Vďaka internetu a najmä rôznym on-line trhoviskám či komunitám môžu v súčasnosti slovenskí podnikatelia dosahovať svoje príjmy od odberateľov z celého sveta. Atraktívnymi sú najmä príjmy, ktoré podnikatelia označujú resp. považujú za pasívne, a to aj z daňového hľadiska. Spravidla ide totiž o následný predaj už vytvorených a nehmotných produktov – fotografií, šablón, eBookov, on-line kurzov a videí či mobilných aplikácií. Kombinácia aktívnych a pasívnych príjmov fyzickej osoby má však svoje súvislosti ohľadne dane z príjmov, ako aj dane z pridanej hodnoty či poistných odvodov. V článku si prejdeme základné pravidlá, otázky ako aj niekoľko prípadových štúdií z praxe zameraných na autorov nehmotných produktov.
Aktívne a pasívne príjmy a daň z príjmov
Fyzické osoby môže svoje príjmy dosahovať ako:
- príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. – ďalej len „ZDP“),
- príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu (§ 6 ZDP),
- kapitálové príjmy (§ 7 ZDP),
- ostatné príjmy (§ 8 ZDP).
Príjmy zo sústavného a dlhodobého poskytovania služieb odberateľom a rovnako aj príjmy z predaja už vytvorených produktov spadajú pod § 6 ZDP.
A tie sa delia na:
- Aktívne príjmy – patria sem príjmy z podnikania (ods. 1) a príjmy z inej samostatne zárobkovej činnosti (ods. 2). Pod druhú kategóriu spadajú aj príjmy autorov a umelcov z vytvorenia diela a umeleckého výkonu vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady – inak povedané, ide o:
- Príjmy za predaj konkrétneho diela konkrétnemu odberateľovi, resp. zhotovenia diela na objednávku daného odberateľa. ZDP odkazuje na autorský zákon a jeho § 39 (Zmluva o vytvorení diela) ako aj § 71 ods. 1, ktorý rovnaké podmienky vzťahuje aj na výkonného umelca a jeho umelecký výkon.
- Patria sem aj príjmy za predaj diel, ktoré boli vytvorené na vlastné náklady a až následne predané.
- Pasívne príjmy – patria sem príjmy z prenájmu nehnuteľností fyzickými osobami, ak sa spolu s prenájmom neposkytujú iné než základné služby (ods. 3) a príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu (ods. 4). Autori a umelci môžu okrem predaja svojich diel udeliť aj právo, resp. licenciu na následné použitie diela inému subjektu – autor teda najprv dielo vytvorí a následne predá právo na jeho použitie (napr. ďalší predaj). Tieto príjmy sú v zákone o dani z príjmov samostatne vyčlenené. Zákon odkazuje na opäť na autorský zákon: § 40 („Licenčná zmluva“) a súvisiaci § 71. V zmysle uvedeného ide o:
- Licenčné poplatky – na základe uzavretých licenčných zmlúv. Licenčná zmluva podľa autorského zákona musí byť v prípade výhradnej licencie uzavretá v písomnej forme, v prípade nevýhradnej licencie sa na ňu takáto povinnosť nevzťahuje. Vzhľadom na povahu príjmov sem možno zaradiť aj mnohé z druhov príjmov, ktoré dosahujú slovenské fyzické osoby prostredníctvom on-line trhovísk – napr. predaj aplikácií prostredníctvom Google Play, predaj šablón prostredníctvom trhoviska Envato a pod. Vo všetkých podobných prípadoch ide o udelenie práva na následný predaj už vytvoreného diela inému subjektu (podrobnejšie nižšie v texte).
- Tantiémy – čiže príjmy za majetkové práva, ktoré vyplácajú organizácie kolektívnej správy autorských práv (napr. SOZA).
Rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi príjmami z hľadiska dane z príjmov
Aktívne príjmy
Poberateľ aktívnych príjmov vyčísľuje základ dane ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami, pričom si môže uplatniť skutočné výdavky (