Cieľom článku je vysvetliť, ako účtovať o rezervách, ktoré boli vztvorené v roku 2006 a k ich použitieu dochádza v roku 2007.
Rezervy upravujú v súčasnosti tieto právne predpisy:
- Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (§ 26 ods. 3: „ rezervy sú záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou).
- Opatrenie MF SR č. MF/25814/2006-74, ktorým sa novelizovalo okrem iného aj opatrenie MF SR č.23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (ďalej len „Postupy účtovania“). (§19 ods. 8: „ tvorba rezervy na náklady sa účtuje na vecne príslušný nákladový účet, ku ktorému záväzok prislúcha. Ak ide o rezervu, ktorá sa týka viacerých nákladových druhov alebo na tento nákladový druh nie je ustanovený nákladový účet, tvorí sa rezerva na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť alebo účtu 568 – Ostatné náklady na finančnú činnosť. Použitie rezervy sa účtuje na ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzkov. Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba rezervy. Pri rezervách sa uplatňuje zásada správneho vyčíslenia konečného zostatku súvahového účtu rezerv a k tomu prislúchajúcich konečných stavov nákladov.“).
- Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (§20 ods. 9).
Všeobecná charakteristika rezerv
Rezervy sú:
- záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou,
- tvoria sa na základe zásady opatrnosti na riziká a straty, a to vždy na konkrétny účel,
- účtuje sa o nich vtedy, keď je hodnota záväzkov v účtovníctve nižšia, ako je ich hodnota po zohľadnení predpokladaných rizík a strát,
- spôsob tvorby a použitia každej rezervy musí mať účtovná jednotka upravený vo svojom vnútroorganizačnom predpise,
- rezerva sa môže použiť len na účel, na ktorý bola vytvorená, a len do výšky, v akej bola vytvorená.
Hľadiská triedenia rezerv
Rezervy triedime nasledovne:
- z hľadiska účelu tvorby,
- z hľadiska času,
- z hľadiska oceňovania rezerv,
- z hľadiska spôsobu účtovania.
Z hľadiska účelu tvorby sa rezervy členia na:
- rezervy na obstaraný majetok – sú to záväzky súvisiace s obstaraním majetku, ktorý bol dodaný (došlo k splneniu dodávky), nie je však presne vymedzená sp