V článku nazvanom členská schôdza – zvolávanie a pôsobnosť sa budem venovať všeobecne členskej schôdzi, jej postaveniu a vymedzeniu, spôsobu jej riadneho zvolávania v súlade s Obchodným zákonníkom, náležitosťami a formou pozvánky, ako aj pôsobnosťou členskej schôdze.
Všeobecne o členskej schôdzi
Členská schôdza je orgánom najvyšším, nie však štatutárnym. Z jeho postavenia najvyššieho orgánu mu prináleží rozhodovať o základných otázkach koncepcie rozvoja družstva a iných závažných otázkach jeho fungovania. Môžeme taktiež tvrdiť, že členská schôdza je čiastočne aj kontrolným orgánom, avšak nemožno hovoriť o priebežnej kontrole, ktorá by nebola možná, pretože členská schôdza je orgán zasadajúci ad hoc a táto priebežná kontrola prináleží kontrolnej komisii. Základná funkcia členskej schôdze spočíva v kreovaní obligatórnych, ako aj fakultatívnych orgánov, rozhodovaní o najdôležitejších otázkach chodu spoločnosti a udeľovaní pokynov ostatným orgánom.
Právo účasti na zasadnutí členskej schôdze majú všetci členovia družstva a možno ho definovať ako základné právo člena družstva. Tomuto právu koreluje povinnosť člena družstva zúčastniť sa členskej schôdze. Je pravdou, že členovia družstva majú za povinnosť podieľať sa na činnosti družstva a vyvíjať aktivity v prospech družstva, pričom sú povinní plniť všetky členské povinnosti, ktoré sú upravené v stanovách družstva, poprípade aj v iných interných predpisov. Zastávam názor, že vylúčenie člena družstva v zmysle ust. § 231 ods. 3 Obchodného zákonníka z dôvodu, že sa nezúčastnil členskej schôdze, by prichádzalo do úvahy len v prípade, ak by stanovy (poprípade aj iný interný predpis družstva upravujúci členské povinnosti, ale v zásade by malo ísť o stanovy družstva) obsahovali úpravu o povinnosti zúčastňovať sa členskej schôdze, pričom neospravedlnené, alebo nedostatočne ospravedlnené absencie by boli dôvodom na začatie konania, pri ktorom by predstavenstvo rozhodovalo o vylúčení člena družstva. V podobných prípadoch by bolo potrebné postupovať individuálne s prihliadnutím na všetky okolnosti. Člen družstva má právo sa na členskej schôdzi v zmysle ust. § 240 ods. 2 Obchodného zákonníka nechať zastúpiť, ak to stanovy pripúšťajú. Člen družstva však môže splnomocniť len iného člena družstva, aby ho na členskej schôdzi zastupoval, nikdy nie tretiu osobu mimo družstva. Stanovy môžu vylúčiť možnosť nechať sa splnomocniť iným členom družstva, pričom stanovy nemôžu vylúčiť zastúpenie zo zákona alebo na základe súdneho rozhodnutia [Pozn.: Ide najmä o zastupovanie maloletého č