V obchodnej praxi dochádza k prípadom, kedy odberateľ tovaru alebo služby za dodanie neplatí priamo dodávateľovi, ale inej osobe, a to „sprostredkovateľovi“, ktorý v zmysle zmluvy prijíma v mene a na účet platiteľa platby na svoj bankový účet. Vznik daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, resp. z dôvodu prijatia platby pred samotnou dodávkou zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) upravuje v ustanovení § 19 ods. 4, avšak osobitne nerieši situáciu, kedy platbu za budúce dodanie prijíma iná osoba ako dodávateľ (tretia osoba). Túto situáciu nerieši ani smernica Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len „smernica o DPH“). V príspevku uvádzame odpoveď na otázku, kedy vzniká daňová povinnosť – či už momentom prijatia platby na bankový účet sprostredkovateľa alebo až prijatím platby dodávateľom od sprostredkovateľa.
Vznik daňovej povinnosti v zmysle zákona o DPH
Vznik daňovej povinnosti upravuje platný zákon o DPH v ustanovení § 19, a to osobitne pri dodaní tovaru a pri dodaní služby. Daňová povinnosť vzniká z dôvodu dodania tovaru, dodania služby alebo prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby, ak ide o dodanie s miestom v tuzemsku.
- Pod dodaním podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH sa rozumie prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak zákon o DPH neustanovuje inak.
- V prípade dodania služby vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 zákona o DPH dňom dodania služby, pričom dňom dodania služby sa rozumie deň, keď je služba poskytnutá, resp. keď je jej poskytnutie ukončené.
- Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby.
- Ak platiteľ dane, a teda dodávateľ tovaru alebo služby, bude požadovať od odberateľa úhradu celej dohodnutej ceny alebo jej časti pred dodaním, potom dodávateľovi, platiteľovi dane, vznikne daňová povinnosť dňom prijatia platby.
Daňová povinnosť vzniká platiteľovi len v rozsahu prijatej platby, prijatá platba sa považuje za platbu, ktorá obsahuje daň. Daň sa vypočíta podľa vzorca: (suma prijatej platby x 20) / 120 alebo (suma prijatej platby x 10) / 110, v závislosti od príslušnej sadzby dane. Daň, ktorú je platiteľ dane z prijatej platby povinný priznať a odviesť, uvádza do daňového priznania podaného za zdaňovacie obdobie, v ktorom platbu prijal.
Pri samotnom dodaní tovaru alebo služby následne vznikne platiteľovi dane daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 alebo ods. 2 zákona o DPH len z rozdielu medzi dohodnutou celkovou cenou plnenia a zaplatenou platbou pred dodaním tovaru alebo služby. Daňová povinnosť z dôvodu prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby vznikne len v tom prípade, ak sa platba vzťahuje na konkrétnu dodávku tovaru alebo na konkrétne poskytnutie služby.
Konanie v cudzom mene a na cudzí účet
V praxi často v mene dodávateľa a na jeho účet koná iná osoba. Pri konaní v cudzom mene a na cudzí účet ide o priame zastúpenie. Konanie priameho zastúpenia spočíva v konaní zástupcu s úmyslom, aby právny úkon z právneho konania, teda jeho výsledok, či už pozitívny alebo negatívny sa viazal priamo na osobu zastúpenú, ale nie na zástupcu.
Zástupca v konaní pred štátnymi orgánmi alebo tretími stranami prejavuje svoju vôľu, avšak účinky jej prejavu sa výhradne dotýkajú zastúpeného.
Zástupca musí byť spôsobilý k právnemu konaniu, nakoľko ide o jeho prejav vôle, ktorý vykonáva sám.
Predpokladom konania zástupcu