Rozdelenie zisku
Zisk predstavuje prechodnú formu vlastného zdroja podniku a v plnej výške zvyšuje hodnotu vlastného imania podniku iba dočasne z dôvodu, že podlieha rozdeľovaniu. Zisk vytvorený počas účtovného obdobia a vykázaný k 31. 12. sa rozdeľuje v priebehu nasledujúceho účtovného obdobia. O jeho rozdelení rozhodujú vlastníci podniku – v s. r. o. valné zhromaždenie spoločníkov, v a. s. valné zhromaždenie akcionárov. Od 1. 1. nasledujúceho účtovného obdobia po účtovnom období, v ktorom sa zisk dosiahol, jeho hodnota sa eviduje v účtovníctve na účte 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Už zo samotného názvu účtu je zrejmé, že do doby schválenia rozdelenia zisku nemôže sa s ním zaobchádzať ako s voľne disponibilným zdrojom.
Kompetencia rozdelenia zisku v zmysle § 125 ods. 1 písm. b) Obchodného zákonníka patrí do pôsobnosti najvyššieho orgánu s. r. o., t. j. valného zhromaždenia spoločníkov. Táto kompetencia nemôže byť delegovaná na iný orgán ani prostredníctvom spoločenskej zmluvy.
Podľa § 187 ods. 1 písm. e) Obchodného zákonníka orgánom, ktorý rozhoduje o rozdelení účtovného zisku a. s., je valné zhromaždenie. Valné zhromaždenie a. s. však len schvaľuje návrh na rozdelenie zisku a. s. predložený predstavenstvom a. s. Spôsob rozdelenia zisku je navyše v zmysle § 173 ods. 1 písm. h) Obchodného zákonníka nevyhnutnou súčasťou stanov a. s.
Účtovný režim rozdelenia zisku
Ak je výsledkom hospodárenia minulého roka zisk vyčíslený pri účtovnej závierke na účte 710 – Účet ziskov a strát pri otváraní účtovných kníh k 1. januáru sa prevedie na účet 431.
Podľa ustanovenia § 7 ods. 3 opatrenia č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) totiž pri otvorení účtov výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia sa zaúčtuje na účte 431. Účtovný zisk sa účtuje na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech účtu 431.
Na rozdelenie účtovného zisku podľa pravidiel ustanovených Obchodným zákonníkom, príp. iným predpisom alebo rozhodnutím kompetentných orgánov obchodnej spoločnosti je teda v zmysle § 59 ods. 16 Postupov účtovania v PÚ určený účet 431. Na ťarchu účtu 431 sa účtujú aj tantiémy a dividendy na výplatu podľa príslušných rozhodnutí o rozdelení účtovného zisku vtedy, ak sa na uvedené tituly netvoria osobitné fondy zo zisku.
Vychádzajúc z § 7 ods. 4 písm. a) Postupov účtovania v PÚ stav účtu 431 sa účtuje v prípade obchodných spoločností podľa rozhodnutia valného zhromaždenia, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia valného zhromaždenia s. r. o. Ak však valné zhromaždenie s. r. o. do konca účtovného obdobia nerozhodne o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov.
Zisk musí byť rozdelený najneskôr do 31. decembra roka nasledujúceho po roku, v ktorom sa dosiahol. To znamená, že k 31. decembru účet 431 musí mať nulovú hodnotu.
Povinný prídel zo zisku do rezervného fondu
Pri rozdeľovaní zisku v obchodnej spoločnosti sa kladie na prvé miesto povinnosť prídelu do rezervného fondu v zákonom určenej minimálnej výške. Až po splnení tohto povinného prídelu účtovná jednotka (ÚJ) môže použiť zvyšnú časť zisku podľa vlastného rozhodnutia.
Rezervný fond sa považuje vo všeobecnosti za majetkový fond, ktorý má pre kapitálové spoločnosti osobitný význam. Rezervný fond obchodnej spoločnosti je súčasťou jej vlastného imania. Jeho účelom je eliminácia negatívneho dopadu v prípade pokrytia strát vzniknutých v rámci podnikateľskej činnosti obchodnej spoločnosti.
Povinnosť tvorby rezervného fondu v kapitálovej obchodnej spoločnosti ako jediného fondu je zakotvená priamo v § 67 Obchodného zákonníka. Rezervný fond musí vytvárať s. r. o. zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke. Akciová spoločnosť musí rezervný fond vytvárať nielen zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke, ale aj pri jej vzniku.
S. r. o. je povinná každoročne ďalej dopĺňať rezervný fond o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, podľa § 124 Obchodného zákonníka najmenej však vo výške 5 % z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, podľa § 217 Obchodného zákonníka najmenej však do výšky 10 % zo základného imania. A. s. bude dopĺňať rezervný fond každý rok o sumu uvedenú v stanovách spoločnosti, minimálne však o 10 % z čistého zisku (v čase pred vyplatením podielov na zisku) vyčísleného v riadnej účtovnej závierke až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v stanovách, minimálne však do výšky 20 % zo základného imania. Výšku začiatočného rezervného fondu a výšku, do ktorej a. s. je povinná dopĺňať ho, ako aj spôsob dopĺňania musia podľa § 173 písm. g) Obchodného zákonníka obsahovať stanovy a. s.