Zdanenie príjmov zo závislej činnosti dosiahnutých v SR

Vydáno: 26 minút čítania

V poslednom období sa čoraz častejšie stretávame so zamestnávaním zahraničných osôb na našom území. V tejto súvislosti je aktuálna otázka zdanenia ich príjmov dosiahnutých na území Slovenskej republiky. Článok rozoberá podmienky, pri splnení ktorých sa príjem zdaňuje u nás, spôsob vyberania dane v priebehu roka a vysporiadanie povinnosti po skončení roka.


V poslednom období sa čoraz častejšie stretávame so zamestnávaním zahraničných osôb na našom území. V tejto súvislosti je aktuálna otázka zdanenia ich príjmov dosiahnutých na území Slovenskej republiky. Článok rozoberá podmienky, pri splnení ktorých sa príjem zdaňuje u nás, spôsob vyberania dane v priebehu roka a vysporiadanie povinnosti po skončení roka.


Právna úprava


Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti je upravené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) ako hmotnoprávnom predpise, ako aj v procesnoprávnom predpise, ktorým je zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o správe daní“).

Vo vzťahu k zdaňovaniu príjmov zahraničných osôb, ktoré vykonávajú závislú činnosť na území Slovenskej republiky sú nemenej dôležité medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len „zmluvy“). Vzťah medzi ZDP a zmluvami je upravený:
  • v § 99 zákona o správe daní, podľa ktorého sa ustanovenia tohto zákona použijú, ak medzinárodná zmluva, ktorá je pre Slovenskú republiku záväzná, neustanovuje inak,
  • v § 1 ods. 2 ZDP, podľa ktorého medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, má prednosť pred týmto zákonom.


Zdaňovanie zahraničných príjmov fyzických osôb


Pre stanovenie rozsahu daňových povinností zahraničnej osoby, ktorá poberá príjmy zo zdrojov na území SR, je dôležité správne posúdenie jej daňovej rezidencie.

Podľa § 2 písm. d) bodu 1 ZDP je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňovým rezidentom SR) fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava. Pri trvalom pobyte zákon uvádza odvolávku na:
  • zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 253/1998 Z. z.“), podľa § 3 je trvalým pobytom pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území SR,
  • zákon č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 48/2002 Z. z.“) podľa ktorého:
    • povolenie na trvalý pobyt oprávňuje cudzinca zdržiavať sa na území SR a na cesty do zahraničia a naspäť na územie SR v čase, na ktorý mu bolo policajným útvarom udelené povolenie na trvalý pobyt, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 34),
    • pobyt občana Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý sa mieni trvalo zdržiavať na území SR dlhšie ako tri mesiace sa považuje za pobyt na základe prvého povolenia, o ktorého registráciu môže predpísaným spôsobom, za podmienok ustanoveným zákonom, písomne požiadať (§ 45a).

Za daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR podľa kritéria trvalého pobytu sa považujú nielen občania SR, ktorí majú na území SR trvalý pobyt podľa zákona č. 253/1998 Z. z., ale aj cudzinci, ktorí majú na území SR

Související dokumenty

Súvisiace články

Zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely účinnej od 1. 1. 2014 (3. časť)
Dividendy materskej firme a zrážková daň
Prijatá faktúra a daň vyberaná zrážkou
Zdaňovanie podielov na zisku (dividend) v kontexte aktuálneho legislatívneho rámca (2. časť)
Intrastat v roku 2022
Optimalizácie dane z príjmov odpočtom daňovej straty
Investičný majetok z hľadiska DPH a úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku v roku 2017
Daň vyberaná zrážkou
Nové oslobodenia a podpory v zákone o dani z príjmov a ďalšie zmeny v zdaňovaní FO
Ostatné zmeny v zákone o dani z príjmov vrátane zmien v medzinárodnom zdanení
Oslobodenie nepeňažného príjmu – ubytovanie zamestnancov
Ukončenie dohody o dodávke energií a daň z pridanej hodnoty
Pravidlá pre odpočet daňovej straty
Dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov a sankcie správcu dane
Daňové dopady neuhradených faktúr
Daňová strata ako súčasť opatrení v oblasti dane z príjmov počas obdobia mimoriadnej situácie
Zdanenie príjmov z predaja pozemkov občanmi
Započítanie daňovej licencie
Poskytnutie plnení zamestnancom nad rámec osobitných predpisov – vybrané príklady

Súvisiace otázky a odpovede

FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
Predĺžená splatnosť a uplatnenie § 53b zákona o DPH, uplatnenie § 17 osd. (27) zákona o dani z príjmov a predĺžená splatnosť.
Prevod nehnuteľnosti do osobného vlastníctva
Školenie pre zdaniteľnú osobu z EU.
Kladné a záporné položky na faktúre
Darovanie odpísaného vozidla spriaznenej osobe
Predaj materiálu so službou.
Náklady spojené s predajom obchodného podielu
Márna jazda - storno dopravy
Pôžička konateľovi
Príjmy neziskovej organizácie za odídencov
Vklad fyzickej osoby do s. r. o.
Právne služby spojené s likvidáciou dcérskej spoločnosti
Dlhodobý prenájom bytu od FO pre s.r.o.
Automobil a DPH
Účtovanie spotového obchodu
Dobropis za spôsobenú škodu
DPH s poľskou firmou
Nezaplatená faktúra
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.