Niektoré špecifiká zdaňovania príjmov fyzických osôb v praktických príkladoch

Vydáno: 28 minút čítania

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) vo vzťahu k zdaňovaniu príjmov fyzických osôb rozlišuje niekoľko druhov príjmov, ktoré sú predmetom dane z príjmov. Cieľom príspevku je prostredníctvom praktických príkladov oboznámiť čitateľa s niektorými špecifikami pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP, príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ZDP a ostatných príjmov podľa § 8 ZDP, príp. aj so zmenami, ku ktorým došlo v zdaňovaní príjmov fyzických osôb od 1. januára 2018.

Príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP

Povinné poistné zaplatené za zamestnanca

Základom dane (čiastkovým základom dane) z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky [v nadväznosti na legislatívnu skratku zavedenú v § 5 ods. 7 písm. e) ZDP ide o poistné na verejné zdravotné poistenie (napr. zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.), poistné na sociálne poistenie (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. – ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), poistné na sociálne zabezpečenie (zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu], ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

V zmysle ust. § 35 ods. 1 ZDP zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy, ktorou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec a o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) ZDP (ak sú pre jej uplatnenie splnené ustanovené podmienky).

♦ Príklad č. 1:

Marcel, ktorý je živnostníkom, nezrazil svojmu zamestnancovi zo mzdy za október 2017 poistné na invalidné poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec (ďalej len „povinné poistné“). Povinné poistné, ktoré mal zraziť zamestnancovi zo mzdy za október 2017, Marcel (zamestnávateľ) zaplatil Sociálnej poisťovni za svojho zamestnanca až v máji 2018, a to z vlastných prostriedkov.

Zamestnanec, ktorému predmetné povinné poistné zrazené nebolo, nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len „ročné zúčtovanie“) za rok 2017 a na účely vyrovnania daňovej povinnosti za rok 2017 prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby, mu Marcel vydal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti (ďalej len „potvrdenie“) za rok 2017. Zamestnanec u tohto zamestnávateľa od 1. januára 2018 závislú činnosť už nevykonáva.

Je Marcel (zamestnávateľ) povinný v súvislosti s tým, že v máji 2018 z vlastných prostriedkov zaplatil povinné poistné za tohto zamestnanca, vystaviť zamestnancovi v roku 2018 opravné potvrdenie za rok 2017?

Z ust. § 35 ods. 1 písm. a) ZDP vyplýva, že zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň z úhrnu zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Invalidné poistenie je podsystémom dôchodkového poistenia, ktoré je jedným z piatich typov sociálneho poistenia v rámci zákona o sociálnom poistení, t. j. ide o poistné, o ktoré sa znižujú príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP.

Zamestnávateľ povinné poistné zamestnancovi zo mzdy za október 2017 nezrazil, ale toto poistné zaplat

Související dokumenty

Súvisiace články

Niektoré druhy výdavkov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb a DPH
Vklady fyzických osôb do podnikania
Prevod automobilu podnikateľa fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti
Zdaňovanie príjmov po úmrtí fyzickej osoby
Vybrané zmeny v zdaňovaní fyzických osôb od 1. januára 2021
Zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely účinnej od 1. 1. 2014 (3. časť)
Opatrovateľ a osobný asistent – príspevky, odvody a dane
Daň vyberaná zrážkou (IV.)
Daňovo-účtovný aspekt sponzorského
Úprava základu dane fyzickej osoby pri skončení podnikania
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2024
Vplyv stanovenia životného minima na daň z príjmov fyzických osôb
Predaj podniku fyzickej osoby alebo možnosti nakladania s ním
Zamestnanecké výhody z účtovného a daňového hľadiska
Situácie, keď je výhodné podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby
Zdanenie príjmov fyzickej osoby z prevodu účasti v spoločnosti
Zdanenie príjmov z predaja nehnuteľností u fyzických osôb

Súvisiace otázky a odpovede

Vyplatenie podielu na zisku v s.r.o. za rok 2012 a odvody
Vecné výhry ako cena v súťaži na podporu predaja
Mandátna zmluva a odvody
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Stála prevádzkareň v Nemecku
Výplata dividend za rok 2011 zahraničnému spoločníkovi
Licenčná zmluva
Nárok na rodinné prídavky a daňový bonus
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Dobrovoľne platené poistné ako daňový výdavok
Nepeňažný príjem za používanie motorového vozidla
Prijímanie hotovosti a registračná pokladnica
Pobočka zahraničnej súkromnej vysokej školy
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Pozastavená živnosť a výpočet základu dane
Postup pri zrušení živnosti
Konateľ a jeho odmena
Zmluva o vytvorení a použití umeleckého výkonu
Zlúčenie dvoch s.r.o.