Od 1. marca 2010 nadobudol účinnosť zákon č. 574/2009 Z. z., ktorým sa novelizoval Zákonník práce. Dôvodom prijatia tejto novely bola najmä snaha zákonodarcu dosiahnuť zladenie našej právnej úpravy Zákonníka práce s aktuálnou európskou legislatívou upravujúcou problematiku pracovných pomerov na určitú dobu, pracovných pomerov s kratším pracovným časom a pracovných pomerov agentúrnych zamestnancov.
Od 1. marca 2010 nadobudol účinnosť zákon č. 574/2009 Z. z., ktorým sa opäť novelizoval Zákonník práce (ďalej len „ZP“). Dôvodom prijatia tejto rozsahom síce malej, ale pre podnikateľskú aplikačnú prax neprehliadnuteľnej novely, bola v európskom kontexte najmä snaha zákonodarcu dosiahnuť zladenie našej právnej úpravy ZP s aktuálnou európskou legislatívou upravujúcou problematiku pracovných pomerov na určitú dobu, pracovných pomerov s kratším pracovným časom a pracovných pomerov agentúrnych zamestnancov. Bezprostredných impulzov na zmenu ZP bolo viac. Jednak vyslovené výhrady Európskej komisie k spôsobu akým sme do ZP doteraz transponovali jej príslušné Smernice o práci na kratší pracovný čas a o práci na dobu určitú, ktoré sa konkrétne dotýkali právnej úpravy § 49 ods. 6, 7 ZP, svojim obsahom diskriminujúcim zamestnancov v pracovných pomeroch s pracovným časom kratším ako 15 hodín a právnej úpravy § 48 ods. 6 ZP, ktorá ustanovovala neprijateľné množstvo výnimiek, na základe ktorých sa umožňovalo zamestnávateľovi, aby bezdôvodne uzatváral pracovný pomer na dobu určitú s tým istým zamestnancom prakticky donekonečna.
Vo vzťahu k agentúrnej práci obsiahnutej v § 58 a 58a ZP bola novela opodstatnená aktuálnou európskou legislatívou o agentúrnej práci, ktorej nový právny rámec bolo treba premietnuť do nášho ZP, aby aj táto flexibilná forma zamestnávania bola pre zamestnancov primerane ochranná, transparentná a nediskriminačná.
Na dosiahnutie súladu vo všetkých uvedených oblastiach, bolo nevyhnutné do ZP dôsledne transponovať tieto smernice Európskej únie:
- smernice Rady 97/81/ES o rámcovej dohode o práci na kratší pracovný čas, ktorú uzavreli UNICE, CEEP a ETUC,
- smernice Rady 1999/70/ES o rámcovej dohode o práci na dobu určitú, ktorú uzavreli ETUC, UNICE a CEEP,
- smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/104/ES z 19. novembra 2008 o dočasnej agentúrnej práci.
Zmeny uskutočnené v ZP sa viažu na vymedzenie pojmu porovnateľný zamestnanec, na problematiku pracovných pomerov na určitú dobu, pracov