Rezervy môžeme charakterizovať ako budúce záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo neurčitou výškou, známy je však účel ich použitia. Ich zmyslom je vyjadriť riziko budúcich strát z podnikania a premietnuť tak do účtovníctva zásadu opatrnosti. Rezervy sa vytvárajú v okamžiku, keď sú budúce riziká, alebo straty známe na základe súčasných skutočností a je známe, kde možno riziká očakávať. Tvoria sa na predpokladané budúce záväzky, ktoré vznikli z minulej činnosti účtovnej jednotky. Z dôvodu, že nie je presne známa ich výška a časové obdobie, neúčtujú sa na účtoch záväzkov.
Rezervy upravujú v súčasnosti tieto právne predpisy:
- Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p., ďalej len „zákon o účtovníctve“ (§ 26 ods. 5).
- Opatrenie MF SR č. č. 23054/2002–92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p., ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“ (§ 19).
- Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ďalej len „ZDP“ (§ 20).
Účtovanie rezerv
Zásady pre tvorbu a použitie rezerv sú upravené v § 19 Postupov účtovania v PÚ. Rezervy sa tvoria na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Rezerva je záväzok predstavujúci existujúcu povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalosti, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky pričom ak nie je známa presná výška tohto záväzku, ocení sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie exitujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka pri zohľadnení rizík a neistôt.
Tvorba rezervy sa účtuje na vecne príslušný nákladový účet, ku ktorému záväzok prislúcha. Použitie rezervy sa účtuje sa ťarchu vecne príslušného účtu rezerv so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzku.
Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje na ťarchu účtu rezervy so súvzťažným zápisom v prospech príslušného nákladového účtu, na ktorom sa tvorba rezervy účtovala.
Rezervy sa tvoria a čerpajú podľa všeobecne platných právnych predpisov v prípade zákonných rezerv alebo podľa interných predpisov v prípade ostatných rezerv. Spôsob tvorby rezerv a ich použitia musí byť uvedený vo vnútornom predpise účtovnej jednotky. Rezerva sa tvorí vždy na konkrétny účel a môže sa použiť len na účel na ktorý bola vytvorená.
Spôsob tvorby rezerv a ich výška musia byť preukázateľné. Zostatky rezerv sa prenášajú do nasledujúceho účtovného obdobia. Rezervy nesmú mať aktívny zostatok. Pri inventarizácii sa posudzuje výška a odôvodnenosť rezerv. Rezervy sa spravidla evidujú na inventárnych kartách rezerv, na ktorých je uvedený spôsob ich tvorby a použitie.
Podľa Postupov účtovania v PÚ sa rezervy vytvárajú na:
- náklady súvisiace s odstránením znečistenia životného prostredia,
- reklamácie a záručné opravy,
- odstránenie odpadov a obalov,
- rekultiváciu pozemkov,
- demoláciu budov,
- odstupné,
- nevyčerpané dovolenky, vrátane sociálneho poistenia,
- odmeny členom dozornej rady a iných orgánov spoločnosti,
- nevyfakturované dodávky a služby,
- členské príspevky do zväzov, spolkov, komôr a podobne, ktoré sa týkajú vykazovaného obdobia,
- bonusy, skontá, rabaty a iné zľavy, ktoré sa týkajú výrobkov, tovaru a služieb predaných pred ukončením vykazovaného účtovného obdobia,
- náklady na zostavenie a overenie účtovnej závierky a výročnej správy, týkajúcej sa vykazovaného účtovného obdobia,
- náklady na zostavenie daňového priznania za vykazované účtovné obdobie,
- pokuty a penále,
- finančné povinnosti vyplývajúce z ručenia a záruk,
- povinnosť spätného odkúpenia obalov,
- prebiehajúce a hroziace súdne spory,
- vyplácanie prémii a odmien,
- vyplácanie odchodného, vyplácanie plnení pre zamestnancov pri životných jubileách alebo pracovných jubileách a iných plnení pre zamestnancov (zamestnanecké požitky),
- provízie obchodným zástupcom,
- na stratové zmluvy a nevýhodné zmluvy,
- náklady na uvedenie prenajatého majetku do predchádzajúceho stavu,
- vypustené emisie do ovzdušia.
Uvedený výpočet tvorby rezerv v Postupoch účtovania v PÚ nie je úplný, čo vyplýva priamo z § 19 ods. 8 písm. x) v ktorom sa uvádza, že rezervy sa tvoria na iné riziká a straty súvisiace s činnosťou účtovnej jednotky. Z toho vyplýva, že účtovná jednotka môže tvoriť aj iné rezervy ako sú uvedené v Postupoch účtovania v PÚ, ak sú riziká strát a znehodnotenia majetku z dôvodu vzniku očakávaných záväzkov z minulej činnosti účtovnej jednotke dostatočne známe. Ak tvorbu niektorej rezervy upravuje ZDP (v ust. § 20) je tvorba rezervy považovaná za zákonnú rezervu.
Pri zvažovaní o tvorbe rezervy musí byť pri neistých záväzkoch charakteristický vznik dlhu. Účtovná jednotka bude účtovať o rezerve vtedy, ak očakáva vznik záväzku voči cudzej osobe. Táto osoba môže, ale nemusí byť v čase tvorby rezervy známa. Povinnosť voči cudzej osobe môže vyplývať:
- zo všeobecne právnych predpisov,
- zo zmlúv, dohôd, uznesení a pod,
- všeobecne platných zvyklostí.
Ak očakávané budúce straty a znehodnotenia nezakladajú budúcu povinnosť voči tretej osobe, nevzniká budúci neistý očakávaný záväzok. V tomto prípade ide o tzv. nákladové rezervy. Ak hlavný predstaviteľ nákladovej rezervy bola v Postupoch účtovania v PÚ v minulosti zakotvená rezerva na opravu hmotného majetku. Za nákladovú rezervu možno považovať aj rezervu na lesnú pestovnú činnosť.
Členenie rezerv
Rezervy môžeme členiť z viacerých