Problematiku sankcií, t. j. postup uloženia pokuty a vyrubenia úroku z omeškania za zistené porušenia ustanovení hmotno-právnych daňových zákonov alebo procesného zákona upravuje od 1. januára 2012 zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok"). Zároveň však niektoré vybrané prípady uloženia pokuty za porušenia zákona upravujú aj daňové zákony, a v tomto prípade je to zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH"). V predchádzajúcom vydaní časopisu sme zadefinovali a vysvetlili správne delikty a uloženie pokuty vzťahujúce sa k zákonu o DPH.
Vyrubenie úroku z omeškania
Ustanovenie § 156 daňového poriadku rieši postup pri vyrubení úroku z omeškania, ak suma dane nebola zaplatená v ustanovenej lehote a výške. To znamená, že správca dane vyrubí úrok z omeškania, ak daňový subjekt nezaplatí, alebo neodvedie v ustanovenej lehote alebo v ustanovenej výške alebo v lehote alebo vo výške určenej v rozhodnutí správcu dane:
- daň alebo rozdiel dane,
- preddavok na daň,
- splátku dane,
- vybraný preddavok na daň,
- daň vybranú zrážkou,
- zrazenú sumu na zabezpečenie dane.
Správca dane vyrubí úrok z omeškania z dlžnej sumy (napr. dane, preddavku). Pri výpočte úroku sa použije štvornásobok základnej úrokovej sadzby ECB platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby ECB nedosiahne 15 %, pri výpočte úroku z omeškania sa použije ročná úroková sadzba 15 %.
Správca dane vyrub