Personálna agenda a mzdová oblasť zohráva vo všeobecnosti veľmi významné postavenie v každej účtovnej jednotke. Účtovanie miezd, odvodov a súvisiaceho sociálneho fondu je vysvetlené na praktických príkladoch.
Personálna a mzdová oblasť zohráva veľmi významné postavenie v každej účtovnej jednotke.
Účtovná jednotka v snahe dosiahnuť ciele svojho podnikania a podnikateľskej činnosti zamestnáva zamestnancov, ktorí plnením zadaných úloh prispievajú k dosiahnutiu ekonomického prospechu, k získaniu významného miesta na trhu a k dosiahnutiu pozitívnych výsledkov hospodárenia. Mzdové náklady a ďalšie náklady spojené so zamestnancami tvoria veľmi významnú položku nákladov účtovnej jednotky.
Účtovná jednotka – zamestnávateľ zamestnáva na uskutočňovanie svojej podnikateľskej činnosti zamestnancov, ktorým za ich prácu vypláca mzdu. Mzda predstavuje peňažné plnenie alebo plnenie nepeňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje napr. náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, náhrada za pracovnú pohotovosť, či plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Mzda predstavuje pre účtovnú jednotku náklad, ktorý je daňovo uznaný, a tiež záväzok voči zamestnancom, ktorý im musí byť v určenom termíne vyplatený. Nákladom pre zamestnávateľa je hrubá mzda a náklad zamestnávateľa vznikajúci z titulu poistného na sociálne poistenie a zdravotné poistenie, ktoré odvádza zamestnávateľ v zákonom stanovenej výške (35,2 % z objemu hrubých miezd). Súčet hrubej mzdy a poistného hradeného zamestnávateľom predstavuje celkovú cenu práce.
Z hrubej mzdy zamestnancov je zamestnávateľ povinný taktiež zrážať a odvádzať poistné na verejné zdravotné poistenie a sociálne poistenie za zamestnanca v zákonom stanovenej výške (13,4 % z objemu hrubých miezd), ako aj preddavok na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti. Čistá mzda potom predstavuje rozdiel medzi hrubou mzdou a poistným zamestnanca a preddavkom na daň z príjmov fyzickej osoby upraveným o daňový bonus v prípade, že má naň zamestnanec nárok a tento nárok preukázal zákonom ustanoveným dokladom (rodný list dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy a pod.). Zjednodušený spôsob výpočtu čistej mzdy zamestnanca zobrazuje nasledujúca schéma:
Hrubá mzda
Poistné na verejné zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec
– nezdaniteľná časť základu dane (pre rok 2008 je to suma 8 208 Sk mesačne; nezdaniteľná časť dane sa na účely výpočtu základu dane od hrubej mzdy odpočíta, ale pre účely výpočtu čistej mzdy sa nezohľadňuje)
+ nepeňažné plnenia poskytnuté zamestnancovi (napr. príspevok zo sociálneho fondu, príspevok zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie a pod.)
= základ dane (zaokrúhľuje sa na celé koruny nadol)
daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti (vypočíta sa vynásobením základu dane sadzbou dane z príjmov platnou v danom roku, t. j. 19 %; zaokrúhľuje sa na celé koruny nadol)
+ daňový bonus
príspevok zamestnanca na doplnkové dôchodkové sporenie
= čistá mzda
zrážky zo mzdy (napr. sporenie zamestnancov, splátky pôžičiek, zrážky z titulu exekúcií, príp. iných zrážok z miezd, výživného a pod.)
+ náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti hradená zamestnávateľom do 10. dňa pracovnej neschopnosti
= suma k výplate (buď v hotovosti alebo na bankový účet).
Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ je povinný platiť a odvádzať poistné za seba aj za svojich zamestnancov.
Percentuálne sadzby poistného sú uvedené v tabuľke:
Druh poistného
|