Účtovanie rezerv v účtovníctve podnikateľa

Vydáno: 13 minút čítania

Opatrenie MF SR zo 14. 12. 2005 č. MF/26670/2005-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR zo 16. 12. 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. a ktorým sa dopĺňa opatrenie MF SR z 31. 3. 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p., priniesla viacero zmien.Jednou z nich je aj nový spôsob účtovania rezerv na náklady s účinnosťou od 1. 1. 2007.

Opatrenie MF SR zo 14. 12. 2005 č. MF/26670/2005-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR zo 16. 12. 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. a ktorým sa dopĺňa opatrenie MF SR z 31. 3. 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p., priniesla viacero zmien. Jednou z nich je aj nový spôsob účtovania rezerv na náklady s účinnosťou od 1. 1. 2007.

Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. definuje v § 26 ods. 3 rezervy ako záväzok s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou. Záväzkom sa rozumie existujúca povinnosť účtovnej jednotky (ÚJ), ktorá vznikla z minulých udalostí a je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky ÚJ, dá sa spoľahlivo oceniť a vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe (v prípade ÚJ účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva). Rezervy sa tvoria na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Účtujú sa priebežne počas účtovného obdobia a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Počas účtovného obdobia sa rezervy účtujú vtedy, ak v ÚJ vznikne záväzok s neurčitou výškou sumy, ktorú bude treba uhradiť, alebo s neurčitou dobou splatnosti. V súvislosti s dodržaním zásady opatrnosti v účtovnej závierke sa tvoria rezervy ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Ustanovenie § 19 ods. 8 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“)vymedzuje, na čo sa rezervy vytvárajú (náklady súvisiace s odstránením znečistenia životného prostredia; reklamácie a záručné opravy; odstránenie odpadov a obalov; rekultiváciu pozemkov; demoláciu budov; odstupné; nevyčerpané dovolenky vrátane sociálneho poistenia; odmeny členom dozornej rady a iných orgánov spoločnosti; nevyfakturované dodávky a služby; členské príspevky do zväzov, spolkov, komôr a podobne, ktoré sa týkajú vykazovaného účtovného obdobia; bonusy, skontá, rabaty a podobne, ktoré sa týkajú výrobkov, tovaru a služieb predaných pred ukončením vykazovaného účtovného obdobia; náklady na zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy týkajúcej sa vykazovaného účtovného obdobia; náklady na zostavenie daňového priznania za vykazované účtovné obdobie; pokuty a penále; finančné povinnosti vyplývajúce z ručenia a záruk; povinnosť spätného odkúpenia obalov; prebiehajúce a hroziace súdne spory; vyplácanie prémií a odmien; vyplácanie odchodného, vyplácanie plnení pre zamestnancov pri životných jubileách alebo pracovných jubileách a iných plnení pre zamestnancov (zamestnanecké požitky); provízie obchodným zástupcom; na stratové zmluvy a nevýhodné zmluvy; náklady na uvedenie prenajatého majetku do predchádzajúceho stavu; vypustené emisie do ovzdušia; a iné riziká a straty súvisiace s činnosťou ÚJ).
Rezervy môžeme členiť z viacerých hľadísk:
1. z hľadiska účelu tvorby:
a) rezervy na obstaraný majetok,
b) rezervy na vykonané služby,
c) rezervy na riziká a straty,
2. z hľadiska času:
a) krátkodobé rezervy,
b) dlhodobé rezervy,
3. z hľadiska daňovej uznateľnosti:
a) daňové rezervy,
b) podnikové rezervy.
ÚJ tvorí rezervu na obstaraný majetok, resp. rezervu na poskytnuté služby v prípade, ak došlo k splneniu dodávky majetku, resp. k poskytnutiu služby. Nie je však presne stanovená splatnosť záväzku, ktorý vyplynul z tejto transakcie, alebo nie je známa jeho presná suma, ktorú bude musieť ÚJ uhradiť, príp. nie sú presne určené obe skutočnosti.
Rezerva na riziká alebo straty predstavuje rezervu na náklady, ktorých vznik očakáva ÚJ v budúcnosti. Tento záväzok vzniká v súvislosti s požiadavkou časového posunu pôsobenia na výsledok hospodárenia.
Ak dohodnutá doba splatnosti alebo predpokladaná doba splatnosti záväzku, v súvislosti s ktorým sa rezerva tvorí, je najviac jeden rok, rezerva je krátkodobá. V opačnom prípade je rezerva dlhodobá. Ak je neurčité časové vymedzenie použitia rezervy, pri určení časového vymedzenia záväzku je rozhodujúci zámer ÚJ.
Daňové rezervy sa vytvárajú v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a sú uznané za daňový výdavok. Ide napr. o tieto rezervy [pozri § 20 ods. 9 písm. a) tohto zákona]:
  1. rezerva na nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
  2. rezervy na odmeny a prémie vrátane poistného, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnávateľa,
  3. rezervy na nevyfakturované dodávky a služby,
  4. rezervy na zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy,
  5. rezervy na zostavenie daňového priznania a pod.
Podnikové rezervy sú rezervy, ktoré vyplývajú z činnosti ÚJ na základe zákonov, zmlúv a dobrovoľných rozhodnutí doložených príslušnými dokumentmi.
Nakoľko rezervy sú záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou, v prípade, že je neurčitá výška rezervy, t. j. v čase účtovania o rezerve nie je známa presná výška záväzku, ocení sa odhadom:
  • ak sa rezerva účtuje počas účtovného obdobia, odhad sa stanoví v očakávanej výške záväzku,
  • ak sa rezerva účtuje ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, odhad sa stanoví v sume, ktorá je podľa posúdenia ÚJ dostatočná na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, pri zohľadnení rizík a neistôt.


Účtovanie tvorby a použitia rezerv

Spôsob účtovania tvorby a použitia rezerv závisí od účelu, na ktorý sa rezervy vytvárajú. Tvorba rezervy súvisiacej s obstaraním majetku, napr. rezerva na nevyfakturovanú dodávku zásob materiálu, tovaru, nevyfakturovanú dodávku dlhodobého majetku sa účtuje so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu majetku a jej použitie so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu záväzkov, napr. po obdržaní faktúry od dodávateľa. Spôsob účtovania rezerv súvisiacich s obstaraním majetku novelou opatrenia sa nezmenil.
 
 
Rezerva na:
 
Tvorba rezervy (na základe dodacieho listu)
 
Použitie rezervy (po prijatí faktúry od dodávateľa)
 
Zúčtovanie rezervy (v prípade nižšej ceny obstarávaného majetku)
 
Obstarané zásoby tovaru
132/323
323/321
323/132
 
Obstarané zásoby materiálu
112/323

Související dokumenty

Súvisiace články

Špecifické uzávierkové účtovné prípady v podvojnom účtovníctve
Zmeny účtovných metód a účtovných zásad, zmena odhadu, oprava chýb
Zmena účtovania rezerv na bonusy, rabaty, skontá a zľavy a jej vplyv na základ dane z príjmov
Rezervy podľa slovenskej právnej úpravy a podľa IFRS
Postupy účtovania pre podnikateľov od 1. januára 2007
Zmena účtovania o tvorbe a použití rezerv účinná od 1. januára 2007
Rezerva na nevyčerpanú dovolenku
Účtovanie rezerv na náklady v prechodnom období rokov 2006 a 2007
Rezerva na opravy
Uzávierkové účtovné operácie v podvojnom účtovníctve v príkladoch
Postupy účtovania pre podnikateľov od 1. januára 2006
Uzávierkové účtovné operácie v podvojnom účtovníctve
Novela postupov účtovania pre podnikateľov a novela opatrenia k účtovnej závierke podnikateľov od 1. 1. 2005
Účtová trieda 5 – Náklady (III.)
Účtová trieda 6 – Výnosy (II.)
Zákonné a ostatné rezervy v podvojnom účtovníctve
Nevyfakturované dodávky ku dňu zostavenia účtovnej závierky
Účtovanie rezerv podnikateľov v podvojnom účtovníctve
Rezervy – daňové a účtovné hľadisko (1. časť)

Súvisiace otázky a odpovede

Vrátenie nevyčerpaných prostriedkov
Tvorba rezervy na nevyčerpanú dovolenku
Tvorba rezervy na nevyfakturované dodávky
Rezerva na dovolenky
Zákonné rezervy
Rezerva na odchodné
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia - nedoplatok
Náklady na "dovývoj"
Drobný hmotný majetok a dlhodobý majetok – účtovanie
Kladné a záporné položky na faktúre
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Účtovanie kontokorentného úveru
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Účtovanie lízingu
Vratky nevyčerpaných FP v danom roku
Zníženie základného imania
Splatenie základného imania v jednoosobovej s.r.o.
Oporný múrik - IM?
DF za naftu z DE
Bloček z RP za naftu a materiál z DE