Obchodné spoločnosti môžu byť zrušené dvomi spôsobmi bez likvidácie, kedy obchodné imanie (obchodný majetok a záväzky) preberá právny nástupca spoločnosti a pokračuje v podnikaní a s likvidáciou obchodnej spoločnosti. Cieľom likvidácie spoločnosti je mimosúdne vysporiadanie majetku spoločnosti v prospech veriteľov a následne v prospech vlastníkov spoločnosti.
Obchodné spoločnosti môžu byť zrušené dvomi spôsobmi
- bez likvidácie, kedy obchodné imanie (obchodný majetok a záväzky) preberá právny nástupca spoločnosti a pokračuje v podnikaní a
- s likvidáciou obchodnej spoločnosti. Cieľom likvidácie spoločnosti je mimosúdne vysporiadanie majetku spoločnosti v prospech veriteľov a následne v prospech vlastníkov spoločnosti.
Podmienkou na zrušenie spoločnosti s likvidáciou je dostatok majetku na vysporiadanie všetkých svojich záväzkov v plnej výške. Ak by spoločnosť naplnila podmienky úpadku, nemôže vstúpiť do likvidácie. V týchto prípadoch vstupuje spoločnosť do konkurzu a postupuje sa v zmysle zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii v z. n. p. (ďalej len „zákon o konkurze a reštrukturalizácii“).
Likvidácia spoločnosti z pohľadu Obchodného zákonníka
Likvidáciu spoločnosti upravuje Obchodný zákonník č. 513/1991 Zb. v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) v ustanoveniach § 70 – 75a. Ide o všeobecné ustanovenia upravujúce likvidáciu obchodnej spoločnosti. Okrem všeobecných ustanovení obsahuje Obchodný zákonník aj ďalšie ustanovenia upravujúce určité oblasti likvidácie pre jednotlivé typy obchodných spoločností ako verejná obchodná spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, komanditná spoločnosť a akciová spoločnosť.
Spoločnosť vstupuje do likvidácie ku dňu svojho zrušenia, ak celé obchodné imanie spol