Za podmienok uvedených v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. má jeden z rodičov alebo iná oprávnená osoba nárok na daňový bonus na vyživované dieťa. V súvislosti s ukončením štúdia na stredných a vysokých školách je aktuálna otázka, za ktoré mesiace je ešte možné tento nárok uplatniť. Osobitne je to dôležité u zamestnancov, ktorým zamestnávateľ odpočítava daňový bonus od mesačného preddavku na daň, resp. pokiaľ je preddavok nižší ako nárokovaná výška daňového bonusu, rozdiel zamestnancovi vyplatí.
Za podmienok uvedených v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) má jeden z rodičov alebo iná oprávnená osoba nárok na daňový bonus na vyživované dieťa. V súvislosti s ukončením štúdia na stredných a vysokých školách je aktuálna otázka, za ktoré mesiace je ešte možné tento nárok uplatniť. Osobitne je to dôležité u zamestnancov, ktorým zamestnávateľ odpočítava daňový bonus od mesačného preddavku na daň, resp. pokiaľ je preddavok nižší ako nárokovaná výška daňového bonusu, rozdiel zamestnancovi vyplatí.
Od 1. júla 2007 je mesačná výška daňového bonusu na jedno dieťa vo výške 555 Sk. Podľa § 52 ods. 48 ZDP daňový bonus sa zvyšuje rovnakým koeficientom a za rovnaké kalendárne mesiace zdaňovacieho obdobia ako suma životného minima. Z uvedeného vyplýva, že so zmenou výšky životného minima od 1. júla 2008 sa zmení výška daňového bonusu počnúc mesiacom júl 2008.
Základné podmienky uplatnenia daňového bonusu
Pre uplatnenie daňového bonusu ZDP ustanovuje dve základné podmienky:
- dosiahnutie minimálnych príjmov daňovníkom, ktorý si uplatňuje daňový bonus,
- splnenie podmienky vyživovaného dieťaťa.
Minimálne príjmy
Daňový bonus si môže podľa § 33 ods. 1 ZDP uplatniť daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 ZDP (zo závislej činnosti) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ZDP (z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ZDP. Zdaniteľnými príjmami treba rozumieť príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú oslobodené od dane.
Zamestnanec si nárok na daňový bonus uplatňuje v priebehu roka u svojho zamestnávateľa, u ktorého podpísal vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti (ďalej len „vyhlásenie“). Predpokladom na priznanie daňového bonusu je dosiahnutie zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v kalendárnom mesiaci aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. V roku 2008 je potrebná výška zdaniteľných príjmov v prís- lušnom mesiaci 4 050 Sk, ktorá platí od mesiaca októbra 2007, nakoľko od 1. októbra 2007 bola nariadením vlády SR č. 450/2007 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška minimálnej mzdy, uzákonená minimálna mzda vo výške 8 100 Sk.
Za január 2008 u požívateľov čiastočného invalidného dôchodku a mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov sa vyžadovali minimálne zdaniteľné príjmy 75 % a u požívateľov invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a zamestnanca mladšieho ako 16 rokov 50 % zo sumy 4 050 Sk. Uvedená skutočnosť vyplýva z bodu 26 Usmernenia Ministerstva financií SR č. 2634/2004-72 (Finančný spravodajca č. 2/2004) v nadväznosti na § 2 ods. 1 písm. c) a d) zákona č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v z. n. p.
Pozn.: Uvedený zákon o minimálnej mzde nebol novelizovaný v súlade so zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. a používal naďalej pojem „čiastočný invalidný dôchodok“. Poberateľ čiastočného invalidného dôchodku (priznaného do 31. 12. 2003) sa považuje za poberateľa invalidného dôchodku, ktorého miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 40 % a najviac 70 %.