Zmeny v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) pre oblasť finančného prenájmu a absencia prechodného ustanovenia vyvolali živú diskusiu medzi firmami. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti outsourcingu účtovníctva, daňového poradenstva a spracovania miezd, usmerňuje ako sa riadiť pri odpisovaní majetku obstaraného počas mesiacov január a február 2012. Pre lepšie pochopenie publikujeme aj prípadovú štúdiu.
Zmeny v ZDP pre oblasť finančného prenájmu
Zákonom č. 69/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré ďalšie zákony sa s účinnosťou od 1. 3. 2012 zmenili aj ustanovenia ZDP, ktorým sa opätovne zavádza okrem iného aj spôsob odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu počas doby trvania nájmu a podmienka minimálnej doby trvania nájmu pre účely ZDP na obdobie 3 rokov.
Čo s majetkom obstaraným formou leasingu v januári alebo februári 2012?
Nedostatkom tejto nepriamej novely je absencia prechodného ustanovenia, ktoré by riešilo situáciu obstarania hmotného majetku formou finančného prenájmu počas mesiacov január 2012 a február 2012.
„Ministerstvo financií SR (MF SR) v tejto súvislosti zaujalo stanovisko a síce, že dáva daňovníkom možnosť rozhodnúť sa majetok obstaraný formou finančného prenájmu v spornom období odpisovať spôsobom platným od 1. 1. 2012 do 29. 2. 2012, t. j. ako bežne obstaraný majetok alebo využiť spôsob platný od 1. 3. 2012, t. j. počas doby trvania nájmu,“ uviedol Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace.
Druhá možnosť je v súlade s názorom MF SR možná le