného imania alebo to možno s ohľadom