Jednou z aplikačných nejasností zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") bola v minulosti otázka, či je platiteľ DPH povinný odviesť výstupnú DPH pri zrušení registrácie aj z tovaru, resp. majetku, ktorý nie je z hľadiska dane z príjmov majetkom odpisovaným.
Nové pravidlá účinné od 1. januára 2020 však v určitých situáciách zavádzajú povinnosť výpočtu dane aj pri majetku, ktorý na účely dane z príjmov platiteľ DPH neodpisuje. Spresnil sa totiž výpočet výstupnej DPH z neodpisovaného majetku pri jeho bezodplatnom dodaní a v prípade zrušenia registrácie za platiteľa DPH.
Bezodplatné dodanie tovaru a povinnosť odviesť výstupnú DPH
Predmetom dane z pridanej hodnoty je okrem iného dodanie tovaru či služby za protihodnotu, teda odplatný obchod. V zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH sa však za dodanie tovaru za protihodnotu považuje aj bezodplatné dodanie tovaru, a to v týchto situáciách:
-
dodanie tovaru na osobnú spotrebu platiteľa DPH,
-
dodanie tovaru na osobnú spotrebu zamestnancov platiteľa DPH,
-
bezodplatné dodanie tovaru, t.j. darovanie,
-
dodanie tovaru na akýkoľvek iný nepodnikateľský účel.
Ak pri kúpe tohto tovaru alebo jeho súčasti alebo vytvorení tohto tovaru alebo jeho súčasti vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.
V predmetných dodávkach je teda platiteľ DPH povinný vyčísliť a odviesť výstupnú DPH z takto dodaného tov