Pozemky sú v súlade s § 119 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“) považované za nehnuteľnosť. Definíciu pozemku je však možné nájsť aj v ďalších osobitných predpisoch ako napr. v zákone č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v z. n. p. alebo zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. a pod.
V nadväznosti na tieto právne predpisy sa za pozemky považuje ohraničená časť zemského povrchu a všetky veci, ktoré tvoriaich súčasť ako napr. nerastné suroviny, porasty a stavby s nimi spojené. Konkrétnejšie podľa § 3 ods. 1 katastrálneho zákona sa pozemkom rozumie časť zemského povrchu oddelená od susedných častí hranicou územnej správnej jednotky, katastrálneho územia, zastavaného územia obce, hranicou vymedzenou právom k nehnuteľnosti, hranicou držby alebo hranicou druhu pozemku, alebo rozhraním spôsobu využívania pozemku. Pozemky, na rozdiel od iných vecí, majú tú vlastnosť, že nevznikajú ani nezanikajú vo svojom súhrne. Môže len meniť svoj druh alebo kultúru.
V nasledujúcom príspevku budú rozobraté príjmy z predaja pozemkov nezaradených do obchodného majetku, predávaných nepodnikateľmi/občanmi.
Pre daňové účely je pozemok považovaný za nehnuteľnosť, a to v rámci základného pojmu „nehnuteľnosť“, ktorý je zadefinovaný v § 3 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
Ako pri každom inom druhu príjmu plynúcom fyzickej osobe, aj pri príjme z predaja pozemku je potrebné najskôr rozriešiť, či ide o zdaniteľný príjem alebo o príjem od dane oslobodený.
Oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľností, kde sa zaraďuje aj príjem z predaja pozemkov, je upravený v § 9 ZDP.
Splnenie podmienok oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti závisí od uplynutia zákonom st