V podnikateľskej praxi sa často stáva, že podnikateľ využíva pri pracovných cestách vykonávaných v súvislosti s výkonom podnikania osobný automobil, ktorý má v bezpodielovom spoluvlastníctve s manželkou (manželom). Častý je aj prípad, že obaja manželia sú podnikatelia, t.z. podnikajú ako dve nezávislé fyzické osoby a pri podnikaní využívajú jeden automobil, ktorý majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ako majú manželia – podnikatelia postupovať pri stanovení daňových výdavkov spojených s využívaním súkromného osobného automobilu, ktorý majú v bezpodielovom spoluvlastníctve a využívajú ho v podnikaní, si ďalej ukážeme na príkladoch z podnikateľskej praxe.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len BSM) je definované v ustanoveniach § 143 až 151 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka je v BSM je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva. Do BSM nepatria:
- veci získané dedičstvom,
- veci získané darom,
- veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe,
- veci, ktoré slúžia výkonu povolania len jedného z manželov,
- veci vydané v rámci predpisov o reštitúcií majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Pre BSM je charakteristické, že manželia nemajú určený kvantitatívne podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci a tým sa odlišuje BSM od podielového spoluvlastníctva, v ktorom je miera účasti spoluvlastníkov vyjadrená ich podielmi. Ďalšou zásadou u BSM je zásada rovnoprávnosti manželov a zásada spoločnej a rovnakej časti na výkone práv k spoločným veciam.
Využívanie súkromného osobného automobilu v BSM
Z ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka vyplýva, že osobný automobil je v BSM manželov vtedy, ak ho manželia nadobudli počas trvania manželstva. Ak bol vlastníkom automobilu jeden z manželov ešte pred vstupom do manželstva, nejde o automobil v BSM. To isté platí, ak jeden z manželov získa automobil dedením alebo darovaním, napríklad od rodičov.
Podľa § 148a Občianskeho zákonníka potrebuje podnikateľ na využívanie majetku v BSM v podnikaní súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas manželky (manžela) nepotrebuje. Udelený súhlas manželov má trvalú platnosť a účinnosť pre akékoľvek nakladanie s majetkom v BSM bez vecného a časového obmedzenia.
Pri využívaní súkromného osobného automobilu v BSM môžu nastať tieto situácie:
- automobil využívajú pri výkone podnikateľskej činnosti obaja manželia – podnikatelia,
- automobil využíva v podnikaní len jeden z manželov.
Manžel – podnikateľ, poprípade manželia – podnikatelia postupujú pri stanovení výšky výdavkov a ich rozdelení podľa ustanovenia § 6 ods. 15 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Podľa uvedeného ustanovenia ZDP u majetku v BSM, ktorý sa využíva v podnikaní, sa rozdelia vynaložené výdavky medzi oboch manželov v pomere, v akom majetok využívajú pri výkone podnikateľskej činnosti.
Poznámka: Podľa § 6 ods. 15 ZDP hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odseku 1 až 4 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti. V takom pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.
Daňové výdavky pri využívaní súkromného osobného automobilu v BSM
Podnikateľ, ktorý využíva v podnikaní súkromný automobil, ktorý má s manželkou (manželom) v BSM, by mal pri stanovení daňových výdavkov postupovať v súlade s ustanoveniami ZDP.
Poznámka: Podľa § 2 písm. i) ZDP daňovým