Pracovnoprávne vzťahy uzatvorené na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Vydáno: 25 minút čítania

Podľa Zákonníka práce prácu možno vykonávať aj na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, konkrétne na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti (upravujú ustanovenia § 223 – § 228a Zákonníka práce).


Podľa Zákonníka práce prácu možno vykonávať aj na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ďalej len „dohoda“), konkrétne na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti (upravujú ustanovenia § 223 – § 228a Zákonníka práce).
Pracovnoprávne vzťahy založené dohodami patria síce do oblasti pracovného práva, avšak majú osobitný charakter a ich uzavretím zásadne nevzniká pracovný pomer. V zmysle uvedeného tvrdenia účastníci takýchto pracovnoprávnych vzťahov požívajú menšiu mieru ochrany noriem pracovného práva. Tieto pracovnoprávne vzťahy sú vzťahmi doplnkovými a mali by sa teda uzatvárať výnimočne, ak ide o prácu:
  • ktorej pravidelný výkon nemôže zamestnávateľ zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia,
  • ktorej výkon v pracovnom pomere by bol z hľadiska záujmov spoločnosti pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny z iných dôvodov.

Na rozdiel od pracovnej zmluvy dohody nezaväzujú fyzické osoby vykonávať práce určitého druhu podľa pokynov organizácie, v určenom čase, na určenom mieste, ale sa zaväzujú na splnenie určitej pracovnej úlohy. Dohody vymedzuje Zákonník práce na základe účelu, na ktorý takéto dohody možno uzavrieť. Nielen existencia účelu je predpokladom prípustnosti dohody, ale aj jeho význam a váha v tom zmysle, že účel musí byť dosiahnuteľný výlučne formou dohody, ináč by sa dohoda priečila zákonu, a bola by preto neplatná.

Ak dohoda o vykonaní práce nespĺňa náležitosti stanovené Zákonníkom práce, ide o simulovaný právny úkon, dohoda je neplatná a je možné obrátiť sa v tejto veci na príslušný súd. Súd by mohol posudzovať založený vzťah dohodou ako pracovný pomer so všetkými právnymi dôsledkami z toho vyplývajúcimi.

Pozn.: Na základe stanoviska Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ak zamestnávatelia uzatvárajú s fyzickými osobami dohody na konkrétne činnosti, avšak bez dohodnutej odmeny za prácu, takého dohody sú neplatné. Uvedená neplatnosť by však nemohla byť zamestnancovi na ujmu, ak si ju nespôsobil výlučne sám. V prípade neplatnosti uvedených dohôd nevzniká fyzickým osobám, ktoré vykonávajú práce na základe dohôd nárok na poskytnutie plnení v nich dohodnutých, napr. cestovných náhrad.

Aj keď právna úprava vzťahov vznikajúcich na základe dohôd je voľnejšia ako v pracovnom pomere (preto, aby tým boli dané dostatočne široké možnosti pre ich konkrétnu zmluvnú úpravu v príslušných dohodách tak, ako je to v určitom prípade najúčelnejšie pre dosiahnutie cieľov sledovaných ich uzatváraním), na pracovno-právne vzťahy založené dohodami sa vzťahujú ustanovenia Zákonníka práce, ktoré majú všeobecný charakter a ďalej tie ustanovenia, o ktorých to Zákonník práce výslovne stanoví.

 

Všeobecne k dohodám

Dohody môže zamestnávateľ výnimočne uzatvoriť s fyzickými osobami vtedy, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Oprávnenosť uzatvárania dohôd kontroluje inšpektorát práce v súlade so zákonom č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v z. n. p.
 
Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami sa vzťahujú len ustanovenia prvej časti Zákonníka práce (všeobecné ustanovenia). Ustanovenia druhej časti Zákonníka práce týkajúce sa pracovného pomeru nemožno ani podporne použiť vo vzťahu k zamestnancom pracujúcim na základe dohôd, t. j. nevzťahujú sa na ne napr. ustanovenia o pracovnom pomere (vznik a zánik, výpovedné dôvody), pracovnom čase (nepretržitý odpočinok, práca nadčas, nočná práca, dovolenka), mzde, prekážkach v práci, ochrane práce a podnikovej sociálnej politike (stravovanie zamestnancov), ani o náhrade škody. Tieto nároky im môžu vzniknúť len vtedy, ak to bude dohodnuté v dohode, pričom poskytnutie určitých nárokov nemožno dohodnúť za výhodnejších podmienok alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere. Zamestnanec pracujúci na základe dohôd nemá napr. nárok na d

Související dokumenty

Súvisiace články

Povinnosti v podnikaní a sankcie (VII.)
Zúčtovanie mzdy
Novela zákona o sociálnom poistení od 1. januára 2008 (II.)
Platenie poistného do fondov od 1. januára 2008
Brigády študentov a zdaňovanie ich príjmu
Dovolenka zamestnanca
Novela Zákonníka práce účinná od 1. septembra 2007 (II.)
Prekážky v práci podľa novely Zákonníka práce od 1. septembra 2007 (1. časť)
Smernica k mzdovému a prémiovému poriadku
Nový všeobecný vymeriavací základ a zmeny v sociálnej oblasti od 1. júla 2005 (I. časť)
Výplatná páska zamestnanca
Konto pracovného času podľa § 87a Zákonníka práce – 2. časť
Výpočet miezd a platov po prechode na euro
Pracovný čas a jeho evidencia
Pedagogický zamestnanec a nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
Dohoda o vykonaní práce so zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke
Náklady a záväzky zamestnávateľa v súvislosti s pracovnoprávnymi vzťahmi – zmeny od 1. 7. 2009
Výber z ustanovení novely zákona o službách zamestnanosti (2. časť)
Domácky zamestnanec – pracovnoprávne a daňové aspekty

Súvisiace otázky a odpovede

Zriadenie dvojzmennej prevádzky
Pružný pracovný čas od 1. 9. 20011 a náhrada mzdy pri prekážkach v práci
Odmeňovanie zamestnanca obce
Pedagogický zamestnanec - čiast.úväzkom?
Mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas
Súlad uvedenia smernice v pracovnej zmluve so Zákonníkom práce
Čerpanie sociálneho fondu
Nárok na daňový bonus vylúčenie dieťaťa zo štúdia
Plat zástupca starostu počas zastupovania starostu
Zamestnanec na skrátený pracovný čas a dovolenka
Výpočet priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky
Výpočet dovolenky
Stupne náročnosti práce
Dohoda o vykonaní práce
Sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi
Kratší pracovný čas
Práca nadčas pri pružnom pracovnom čase
Výpočet mzdy a nočná zmena
Pedagogickí zamestnanci a nočné zmeny
Počítanie pracovného času počas pracovnej cesty