Dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej fyzickej alebo právnickej osobe

Vydáno: 22 minút čítania

Právny úkon dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej fyzickej osobe alebo právnickej osobe upravuje v § 58 Zákonník práce a nadväzne na to zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov upravuje problematiku poskytovania cestovných náhrad zamestnancovi počas dočasného pridelenia na výkon práce k inej FO alebo PO.

Právny úkon dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej fyzickej osobe (FO) alebo právnickej osobe (PO) upravuje v § 58 Zákonník práce a nadväzne na to zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“) upravuje problematiku poskytovania cestovných náhrad zamestnancovi počas dočasného pridelenia na výkon práce k inej FO alebo PO.

Právna úprava

Dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej FO alebo PO patrí k atypických formám zamestnania a spolu napr. s pracovným pomerom na dobu určitú, ako aj pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa považuje za dočasné zamestnanie. Nepatrí teda k štandardným formám zamestnania.
 
Problém dočasného pridelenia zamestnanca na výkon práce k inej FO alebo PO, t. j. k užívateľskému zamestnávateľovi nadobudol v pracovnom práve kvalitatívne nové právne rozmery v roku 2004 v súvislosti s prijatím zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“). Zákon o službách zamestnanosti novelizoval § 58 Zákonníka práce, čím vo významnej miere zasiahol do vecnej stránky dočasného pridelenia zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi (užívateľský zamestnávateľ) a súčasne rozšíril rozsah subjektov oprávnených uskutočňovať dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k užívateľskému zamestnávateľovi.
 
Novým subjektom, ktorý je oprávnený dočasne prideliť zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi, v zmysle ust. § 58 Zákonníka práce okrem štandardného zamestnávateľa, je aj agentúra dočasného zamestnávateľa podľa § 29 zákona o službách zamestnanosti. Agentúra dočasného zamestnávania má na účely zákona o službách zamestnanosti právny status zamestnávateľa, ale z hľadiska Zákonníka práce nemá ten istý rozsah práv a povinností, aký má štandardný zamestnávateľ. Dôvodom je to, že agentúra dočasného zamestnávania zamestnáva FO v pracovnom pomere na úèely dočasného pridelenia k užívateľskému zamestnávateľovi a označuje sa preto aj za neštan­dardného (nepravého) zamestnávateľa v porovnaní so štandardným (pravým) zamestnávateľom zamestnávajúcim FO v pracovnom pomere, v rámci ktorého zamestnanci pracujú pre neho, a nie pre inú FO alebo PO. Agentúra doèasného zamestnávania je vlastne spros­tred­kovateľom zamestnania medzi do­časným zamestnancom a užívateľským zamestnávateľom. Na rozdiel od štandardného zamestnávateľa agentúra dočasného zamestnávania vo vzťahu k dočasnému zamestnancovi nesmie vykonávať zrážky zo mzdy, s výnimkou zrážok na účely dane z príjmov.
 
Bez ohľadu na to, či dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k užívateľskému zamestnávateľovi realizuje štandardný zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania, môže sa uskutočniť len na základe dohody so súhlasom zamestnanca, pretože dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi predstavuje závažný zásah do jeho pracovných podmienok. V pracovnoprávnom vzťahu dočasného pridelenia zamestnanca na výkon práce u užívateľského zamestnávateľa okrem účastníkov pracovného pomeru, t. j. štandardného zamestná

Související dokumenty

Súvisiace články

Podmienky poskytovania náhrad výdavkov, cestovných náhrad a iných plnení
Stravné pri zahraničných pracovných cestách na rok 2008
Výška stravného pri tuzemských pracovných cestách
Zmena sadzieb základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
Zmena cestovných náhrad a príspevkov na stravovanie
Stravovanie a stravné na školeniach zamestnancov
Stravné pri zahraničných pracovných cestách na rok 2005
Novela zákona o cestovných náhradách
Poskytovanie náhrad pri výkone práce v zahraničí v rozpočtovej a príspevkovej sfére
Použitie motorového vozidla na pracovnú cestu podnikateľom
Zahraničná pracovná cesta
Vyplácanie cestovných náhrad počas práceneschopnosti
Preplatenie cestovných náhrad pre hospitalizovaného zamestnanca
Cestovné náhrady a ich rozúčtovanie na prelome účtovných období
Vozidlo a zamestnávateľ
Cestovné náhrady poskytované zamestnancom pri tuzemskej pracovnej ceste (1. časť)
Účtovanie cestovných náhrad v podvojnom a jednoduchom účtovníctve
Cestovné náhrady poskytované zamestnancom pri tuzemskej pracovnej ceste (2. časť)
Komplementár fyzická osoba – náklady komanditnej spoločnosti

Súvisiace otázky a odpovede

Spoločník a konateľ - nelegálna práca, cestovné náhrady
Cestovné náhrady zamestnancov pracujúcich v zahraničí
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Vedenie služobného motorového vozidla a započítanie pracovného času
Počítanie pracovného času počas pracovnej cesty
Ubytovanie zamestnanca
Nárok na stravné
Príplatok pri pracovnej ceste
Vyplácanie záloh / cestovných náhrad na účet zamestnanca
Vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty v dvoch menách - je to možné?
preplatenie pracovnej cesty.
Poistenie ako daňový výdavok
Spotreba PHM
Zdanenie cestovných náhrad
Cestovné náhrady ako daňový výdavok stálej prevádzkarne
Nárok na cestovné náhrady
Nárok zamestnanca na cestovné náhrady
Cestovné náhrady
Cestovné náhrady asistenta ako daňový náklad záujmového združenia PO.
Paušalizácia cestovných náhrad