Omeškanie dlžníka s plnením peňažného záväzku a právo veriteľa na úroky z omeškania

Vydáno: 30 minút čítania

Zo zmlúv, z dodania tovaru, poskytnutia služby, z bezdôvodného obohatenia, zo spôsobenej škody, ako aj z ďalších právnych skutočností vznikajú záväzkové právne vzťahy, z ktorých veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok (dlh). Predmetom plnenia záväzkového vzťahu sú v praxi často peniaze (tzv. peňažné záväzkové vzťahy). Charakter peňažných záväzkov majú všetky záväzky, predmetom ktorých sú peniaze ako zákonné platidlá, bez ohľadu na to, ako záväzky vznikli.


Zo zmlúv, z dodania tovaru, poskytnutia služby, z bezdôvodného obohatenia, zo spôsobenej škody, ako aj z ďalších právnych skutočností vznikajú záväzkové právne vzťahy, z ktorých veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok (dlh). Predmetom plnenia záväzkového vzťahu sú v praxi často peniaze (tzv. peňažné záväzkové vzťahy). Charakter peňažných záväzkov majú všetky záväzky, predmetom ktorých sú peniaze ako zákonné platidlá, bez ohľadu na to, ako záväzky vznikli.

Každý dlžník je povinný splniť svoj záväzok riadne a včas. Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní [okrem výnimiek stanovených zákonom (napr. § 520 Občianskeho zákonníka, § 365 Obchodného zákonníka)]. Právny poriadok Slovenskej republiky poskytuje veriteľovi voči dlžníkovi, ktorý je v omeškaní s plnením záväzku, ochranu. Ochrana veriteľa, ktorý je účastníkom peňažného záväzkového vzťahu, spočíva predovšetkým v práve veriteľa požadovať od dlžníka úroky z omeškania, škodu spôsobenú neplnením peňažného záväzku, ako aj náklady súvisiace s jeho vymáhaním.

Právo požadovať úroky z omeškania má veriteľ voči dlžníkovi v omeškaní v občianskom aj obchodnom záväzkovom vzťahu. Všeobecná úprava úrokov z omeškania v občianskych záväzkových vzťahoch je obsiahnutá v Občianskom zákonníku. Všeobecná úprava úrokov z omeškania v obchodných záväzkových vzťahoch je obsiahnutá v Obchodnom zákonníku. Základný rozdiel medzi občianskoprávnou a obchodnoprávnou úpravou úrokov z omeškania spočíva predovšetkým v úprave začiatku omeškania s plnením dlhu a v úprave výšky úrokov z omeškania.
 
 

Omeškanie dlžníka s plnením peňažného záväzku a vznik práva na úroky z omeškania

 


Podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka: „Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.“

Podľa § 365 Obchodného zákonníka: „Dlžník je v omeškaní, ak nesplní riadne a včas svoj záväzok, a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia, alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom. Dlžník však nie je v omeškaní, pokiaľ nemôže plniť svoj záväzok v dôsledku omeškania veriteľa.“ Podľa § 369 Obchodného zákonníka: „Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania ......“

Predpokladom vzniku práva veriteľa na úroky z omeškania v občianskych aj obchodných záväzkových vzťahoch je omeškanie dlžníka s plnením peňažného záväzku. Úroky z omeškania sú sankčnou platbou, na ktorú vzniká veriteľovi nárok v momente, keď sa dlžník s plnením svojho peňažného záväzku dostal do omeškania, bez ohľadu na dôvod vzniku omeškania. Dlžníkovi vzniká povinnosť platiť úroky z omeškania bez ohľadu na to, či svoje omeškanie zavinil, alebo či bolo spôsobené okolnosťami, ktoré dlžník nemohol ovplyvniť. Výnimkou je prípad, keď dlžník svoj záväzok nemohol splniť pre správanie veriteľa. Túto výnimku obsahuje Občiansky zákonník aj Obchodný zákonník. Podľa § 520 Občianskeho zákonníka „....k omeškaniu dlžníka nedôjde, ak veriteľ včas a riadne ponúknuté plnenie od neho neprijme, alebo mu neposkytne súčinnosť potrebnú na splnenie dlhu.“ Podľa § 365 Obchodného zákonníka „...dlžník nie je v omeškaní, pokiaľ nemôže plniť svoj záväzok v dôsledku omeškania veriteľa.“

Související dokumenty

Súvisiace články

Zmenka ako cenný papier a platobný prostriedok z účtovného a daňového hľadiska
Zodpovednosť predávajúceho za vady tovaru a záručná doba
Pripravovaná novela Obchodného zákonníka
Poskytnutá finančná záruka
Daňovo-účtovný aspekt sponzorského
Odmena komisionára
Pohľadávky veriteľov voči dlžníkom v reštrukturalizačnom konaní
Zmeny v ustanoveniach Obchodného zákonníka v roku 2009
Penále z omeškania
Započítanie pohľadávok a záväzkov
Účtovanie prijatých podielov zaplatenej dane
Eurofondy v obchodnej spoločnosti a organizácii nezriadenej za účelom podnikania
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Nový vzor oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky platný od 1.1.2022 a jej schvaľovanie
Archivácia podnikovej dokumentácie
Dohoda o náhrade škody medzi podnikateľmi
Vplyv reštrukturalizácie na základ dane z príjmov
Obchodný zákonník po 1. decembri 2013
Vplyv novely Obchodného zákonníka na splácanie základného imania spoločnosti

Súvisiace otázky a odpovede

Zmluva o prevzatí dlhu
Kompenzácia záväzkov a pohľadávok
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Premena kapitálových fondov na pôžičku spoločníkovi
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Penalizacia-fakturacia ????
Navýšenie základného imania
Podmienky vedenia PÚ
Vklad pohľadávky mimo základného imania
Zrušenie s.r.o.
Zverejnenie účtovnej závierky
Peňažný vklad do základného imania v hotovosti
Neschválenie účtovnej závierky a jej uloženie do zbierky listín
Základné imanie
Zlúčenie spoločností a precenenie majetku
Vyplatenie kapitálového fondu /účet 413/
Rozdelenie zisku
Deň zaúčtovania pri obstaraní akcií
Predaj časti podniku.