Spoločnosť s ručením obmedzeným je obchodnou spoločnosťou, primárne zakladanou na účel podnikania, ale zákon umožňuje, aby spoločnosť bola založená aj za iným účelom. Článok okrem iného rozoberá obchodný podiel v spoločnosti, dedenie obchodného podielu, rozdelenie obchodného podielu a zriadenie záložného práva a je doplnený o vzor zmluvy o prevode obchodného podielu.
Zákonnú definíciu spoločnosti s ručením obmedzeným možno nájsť v znení ust. § 105 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“):
„Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosťou, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov. Spoločnosť môže založiť jedna osoba (tzv. jednoosobová spoločnosť s ručením obmedzeným), najviac však päťdesiat spoločníkov.“
Spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) je obchodnou spoločnosťou, primárne zakladanou na účel podnikania, avšak zákon rovnako ako aj pri akciovej spoločnosti (a. s.) umožňuje, aby s. r. o. bola založená aj za iným účelom. Za popularitou a rozmachom s. r. o. možno vidieť aj nie príliš veľkú zodpovednosť spoločníkov za záväzky spoločnosti. Spoločnosť síce ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom, avšak spoločníci len do výšky svojich nesplatených vkladov zapísaných v obchodnom registri. V tomto smere bude úplným extrémom a. s., kde akcionári nenesú nijakú zodpovednosť za záväzky spoločnosti.
V právnej teórii sa často stretávame s jednoznačným tvrdením, že s. r. o. je kapitálovou spoločnosťou. Domnievam sa však, že s. r. o. je hybridom medzi osobnými a kapitálovými spoločnosťami a za jedinú čisto kapitálovú obchodnú spoločnosť možno považovať a. s.
Základným kapitálovým znakom je, že spoločníci sú povinní vložiť do spoločnosti určitý kapitál v podobe vkladu, ktorého minimálna hodnota je upravená zákonom. Každý spoločník je povinný vložiť minimálne 750 €. Pomocou vkladov dochádza k vytvoreniu základného imania, ktorého minimálna zákonom požadovaná hodnota je 5 000 €. Medzi ďalšie významné kapitálové znaky zaraďujeme obmedzené ručenie za záväzky spoločnosti, konštrukciu väčšinového princípu pri rozhodovaní spoločnosti, pričom väčšina sa bude počítať podľa výšky vkladu spoločníkov na základe čoho budú medzi spoločníkov rozdelené hlasy. To znamená, že môže nastať situácia, že aj v spoločnosti, ktorá má desať spoločníkov bude väčšinou pri rozhodovaní valného zhr