V tomto vydaní časopisu prinášame komentár k rozsudku Súdneho dvora EÚ k predbežnej otázke týkajúcej sa odpočítania dane z pridanej hodnoty (DPH) v prípade DPH podvodu – C‑512/21 Aquila Part Prod Com.
Predmet sporu
Hlavnou činnosťou rumunskej spoločnosti Aquila Part Prod Com (ďalej len "Aquila"), ktorá je právnym nástupcom spoločnosti Agroirom SRL s prideleným identifikačným číslom pre DPH v Maďarsku od 2. júna 2010, sú sprostredkovateľské služby pre veľkoobchod s potravinami, nápojmi a tabakovými výrobkami. Dňa 1. apríla 2011 spoločnosť Aquila uzavrela mandátnu zmluvu s inou spoločnosťou, ktorú poverila vykonávaním činnosti nákupu a predaja tovaru vo svojom mene.
Maďarský daňový úrad na základe uskutočnenej daňovej kontroly dorubil spoločnosti Aquila DPH, ktorá z väčšej časti zodpovedala sume DPH, o ktorej vrátenie spoločnosť Aquila žiadala, a ktorá bola maďarským daňovým úradom považovaná za neopodstatnenú, a z menšej časti daňovému nedoplatku. Okrem toho jej uložil pokutu a úroky z omeškania.
Správca dane konštatoval, že spoločnosť Aquila sa zúčastnila na podvode typu "kolotoč", a to na základe:
-
porušení ustanovení maďarskej legislatívy ako aj legislatívy Európskej únie (EÚ) týkajúcich sa bezpečnosti potravinového reťazca, čo preukazuje, že sledovaným cieľom bolo presmerovanie dotknutého tovaru zo Slovenska do Maďarska,
-
finančných transakcií rôznych spoločností zapojených do dodávateľského reťazca,
-
nízkej obchodnej marže uplatňovanej každou z týchto spoločností a
-
nelogického obchodného správania niektorých z nich, čo preukazuje, že išlo o fakturačný reťazec zameraný na získanie neoprávnenej daňovej výhody a vedomé vyhýbanie sa plateniu daní.
Maďarský daňový úrad ďalej uviedol veľký počet skutočností, ktoré podľa neho preukazujú aktívnu účasť zdaniteľnej osoby na podvode:
-
zmluvy boli uzavreté s jej účasťou,
-
existencia neobvyklého ustanovenia v prepravných zmluvách,
-
slovenský zákazník predal znova do Maďarska tovar, ktorý si kúpil v ten istý deň v Maďarsku,
-
existencia väzieb medzi osobami zapojenými do fakturačného reťazca
a poukázal tiež na skutočnosti, ktoré dokazujú, že zdaniteľná osoba nepreukázala dostatočnú obozretnosť, o. i.:
-
predchádzajúca účasť konateľa spoločnosti, s ktorou zdaniteľná osoba uzatvorila mandátnu zmluvu, na DPH podvode,