Tiché spoločenstvo

Počet vyhľadaných dokumentov: 7

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 7

Zoradiť podľa:

  • Článek
Tiché spoločenstvo je právny vzťah uzatvorený medzi podnikateľským subjektom a tichým spoločníkom, ktorý za poskytnutie určitého vkladu do firmy získava právo podieľať sa na budúcich ziskoch firmy. Takýto právny vzťah nezakladá nový právny subjekt. Tichým spoločníkom môže byť ktorákoľvek osoba, ktorá má záujem vložiť určitý vklad do podnikania podnikateľského subjektu a podieľať sa ním na jeho podnikaní.
Vydané: 14. 09. 2021
  • Článek
Zmluva o tichom spoločenstve nepatrí medzi zmluvné typy, s ktorými by sme sa stretávali na dennodennej báze. Príčinou môže byť jednak veľká špecifickosť tejto zmluvy a tiež to, že sa vyskytuje výlučne v obchodnoprávnych vzťahoch. Subjekty, ktoré sa v žiadnej forme nepodieľajú na podnikaní, teda zmluvu o tichom spoločenstve ani nikdy nebudú potrebovať. V neposlednom rade je zvláštnosťou tejto zmluvy tiež to, že jej podstatou je istá utajenosť a tajomnosť, čo vyplýva už z jej samotného názvoslovného označenia. Ucelenú právnu úpravu zmluvy o tichom spoločenstve nájdeme v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“).
Vydané: 04. 06. 2020
  • Článek
Jednou z možnosti podnikania podnikateľa – fyzickej osoby je aj spoločné podnikania s manželkou alebo manželom. Fyzická osoba, ktorá sa rozhodne, že bude podnikať spolu so svojim životným partnerom, môže postupovať viacerými spôsobmi. Aké sú možnosti v rámci platnej legislatívy pre podnikajúce fyzické osoby, aké sú ich povinnosti a aj to, ako by mali postupovať pri vedení povinnej evidencie sa dozviete v príspevkoch, ktoré budú tejto téme venované.
Vydané: 10. 09. 2014
Akciová spoločnosť v SR  vložila finančné prostriedky ako tichý spoločník  do spoločnosti s ručením obmedzeným v ČR (spoločnosti sú prepojené personálne - nie majetkovo!). Česká spoločnosť vykázala  v roku 2010 zisk. Z čistého zisku prislúcha podľa zmluvy o  tichom spoločenstve  akciovej spoločnosti  85 %-ný podiel.  Česká spoločnosť  plánuje podiel na zisku vyplatiť slovenskej akciovej spoločnosti. Predtým však zrážkovo zdaní podiel 15%-nou sadzbou dane. Tento prípad sa zaúčtuje na účet 315/665. Je tento   výnos  súčasťou základu dane  akciovej spoločnosti a zrážkovú daň zrazenú  v ČR si akciová spoločnosť započíta v daňovom priznaní za rok 2011, resp.  sa má riadiť podľa  §12 ods. 7 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.?   V prípade, že sa tichý spoločník rozhodne neinkasovať zisk, ale navýšiť svoj vklad o prislúchajúci podiel zisku, je tento zisk tiež predmetom dane z príjmu ?
Vydané: 21. 06. 2011
  • Článek
V roku 2007 schválila Národná rada SR šesť zákonov, ktoré menia a dopĺňajú zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Najrozsiahlejšie zmeny v zdaňovaní príjmov boli vykonané ustanoveniami zákona č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p., ktorý nadobudol účinnosť od 1. 1. 2008 s výnimkou § 18 ods. 1 a § 21 ods. 2 písm. k) ZDP, ktoré nadobudnú účinnosť až od 1. 1. 2009.
Vydané: 01. 05. 2008
  • Článek
Zmluva o tichom spoločenstve je upravená v § 673 až § 681 Obchodného zákonníka. Zmluvou o tichom spoločenstve sa tichý spoločník zaväzuje poskytnúť podnikateľskému subjektu určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní.
Vydané: 01. 04. 2008
  • Článek
V praxi dochádza najčastejšie pri vkladoch FO do podnikania k finančným vkladom (dotáciám), resp. k nepeňažným vkladom do vlastného obchodného majetku FO. V prípade finančných dotácií ide o vklad do pokladnice podnikateľa alebo dotáciu podnikateľského účtu z osobných finančných prostriedkov. V prípade nepeňažných vkladov ide o preradenie majetku FO zo súkromného užívania do jej obchodného majetku, o ktorom účtuje.
Vydané: 01. 08. 2005