Softvér (počítačový program) predstavuje podľa § 87 zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v z. n. p. (ďalej len „Autorský zákon“) súbor príkazov a inštrukcií vyjadrených v akejkoľvek forme použitých priamo alebo nepriamo v počítači alebo podobnom technickom zariadení. Softvér sa môže prenášať prostredníctvom rôznych médií, môže byť štandardizovaný so širokou škálou aplikácií alebo môže byť vytvorený pre individuálnych zákazníkov. Môže sa prenášať ako zabudovaná nedeliteľná časť počítačového príslušenstva alebo v oddelenej nezávislej forme vhodnej pre použitie na rôznych druhoch hardvéru. Softvér môže byť bezplatný alebo platený. Bezplatný softvér je voľne šíriteľný, platený softvér môžu podnikateľské subjekty používať iba vtedy, ak zaplatia za jeho licenciu a nebudú ju porušovať.
Softvér je chránený autorským zákonom, ak je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora. Osoba oprávnená používať rozmnoženinu počítačového programu nesmie softvér používať v rozpore s bežným využitím počítačového programu a nesmie neprimerane zasahovať do právom chránených záujmov autora. Podľa § 89 ods. 2 Autorského zákona do práva autora nezasahuje, ak bez súhlasu autora:
- použije počítačový program na účel riadneho využitia počítačového programu vrátane opravy jeho chýb, ak nie je dohodnuté inak,
- vyhotoví záložnú rozmnoženinu počítačového programu na účel zabezpečenia riadneho využitia počítačového programu,
- skúma, študuje alebo skúša funkčnosť počítačového programu na účel určenia myšlienky alebo princípov, ktoré sú základom akejkoľvek časti počítačového programu, a to počas nahrávania, zobrazovania, prenosu, overovania funkčnosti a ukladania počítačového programu do pamäte počítača.
Podľa § 89 ods. 3 Autorského zákona do práva autora počítačového programu nezasahuje oprávnený užívateľ alebo nadobúdateľ licencie k počítačovému programu, ktorý vyhotoví bez súhlasu autora rozmnoženinu zdrojového kódu alebo strojového kódu alebo jeho časti alebo preloží formu zdrojového alebo strojového kódu alebo jeho časti v rozsahu nevyhnutnom na získanie informácie potrebnej na dosiahnutie vzájomnej súčinnosti počítačového programu s inými nezávisle vytvorenými počítačovými programami. Takto získanú informácie nemožno použiť na:
- dosiahnutie iného cieľa, ako je dosiahnutie vzájomnej súčinnosti nezávisle vytvorených počítačových programov,
- poskytnutie iným osobám s výnimkou, ak je to nevyhnutné na zabezpečenie vzájomnej súčinnosti nezávisle vytvorených počítačových programov,
- zabezpečenie vývoja, výroby alebo obchodovania s počítačovým programom, ktorý je podobný vo svojom vyjadrení, alebo na akúkoľvek inú činnosť, ktorou by sa porušilo právo autora počítačového programu.
Charakter platieb za licenciu a spôsob účtovania softvéru závisí od povahy práv, ktoré podnikateľský subjekt ako príjemca, nadobudne za použitie a využívanie softvéru. V praxi môže ísť o:
- Obmedzený prevod práv, kde podnikateľský subjekt ako nadobúdateľ, získava právo na použitie alebo súhlas na použitie softvéru za určitých podmienok, ktoré sú zmluvne presne špecifikované zvyčajne aj s vecným, časovým a teritoriálnym obmedzením, tieto práva alebo súhlas získava na základe licenčnej zmluvy. Licenčné zmluvy na predmety autorského práva sú upravené v § 65 až § 74 Autorského zákona. Poskytovateľ licencie môže byť právnická alebo fyzická osoba, ktorá vlastní alebo má právo disponovať určitými vlastnosťami a právami a za protihodnotu tieto znalosti a práva poskytuje nadobúdateľovi licencie.
- Úplný prevod práv k softvéru, keď podnikateľský subjekt ako nadobúdateľ, získa všetky majetkové aj dispozičné práva spojené so softvérom, čím poskytovateľ stráca právo disponovať so softvérom, právo udeliť tretej osobe právo na jeho využívania, t. j. dochádza k predaju duševného vlastníctva vlastníkom a nadobudnutie majetku zo strany podnikateľského subjektu.