Slovenská pracovnoprávna legislatíva diferencuje štyri základné spôsoby skončenia pracovného pomeru: výpoveď, skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, dohoda a okamžité skončenie pracovného pomeru. Popri nich však pracovný pomer môže skončiť aj uplynutím doby v prípade pracovného pomeru na dobu určitú a mnohými ďalšími špecifickými právnymi skutočnosťami. V tomto článku sa zaoberám výlučne okamžitým skončením pracovného pomeru a predovšetkým praktickými aspektmi jeho aplikácie.
Základná charakteristika okamžitého skončenia pracovného pomeru
Inštitút okamžitého skončenia pracovného pomeru je upravený výlučne v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“). Tento zákon rozlišuje na základe kritéria oprávnených subjektov dva základné typy okamžitého skončenia pracovného pomeru, ktorým je skončenie zo strany:
- zamestnávateľa a
- zamestnanca.
Obidve formy sa vzájomne líšia, napr. dôvodmi, ktoré oprávňujú danú stranu k využitiu tohto inštitútu, lehotami, v rámci ktorých môžu byť využité a mnohými inými atribútmi. Ich spoločným znakom je však to, že okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca, ako aj zamestnávateľa je vždy jednostranným právnym úkonom. To znamená, že na jeho právny účinok nie je potrebný žiadny súhlas, podpis alebo iný prejav zo strany jeho adresáta. Okamžité skončenie pracovného pomeru teda nadobúda svoj účinok dňom jeho doručenia druhej strane, a to aj vtedy, keby bol v okamžitom skončení pracovného pomeru stanovený iný dátum skončenia. Podľa § 70 Zákonníka práce platí, že: „Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.“ Z citovaného ustanovenia teda vyplýva, že nedodržanie písomnej formy okamžitého skončenia pracovného pomeru má za následok jeho neplatnosť. Podľa H. Barancovej je náležitosťou písomnej formy okrem existencie samotnej listiny aj vlastnoručný podpis: „Ak ide o okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, okamžité skončenie pracovného pomeru podpisuje štatutárny orgán alebo iná poverená osoba. Písomná forma o okamžitom skončení pracovného pomeru je dodržaná