Spoločník v spoločnosti s ručením obmedzeným

Vydáno: 42 minút čítania

Cieľom príspevku nie je poskytnúť vyčerpávajúci výklad právnej úpravy všetkých právnych inštitútov, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú spoločníka, ale skôr iba prierezový prehľad tých právnych inštitútov, ktoré priamo určujú jeho postavenie, práva a povinnosti.

Cieľom príspevku nie je poskytnúť vyčerpávajúci výklad právnej úpravy všetkých právnych inštitútov, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú spoločníka, ale skôr iba prierezový prehľad tých právnych inštitútov, ktoré priamo určujú jeho postavenie, práva a povinnosti.


Nadobudnutie účasti v spoločnosti s ručením obmedzeným

Právna úprava zahrňuje viacero spôsobov nadobudnutia účasti v s. r. o.
 

Nadobudnutie účasti pri založení spoločnosti

Prvým spôsobom nadobudnutia účasti v s. r. o. je účasť daného subjektu ako zakladateľa, na založení spoločnosti. Založením sa rozumie spísanie spoločenskej zmluvy všetkými zakladateľmi spoločnosti, pričom pravosť ich podpisov musí byť úradne overená. Maximálny počet spoločníkov s. r. o. je 50 [§ 105 ods. 3 Obchodného zákonníka (ďalej len „OBZ“)].
 
Spoločnosť môže založiť aj jeden zakladateľ, spísaním zakladateľskej listiny. Zakladateľská listina už nemusí byť vyhotovená v podobe notárskej zápisnice – stačí úradné overenie pravosti podpisu zakladateľa. Z obsahového hľadiska zakladateľská listina má mať rovnaké náležitosti ako spoločenská zmluva (§ 57 ods. 3 OBZ).

Spoločnosť môže založiť aj splnomocnený zástupca zakladateľov/a. Jeho poverenie je založené na plnomocenstve, na ktorom je/sú podpis/podpisy splnomocniteľa/ov úradne overený/é (§ 57 ods. 2 OBZ) a prikladá sa k spoločenskej zmluve.
 
Dňom zápisu spoločnosti do obchodného registra spoločnosť vzniká (§ 62 ods. 1 OBZ), teda nadobúda spôsobilosť mať práva a povinnosti (právnu subjektivitu) ako aj spôsobilosť na právne úkony.

Spoločnosť s ručením obmedzeným rovnako ako akciová spoločnosť povinne vytvára základné imanie, ktoré je peňažným vyjadrením súhrnu vkladov všetkých spoločníkov (§ 58 OBZ). Minimálna hodnota základného imania s. r. o. je 200 000 Sk alebo 5 000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách (§ 108 ods. 1 OBZ), minimálna hodnota vkladu jedného spoločníka aspoň 30 000 Sk alebo 750 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách (§ 109 ods. 1 OBZ).
 
Právna úprava vkladu je obsiahnutá predovšetkým v § 59 OBZ. Vklad spoločníka môže spočívať v peňažnej sume (tzv. peňažný vklad), ale aj v iných hodnotách, ktoré sú oceniteľné peniazmi (tzv. nepeňažný vklad). Výslovne vylúčený je vklad v podobe záväzku vykonať práce alebo poskytnúť služby.

Predmetom nepeňažného vkladu môže byť iba majetok, u ktorého sa dá určiť jeho hodnota, predmetom nepeňažného vkladu nemôže byť záväzok vykonať prácu alebo poskytnúť službu. Nepeňažný vklad musí byť splatený do doby zápisu výšky základného imania do obchodného registra. Ak sa tak nestane, spoločník, ktorého vklad do základného imania mal tento predmet tvoriť, je povinný v lehote 90 dní odo dna doručenia výzvy, zaplatiť jeho hodnotu v peniazoch a spoločnosť je povinná tento predmet mu vrátiť. V praxi môže nastať aj situácia, keď hodnota nepeňažného vkladu v dobe prevzatia záväzku na vklad je vyššia ako hodnota nepeňažného vkladu v dobe zápisu výšky základného imania do obchodného registra. Vtedy vkladateľ tohto vkladu je povinný zo zákona doplatiť spoločnosti rozdiel v peniazoch (§ 59 ods. 6 OBZ).
 
Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom. Posudok musí obsahovať aj opis predmetu nepeňažného vkladu, spôsob jeho ocenenia a informáciu o tom, či jeho hodnota zodpovedá hodnote prevzatého záväzku na nepeňažný vklad. Nepeňažný vklad do spoločnosti a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, sa musia uviesť v spoločenskej zmluve alebo v zakladateľskej listine.

Predmetom vkladu môže byť aj podnik alebo jeho časť. V tomto prípade sa pri prevode vlastníctva k podniku na spoločnosť primerane použijú ustanovenia zmluvy o predaji podniku (§ 476 až § 488 OBZ).
 
Ak je predmetom vkladu pohľadávka, spoločník ručí za jej vymožiteľnosť do výšky hodnoty svojho vkladu, a nie do výšky ocenenej hodnoty pohľadávky. Predmetom vkladu do spoločnosti môže byť aj pohľadávka voči spoločnosti samotnej. Zákonodarca upustil od kategorického zákazu započítateľnosti nároku spoločnosti voči spoločníkovi na zaplatenie ešte nesplatenej časti vkladu a akéhokoľvek nároku spoločníka voči spoločnosti. Ustanovenie § 108 ods. 2 OBZ hovorí iba o nemožnosti jednostranného započítania, čo znamená, že vzájomné započítanie pohľadávky spoločníka voči spoločnosti a pohľadávky spoločnosti voči spoločníkovi z titulu nesplateného vkladu je možné na základe vzájomnej dohody. Ak nárok spoločníka voči spoločnosti vznikol z titulu ručenia spoločníka za záväzky spoločnosti do výšky ním nesplatenej časti vkladu, tento nárok sa započítava s pohľadávkou spoločnosti na splatenie spoločníkom ešte nesplatenej časti vkladu (§ 106 OBZ).
 
Nadobudnutie spôsobilosti mať práva a povinnosti až dňom vzniku spoločnosti spôsobuje, že až týmto dňom spoločnosť nadobúda vlastnícke právo k vkladom spoločníkov. V prípade nehnuteľností vlastnícke právo k nehnuteľnost

Související dokumenty

Súvisiace články

Vysporiadavanie obchodných podielov v spoločnosti s ručením obmedzeným
Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným
Úprava niektorých ustanovení Obchodného zákonníka a nadväzujúcich právnych predpisov po novom
Daňové a odvodové povinnosti konateľov, spoločníkov a členov dozorných rád v s. r. o.
Vklady do dcérskych podnikov
Zdanenie príjmov fyzickej osoby z prevodu účasti v spoločnosti
Obchodný zákonník po 1. decembri 2013
Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Premena menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na euro
Tiché spoločenstvo z daňového a účtovného aspektu
Novelizácia Obchodného zákonníka od 1. februára 2007
Nepeňažný vklad do základného imania s.r.o.
Rozdelenie zisku a úhrada straty
Metóda vlastného imania pri oceňovaní obchodných podielov
Hodnota podielu spoločnosti s r. o. a určenie jeho ceny
Účtovanie kapitálového fondu z príspevkov
Tichý spoločník z hľadiska účtovníctva a dane
Predaj obchodného podielu z daňového a účtovného hľadiska
Verejná obchodná spoločnosť - účtovníctvo a dane

Súvisiace otázky a odpovede

Prevoditeľnosť obchodného podielu
Navýšenie základného imania
Predaj časti podniku.
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Premena kapitálových fondov na pôžičku spoločníkovi
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Zrušenie s.r.o.
Peňažný vklad do základného imania v hotovosti
Vyplatenie kapitálového fondu /účet 413/
Obstaranie sročky
Účet 421-rezervný fond
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Penalizacia-fakturacia ????
Podmienky vedenia PÚ
Vklad pohľadávky mimo základného imania
Zverejnenie účtovnej závierky
Neschválenie účtovnej závierky a jej uloženie do zbierky listín
Základné imanie
Zlúčenie spoločností a precenenie majetku