Povinná dokumentácia pri transferovom oceňovaní

Vydáno: 30 minút čítania

Je známe, že medzinárodné spoločnosti podnikajúce v rámci globálnej ekonomiky tvoria až 60 % svetového obchodného obratu. Spoločným znakom takýchto nadnárodných a cezhraničných daňových subjektov je to, že sú umiestnené v rozdielnych daňových jurisdikciách, samozrejme, s rozdielnym zdanením. Daňové subjekty majú v praxi záujem produkovať zisk (základ dane) tam, kde je to pre ne daňovo výhodnejšie. Daňovú výhodnosť možno dosiahnuť presunom zisku medzi osobami v rámci legislatívy jednej krajiny alebo presunom zisku medzi osobami cez hranice do krajiny s daňovo priaznivejšou legislatívou. V tejto súvislosti je oceňovanie predmetu obchodných transakcií jeden z najvýznamnejších problémov v teórii aj v praxi účtovníctva a zdaňovania.


Je známe, že medzinárodné spoločnosti podnikajúce v rámci globálnej ekonomiky tvoria až 60 % svetového obchodného obratu. Spoločným znakom takýchto nadnárodných a cezhraničných daňových subjektov je to, že sú umiestnené v rozdielnych daňových jurisdikciách, samozrejme, s rozdielnym zdanením. Daňové subjekty majú v praxi záujem produkovať zisk (základ dane) tam, kde je to pre ne daňovo výhodnejšie. Daňovú výhodnosť možno dosiahnuť presunom zisku medzi osobami v rámci legislatívy jednej krajiny alebo presunom zisku medzi osobami cez hranice do krajiny s daňovo priaznivejšou legislatívou. V tejto súvislosti je oceňovanie predmetu obchodných transakcií jeden z najvýznamnejších problémov v teórii aj v praxi účtovníctva a zdaňovania.

Pojem oceňovanie
(pricing, costing, assessment, appraisal) je spôsob alebo postup vyjadrovania objektu oceňovania v peňažných jednotkách (cenách). Oceňovanie patrí k najvýznamnejším problémom v teórii aj v praxi účtovníctva a zdaňovania. Ak sa presun zisku realizuje cez cielené oceňovanie výrobkov, služieb a iných plnení, napr. úrokov, dochádza k transferovému oceňovaniu.

Transferové oceňovanie (transfer pricing) je určovanie cien v obchodných transakciách medzi vzájomne ekonomicky a personálne prepojenými subjektami, ktorého cieľom je umelo ovplyvniť tvorbu zisku v teritóriách s nižším zdanením na úkor teritórií so zdanením vyšším.

V domovskej krajine sa produkt ocení len na úrovni nákladov (bez zisku) a zisk sa dosiahne predajom v krajine s priaznivým zdanením. Jednotlivé krajiny sa snažia alokovať zisk (základ dane) vo svojej kompetencii a získať tak daňový profit do svojho štátneho rozpočtu. Rovnako je to aj v podmienkach SR. Problémom je, že transferové ceny nie sú stanovené na voľnom trhu, a preto sa môžu líšiť od cien dohodnutých medzi nezávislými obchodnými partnermi v porovnateľných transakciách a za porovnateľných podmienok. Transferové ceny sa preto na daňové účely podrobujú overovaniu primeranosti ich výšky.


Základné pravidlá o transferovom oceňovaní

Medzi základné pravidlá o transferovom oceňovaní, ktoré obsahuje vzorová zmluva OECD a Smernica OECD, patria:
 
  1. Princíp nezávislého vzťahu (separate entity approach), podľa ktorého každý člen nadnárodného podniku podlieha dani z príjmov na základe princípu rezidencie alebo princípu zdroja príjmu. Princíp nezávislého vzťahu je zameraný na dva ciele:
    • zabezpečenie primeraného daňového základu v každej jurisdikcii,
    • zamedzenie dvojitému zdaneniu.
  2. Princíp obvyklých cien (arm´s length principle), ktorý sa rešpektuje pri vzájomných transakciách. Tento princíp je medzinárodným štandardom, ktorý uplatňujú pri kontrole správcovia daní vo väčšine krajín na celom svete. Obvyklé ceny sa v správe o transferovom oceňovaní a mnohonárodných podnikoch, publikovanej OECD v roku 1979, definujú ako „ceny, ktoré by boli za rovnakých, alebo za podobných podmienok dohodnuté medzi nezávislými podnikmi zainteresovanými v rovnakých alebo podobných obchodných transakciách alebo za podobných podmienok na rovnakom trhu“.
  3. Zmluvy o zamedzení dvojitému zdaneniu musia obsahovať pravidlá rešpektujúce metódy transferového oceňovania.
Nezávislé osoby vplyvom trhových komerčných podmienok konajú tak, že obhajujú svoje záujmy, teda napr. predávajúci má záujem maximalizovať svoju predajnú cenu (zisk). V prípade závislých osôb tento prirodzený regulátor nefunguje. Preto sa v daňovej praxi osobitne preverujú vzťahy závislých osôb, keďže tieto osoby majú tendenciu a schopnosť svoje konanie zjednotiť voči fiškálnym záujmom štátu.


Metódy transferového oceňovania

Pr

Související dokumenty

Súvisiace články

Zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely účinnej od 1. 1. 2014 (3. časť)
Vznik a existencia stálej prevádzkarne v kontexte „Závislý zástupca“
Dokumentačná povinnosť o transferovom oceňovaní v kontexte aktuálnych zmien v decembri 2022 (II.)
Vklady do dcérskych podnikov
Daň vyberaná zrážkou (II.)
Prevádzkareň v zahraničí a skupinová registrácia
Transferové ocenenie a výpožička automobilu
Daňové aspekty investícií a podnikania v Kazachstane
Medzinárodné zdaňovanie podielov na zisku
Uzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve v príkladoch
Vybrané zmeny v zdaňovaní fyzických osôb od 1. januára 2021
Nízkopríjmový konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným a zdravotné odvody od roku 2023
Odpisovanie majetku u fyzickej osoby – mikrodaňovníka
Môže vzniknúť prevádzkareň na účely dane z pridanej hodnoty z dôvodu využívania zdrojov dcérskej spoločnosti?
Dokumentačná povinnosť o transferovom oceňovaní (III.)
Zmeny v dokumentačnej povinnosti pre transferové oceňovanie v roku 2015
Dohoda o náhrade škody medzi podnikateľmi
Predmet úpravy zákona o účtovníctve
Niektoré špecifiká zdaňovania príjmov fyzických osôb v praktických príkladoch

Súvisiace otázky a odpovede

Pobočka zahraničnej súkromnej vysokej školy
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Odstupné pri zrušení zmluvy
Odstupné zo zrušenia zmluvy
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Odpočet daňovej straty po zlúčení spoločností
Navýšenie základného imania
Vyplatenie podielu na zisku v s.r.o. za rok 2012 a odvody
Zrušenie s.r.o.
Započítanie vzájomných pohľadávok spoločníka a konateľa a aj zamestnanca
Povinnosti mandátara pri uzatvorení mandantnej zmluvy.
Rozdelenie zisku
Preplácanie nákladov podľa zmluvy a ich zdaňovanie
Omylom vystavená faktúra
Potrebuje občianské združenie - športový klub živnostenský list pre prenájom športoviska tretím osobám?
Výplata dividend na vlastnú akciu
Predaj obchodného podielu
Zmluva o prevzatí dlhu
Povinnosť zriadiť organizačnú zložku na území SR