V r. 2005 sme zaznamenali v dejinách slovenského účtovníctva významný pozitívny míľnik – všetky konsolidované účtovné závierky (KÚZ) sa zostavujú podľa IAS/IFRS. A v r. 2006 ďalší – podľa IAS/IFRS sa zostavujú aj individuálne účtovné závierky (IÚZ) vybraných účtovných jednotiek (ÚJ).
V r. 2005 sme zaznamenali v dejinách slovenského účtovníctva významný pozitívny míľnik – všetky konsolidované účtovné závierky (KÚZ) sa zostavujú podľa IAS/IFRS. A v r. 2006 ďalší – podľa IAS/IFRS sa zostavujú aj individuálne účtovné závierky (IÚZ) vybraných účtovných jednotiek (ÚJ).
Dôvodom, ktoré viedli SR k tomuto kroku, bol venovaný príspevok Farkaš, R.: Konsolidovaná účtovná závierka od roku 2005 podľa IFRS v časopise Dane a účtovníctvo v praxi č. 4/2005, preto ich v článku nebudeme podrobnejšie analyzovať. Uveďme aspoň, že to bola EÚ, ktorá sa obrátila čelom k IAS/IFRS a v záujme vyššej transparentnosti a dôveryhodnosti účtovných závierok stanovila ich používanie ako povinné.
O koľko účtovných jednotiek ide?
Na Slovensku je približne 50 000 až 60 000 ÚJ, ktoré sú zapísané v obchodnom registri a vedú podvojné účtovníctvo (okrem toho je niekoľkostotisíc živnostníkov, ktorí vedú jednoduché účtovníctvo), pričom z nich:
- Do r. 2004 asi 200 ÚJ zostavovalo KÚZ (presná štatistika neexistuje) a z dôvodu nových právnych predpisov od r. 2005 a možnosti oslobodenia od povinnosti zostaviť KÚZ na medzistupňoch skupiny (pozri ďalej) sa tento počet zredukoval na asi 50 až 100 ÚJ. Všetky KÚZ počnúc r. 2005 budú musieť byť zostavené podľa IAS/IFRS.
- Od r. 2006 asi 400 ÚJ bude zostavovať IÚZ podľa IAS/IFRS. Nejde síce o veľký počet, ale sú to tie najvýznamnejšie ÚJ pre ekonomiku Slovenska. Tieto ÚJ sú uvedené v § 17a zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“):
- spoločnosť, ktorej cenné papiere sú pripustené na obchodovanie na regulovaných trhoch v niektorom členskom štáte Európskej únie (na Burze cenných papierov Bratislava sú pripustené na obchodovanie cenné papiere – akcie alebo dlhopisy – asi 250 ÚJ),
- banka, pobočka zahraničnej banky, EXIM banka (ide o viac ako 20 ÚJ),
- obchodník s cennými papiermi, pobočka zahraničného obchodníka s cennými papiermi (Asociácia obchodníkov s cennými papiermi má do 40 členov),
- správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti,
- poisťovňa, pobočka zahraničnej poisťovne (ide o asi 25 ÚJ),
- zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne,
- Slovenská kancelária poisťovateľov,
- dôchodková správcovská spoločnosť,
- doplnková dôchodková poisťovňa,
- Fond ochrany vkladov, Burza cenných papierov, Garančný fond investícií,
- Centrálny depozitár cenných papierov SR,
- spoločnosti, ktoré počas dvoch po sebe idúcich účtovných období prekročili dve z troch veľkostných kritérií (5 mld. Sk obrat, 5 mld. Sk majetok brutto, 2 000 pracovníkov); takýchto ÚJ je asi 20 – 30, presná štatistika nie je k dispozícii,
- a podľa § 17b zákona o účtovníctve má túto povinnosť aj Národná banka Slovenska.