Dohodou účastníkov sa môže zabezpečiť pohľadávka ručením. Ručenie vzniká zmluvou uzavretou medzi veriteľom a ručiteľom, pričom vyhlásenie, ktorým ručiteľ berie na seba povinnosť voči veriteľovi, že uspokojí jeho pohľadávku, ak ju neuspokojí dlžník, musí byť písomné.
Dohodou účastníkov sa môže zabezpečiť pohľadávka ručením. Ručenie vzniká zmluvou uzavretou medzi veriteľom a ručiteľom, pričom vyhlásenie, ktorým ručiteľ berie na seba povinnosť voči veriteľovi, že uspokojí jeho pohľadávku, ak ju neuspokojí dlžník, musí byť písomné. Písomná forma ručiteľského záväzku je podmienkou jeho platnosti (§ 40 ods. 1 Občianskeho zákonníka). Nemožno sa úspešne domáhať splnenia záväzku ručiteľa vykonaného inou než písomnou formou. Ak by ručiteľ svoj záväzok splnil, nemohol by sa domáhať vrátenia poskytnutého plnenia od veriteľa. Písomná forma sa však nevyžaduje pre prejav veriteľa, ktorým prijíma sľub ručiteľa. Písomné vyhlásenie ručiteľa sa musí urobiť takým jasným a zrozumiteľným spôsobom, aby nevznikli pochybnosti o tom, že ide o ručenie. Súhlas dlžníka pri ručení nie je potrebný.
Ručením sa môže zabezpečiť len taká pohľadávka, ktorá v čase uzavretia ručiteľského záväzku už existuje. Pohľa- dávka musí byť určitá výškou aj jej trvaním. Pre obsah ručiteľského záväzku je teda zásadne rozhodujúci obsah hlavného záväzku, aj keď nemusí ísť o ich totožnosť. Ručiteľ je zaviazaný rovnako ako dlžník. Obmedzením záväzku dlžníka v priebehu ručenia sa obmedzuje aj ručiteľský záväzok. Naopak, rozsah ručenia sa však bez ďalšieho nemení pri rozšírení záväzku dlžníka v priebehu ručenia. Zároveň, aj keď to zákon výslovne neustanovuje, za ten istý dlh môže ručiť aj viac osôb. Ak to nie je dohodnuté, nemajú ich povinnosti solidárnu povahu. Povinnosť ručiteľa vo vzťahu k povinnosti dlžníka má podpornú (subsidiárnu) povahu, kým povinnosť hlavného dlžníka má prednostnú (primárnu) povahu (§ 548 ods. 1 Občianskeho zákonníka).
Ručením možno zabezpečiť každú pohľadávku s peňažným plnením. Ručenie sa pritom môže týkať len časti pohľadávky. Z nepeňažných pohľadávok možno ručením zabezpečiť len tie, ktoré sú zastupiteľné. Pri záväzkoch spočívajúcich v nezastupiteľnom plnení, t. j. v plnení, ktoré môže poskytnúť len dlžník osobne, ručiteľský právny pomer môže slúžiť len na zabezpečenie prípadnej škody vzniknutej nesplnením záväzku, a nie na zabezpečenie splnenia hlavného záväzku. Ručením nemožno zabezpečiť premlčané pohľadávky ani iné naturálne pohľadávky, t. j. súdne nevymáhateľné pohľadávky (týkajúce sa stávok a hier).
Ručiteľský záväzok zaniká zánikom hlavného záväzku, t. j. nezávisle od vôle ručiteľa a tiež v dôsledku právneho úkonu ručiteľa najmä:
- splnením záväzku ručiteľa,
- ak uplatnenie námietok dlžníka (§ 548 ods. 2 Občianskeho zákonníka) spôsobí zánik hlavného záväzku,
- ak ručiteľ odoprel plnenie podľa § 549 Občianskeho zákonníka,
- ak ručiteľ odoprel súhlas s prevzatím dlhu (§ 532 Občianskeho zákonníka), alebo ak na prevzatie dlhu, za ktorý ručí, neprivolil (pretože ho o to nikto nepožiadal),
- uplynutím doby, na ktorú bol ručiteľský záväzok dohodnutý,
- prípadným splynutím veriteľa a ručiteľa do jednej osoby.