Zdanenie príjmov upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Podľa § 2 tohto zákona je zdaniteľným príjmom len príjem, ktorý nie je vylúčený z predmetu dane a príjem, ktorý od dane nie je oslobodený, a to ani podľa ZDP a ani medzinárodných zmlúv.
Zákon rieši oslobodenie príjmov od dane plynúcich fyzickým osobám predovšetkým dvomi ustanoveniami, a to oslobodením nastaveným:
- v § 9 ZDP, ktoré upravuje napr. oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľností, hnuteľných vecí, cenných papierov a
- v § 5 ZDP, ktoré upravuje oslobodenie príjmov zo závislej činnosti.
Práve tomuto oslobodeniu, t. j. oslobodeniu príjmov zo závislej činnosti sa budeme venovať v nasledovnom príspevku. Pôjde však len o výber najbežnejšie aplikovaných ustanovení ZDP v prípade oslobodenia týchto príjmov.
Oslobodenie príjmov zo zamestnania je riešené predovšetkým v § 5 ods. 7 ZDP a ide napr. o oslobodenie doškoľovania zamestnanca, plnení zo sociálneho fondu a pod.
Doškoľovanie zamestnanca
Podľa § 5 ods. 7 písm. a) ZDP je od dane oslobodená suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním tohto zamestnávateľa. Oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem.
ZDP bližšie nešpecifikuje pojem doškoľovanie. Pod týmto pojmom sa však rozumie dodatočne vyškoliť zamestnanca na danú plánovanú prácu, resp. zamestnancovi doplniť získanú spôsobilosť. Môže ísť napr. o doplnenie nových poznatkov v odbore. Zamestnávateľ, ktorý zabezpečí školenie, vzdelávanie, rekvalifikáciu pre zamestnancov, pristupuje ku každému prípadu individuálne. Podmienkou na oslobodenie od dane u zamestnanca je, aby zabezpečené školenie, vzdelávanie alebo rekvalifikácia boli doškoľovaním a toto doškoľovanie súviselo s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa.
Napr., zabezpečenie zaučenia zamestnanca, ktoré zabezpečí zamestnávateľ zamestnancovi pri vstupe do pracovného pomeru bez kvalifikácie, môžeme považovať za doškoľovanie zamestnanca a výdavky, ktoré zamestnávateľ vynaloží v súvislosti s takýmto vzdelávaním, sú pre zamestnanca nepeňažným príjmom, ktorý je podľa tohto ustanovenia oslobodený od dane. Za doškoľovanie sa nepovažuje stredoškolské, pomaturitné alebo vysokoškolské vzdelávanie. V tomto prípade ide o zvyšovanie kvalifikácie v rámci vzdelávacieho systému, napr. získanie vyššieho stupňa vzdelania (bakalárskeho štúdia, štúdia popri zamestnaní a pod.). Takto vynaložená suma zamestnávateľom je u zamestnanca zdaniteľným príjmom, z ktorého zamestnávateľ vyberie preddavok na daň v mesiaci jeho poskytnutia spolu s mesačnou mzdou.
♦ Príklad č. 1: