Podľa Zákonníka práce prácu možno vykonávať aj na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, konkrétne na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti (upravujú ustanovenia § 223 – § 228a Zákonníka práce).
Podľa Zákonníka práce prácu možno vykonávať aj na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ďalej len „dohoda“), konkrétne na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti (upravujú ustanovenia § 223 – § 228a Zákonníka práce).
- ktorej pravidelný výkon nemôže zamestnávateľ zabezpečiť v rámci vopred určeného rozvrhnutia,
- ktorej výkon v pracovnom pomere by bol z hľadiska záujmov spoločnosti pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny z iných dôvodov.
Na rozdiel od pracovnej zmluvy dohody nezaväzujú fyzické osoby vykonávať práce určitého druhu podľa pokynov organizácie, v určenom čase, na určenom mieste, ale sa zaväzujú na splnenie určitej pracovnej úlohy. Dohody vymedzuje Zákonník práce na základe účelu, na ktorý takéto dohody možno uzavrieť. Nielen existencia účelu je predpokladom prípustnosti dohody, ale aj jeho význam a váha v tom zmysle, že účel musí byť dosiahnuteľný výlučne formou dohody, ináč by sa dohoda priečila zákonu, a bola by preto neplatná.
Ak dohoda o vykonaní práce nespĺňa náležitosti stanovené Zákonníkom práce, ide o simulovaný právny úkon, dohoda je neplatná a je možné obrátiť sa v tejto veci na príslušný súd. Súd by mohol posudzovať založený vzťah dohodou ako pracovný pomer so všetkými právnymi dôsledkami z toho vyplývajúcimi.
Pozn.: Na základe stanoviska Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ak zamestnávatelia uzatvárajú s fyzickými osobami dohody na konkrétne činnosti, avšak bez dohodnutej odmeny za prácu, takého dohody sú neplatné. Uvedená neplatnosť by však nemohla byť zamestnancovi na ujmu, ak si ju nespôsobil výlučne sám. V prípade neplatnosti uvedených dohôd nevzniká fyzickým osobám, ktoré vykonávajú práce na základe dohôd nárok na poskytnutie plnení v nich dohodnutých, napr. cestovných náhrad.
Aj keď právna úprava vzťahov vznikajúcich na základe dohôd je voľnejšia ako v pracovnom pomere (preto, aby tým boli dané dostatočne široké možnosti pre ich konkrétnu zmluvnú úpravu v príslušných dohodách tak, ako je to v určitom prípade najúčelnejšie pre dosiahnutie cieľov sledovaných ich uzatváraním), na pracovno-právne vzťahy založené dohodami sa vzťahujú ustanovenia Zákonníka práce, ktoré majú všeobecný charakter a ďalej tie ustanovenia, o ktorých to Zákonník práce výslovne stanoví.