Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska poskytuje úrad práce zamestnávateľovi, ktorý na zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prijme občana so zdravotným postihnutím.
Aktívne opatrenia na trhu práce – príspevky pre občanov so zdravotným postihnutím
Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska
Upravuje sa čiastočne po novom(§ 56 zákona o službách zamestnanosti).
Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska poskytuje úrad práce zamestnávateľovi, ktorý na zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prijme občana so zdravotným postihnutím.
Výška príspevku na jedno zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku je:
- v bratislavskom kraji najviac 55 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 zákona o službách zamestnanosti vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
- v ostatných krajoch najviac 65 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 zákona o službách zamestnanosti vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.
Výška príspevku je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom zamestnávateľ zriaďuje chránenú dielňu alebo chránené pracovisko a od právnej formy a predmetu činnosti zamestnávateľa.
Príspevok poskytuje zamestnávateľovi úrad práce, v ktorého územnom obvode sa zriadi chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak o tento príspevok zamestnávateľ požiada písomne. Súčasťou žiadosti je aj podnikateľský zámer, kalkulácia predpokladaných nákladov na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a kalkulácia nákladov na celkovú cenu práce občanov so zdravotným postihnutím.
Príspevok sa neposkytuje, ak bol na to isté obdobie zamestnávateľovi poskytnutý:
- príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie (§ 50 zákona o službách zamestnanosti),
- príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami (§ 50a zákona o službách zamestnanosti),
- príspevok na podporu vytvárania a udržania pracovných miest v sociálnom podniku (§ 50c zákona o službách zamestnanosti) – účinné až od 1. 9. 2008,
- príspevok na podporu zamestnávania absolventov vzdelávania a prípravy pre trh práce (§ 51a zákona o službách zamestnanosti) a
- príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní (§ 56a zákona o službách zamestnanosti).
Pracovné miesta, na ktorých zriadenie bol poskytnutý tento príspevok, sa môžu obsadzovať iba občanmi so zdravotným postihnutím.
Inými zamestnancami sa môžu tieto pracovné miesta obsadiť, ak sú dočasne voľné, iba s predchádzajúcim súhlasom úradu práce, a to na obdobie nepresahujúce 9 kalendárnych mesiacov a v prípade znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. i) zákona o službách zamestnanosti, t. j. občanov, ktorí majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20 %, ale najviac o 40 %, na obdobie nepresahujúce 12 kalendárnych mesiacov v malých a stredných podnikoch a 24 kalendárnych mesiacov v ostatných podnikoch.
Dĺžka zachovania zriadeného pracovného miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku je najmenej 2 roky v malých podnikoch a stredných podnikoch a najmenej 3 roky v ostatných podnikoch.
V prípade, ak zamestnávateľ túto podmienku nesplní, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého na takto zriadenom pracovnom mieste nebola vykonávaná pracovná činnosť.
Za zriadenie pracovného miesta v chránenej dielni a