Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2006

Vydáno: 57 minút čítania

Pri podaní daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb je potrebné postupovať podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a tiež podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave finančných orgánov v z. n. p.


Pri podaní daňových priznaní (DP) k dani z príjmov fyzických osôb (FO) je potrebné postupovať podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) a tiež podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o správe daní“).


Kto je daňovníkom dane z príjmov FO


Daňovník dane z príjmov FO a rozsah jeho daňovej povinnosti je zadefinovaný v § 2 ZDP. Daňovníkom je každá FO, ktorej plynú príjmy podliehajúce dani podľa ZDP.


Rozsah daňovej povinnosti FO


Rozsah daňovej povinnosti FO je vymedzený v § 2 písm. d) bod 1 a písm. e) body 1 a 2 ZDP. Určenie rozsahu daňovej povinnosti je dôležité hlavne pri dosahovaní príjmov daňovníkom v zahraničí alebo zahraničným daňovníkom v SR. V takýchto prípadoch okrem ZDP vstupujú do otázky zdanenia príjmov aj medzinárodné zmluvy, ktoré podľa § 1 ods. 2 ZDP majú prednosť pred týmto zákonom za predpokladu, že boli schválené, ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom.
 
Podľa § 2 písm. d) bod 1 ZDP FO, ktorá má na území SR trvalý pobyt, alebo sa tu obvykle zdržiava, je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
 
Podľa § 2 písm. e) ZDP, ak daňovník na území SR nemá trvalý pobyt, ani sa tu obvykle nezdržiava, je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou. Takýmto daňovníkom je aj daňovník, ktorý sa na území SR obvykle zdržiava, ale len na účely štúdia alebo liečenia, alebo prekračuje hranice do SR denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území SR. V tomto prípade v súlade s § 2 písm. g) ZDP predmetom dane tohto daňovníka je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území SR vymedzený v § 16 ZDP.


Čo je príjmom?


Podľa § 2 písm. c) ZDP je príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak zákon neustanovuje inak.
 
Zdaniteľným príjmom podľa § 2 písm. h) ZDP je len príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa ZDP alebo medzinárodnej zmluvy.


Čo je predmetom dane z príjmov FO?


Predmetom dane z príjmov FO podľa § 3 ods. 1 ZDP sú:
a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5 ZDP),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6 ZDP),
c)príjmy z kapitálového majetku (§ 7 ZDP),
d) ostatné príjmy (§ 8 ZDP).
 
Predmetom dane podľa § 3 ods. 2 ZDP nie je:

a) Prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len „nehnuteľnosť“) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty, s výnimkou príjmu z neho plynúceho a s výnimkou darov poskytovaných v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6 ZDP.

 
Príklad č. 1:
Súkromnému zubnému lekárovi bolo darované zubárske kreslo v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka v súvislosti s výkonom jeho činnosti podľa § 6 ZDP. Kreslo aj využíval pri svojom podnikaní.

Hodnota tohto daru bude teda predmetom dane, t. j. bude súčasťou základu dane (ZD) z príjmov podľa § 6 ZDP. Ak zubár zaradí kreslo do obchodného majetku, hodnota kresla bude jeho výdavkom, pričom ak bude odpisovaným majetkom v súlade s príslušnými ustanoveniami ZDP, bude výdavkom uplatňovaným postupne prostredníctvom odpisov s využitím postupu ustanoveného v § 17 ods. 3 písm. g) ZDP. To znamená, že do zdaniteľných príjmov sa v roku prijatia daru zahrnie len pomerná časť príjmov zodpovedajúca výške odpisu uplatneného v daňových výdavkoch.
 
***
 

b) Úver a pôžička.

c) Podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na základnom imaní, alebo členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú ich zamestnancami, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti (v. o. s.) a komplementára komanditnej spoločnosti (k. s.) a okrem podielu spoločníka v. o. s. a komplementára k. s. na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo v. o. s. alebo pri zániku účasti komplementára v k. s.

 
Podľa § 52 ods. 24 ZDP sa však § 3 ods. 2 písm. c) (podľa ktorého uvedené plnenia nie sú zdaňované) použije prvýkrát až na podiely na zisku vykázané za rok 2004 a vyrovnacie podiely a podiely na likvidačnom zostatku vyplatené po 1. 1. 2004. Uvedené sa použije aj na vyplácanie týchto príjmov subjektom so sídlom alebo s bydliskom mimo územia SR.
 
Ak boli podiely na zisku vykázané do 31. 12. 2003 a vyplatené po 1. 1. 2004 budú u daňovníka – FO zahrnuté medzi ostatné príjmy podľa § 8 ZDP zdanené sadzbou dane vo výške 19 %.
 
Príklad č. 2:
Slovenská spoločnosť vyplácala v roku 2006 dodatočne podiely na zisku z výsledku hospodárenia vykázaného z roku 2003 a nové podiely na zisku z výsledku hospodárenia za rok 2004. Kým prvé podiely na zisku sú stále zdaniteľným príjmom, ktoré sú súčasťou ZD daňovníkov, u FO je to ostatný príjem podľa § 8 ZDP zdaňovaný sadzbou dane vo výške 19 %, druhé podiely už nie sú vôbec predmetom dane z príjmov FO.

Podiely na zisku vyplácané zamestnancom sú predmetom dane, ale sú oslobodené od dane v súlade s § 5 ods. 7 písm. i) ZDP.
 
***
 
d)Podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva. Ustanovenie sa použije tak na podiely vyká- zané do 31. 12. 2003 vyplácané po 1. 1. 2004, ako aj na nové podiely vykázané po 1. 1. 2004. Ide o pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.
e)DPH uplatnená na výstupe u jej platiteľov.
f)Príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií a podielov ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.


Základ dane z príjmov FO


Ak daňovníkovi plynie viac druhov zdaniteľných príjmov v zdaňovacom období, ZD zo všetkých príjmov, ktoré daňovník zahrnuje do DP, nie je súčet rôznych druhov zdaniteľných príjmov za zdaňovacie obdobie, ale súčet čiastkových základov dane (ČZD) zistených podľa jednotlivých druhov príjmov. Každý druh príjmu má v ZDP ustanovený špecifický spôsob výpočtu ZD (ČZD).
 
Takýto výpočet ZD priamo vyplýva aj zo samotného DP k dani z príjmov FO, kde je pri jednotlivých druhoch príjmov stanovený vždy aj ČZD k danému druhu príjmu a nakoniec celkový ZD ako súčet ČZD.
 
ZD zistený podľa jednotlivých druhov príjmov sa môže znížiť o daňovú stratu, pričom odpočítať (uplatniť) daňovú stratu nemožno od ČZD z príjmov zo závislej činnosti, ale len od úhrnu ČZD zistených podľa § 6 až § 8 ZDP.
 
Daňová strata však môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 ZDP – – pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné daňové výdavky. Uvedené priamo vychádza z definície daňovej straty vymedzenej v § 2 písm. k) ZDP. Podľa nej daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky (výdavok – náklad na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ZDP, ak zákon neustanovuje inak) prevyšujú zdaniteľné príjmy (príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú oslobodené od dane podľa ZDP ani medzinárodnej zmluvy) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období.
 
Pri príjmoch zo závislej činnosti, ak sú vyplácané po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, najneskôr však do 31. 1. nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, sú súčasťou ZD za toto zdaňovacie obdobie.
 
Daňovník, ktorý dosahuje príjmy z podnik

Související dokumenty

Súvisiace články

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2004
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005
Vplyv stanovenia životného minima na daň z príjmov fyzických osôb
Určenie rozsahu zdaniteľných príjmov (výnosov) na účely zníženej sadzby dane z príjmov vo výške 15 %
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2022 (2. časť)
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2023 (III.)
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2024
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1. 1. 2005
Sumy potrebné pre výpočet daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2014
Sumy potrebné pre výpočet daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2013
Najvýznamnejšie zmeny v tlačivách daňových priznaní FO za zdaňovacie obdobie roka 2023
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (1. časť)
Zmeny v tlačivách daňových priznaní k dani z príjmov FO za rok 2018
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roku 2007
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roku 2008
Situácie, keď je výhodné podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach (2. časť)
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2008 v príkladoch
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach

Súvisiace otázky a odpovede

Odvody a príkazná zmluva
Daňový bonus SZČO
Bonus na deti a odklad priznania druhej oprávnenej osoby
Úprava daňového základu pri skončení živnosti.
Odmena pre konateľa z Českej republiky
Dodatočné daňové priznanie
Dodatočné daňové priznanie a pokuta
Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania
Oneskorené podanie daňového priznania k dani z príjmov právnických osôb
Daň z príjmov typ A
Daňový bonus a odídenec
Douplatnenie daňového bonusu
SZČO a nárok na daňový bonus
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku na materskej dovolenke
Príjem zo zahraničia a uplatnenie daňového bonusu
Oprava chýb minulých období
Daňové priznanie k dani z príjmov a študent
Zdaniteľné príjmy a daňový bonus
Daňové priznanie maďarského dôchodcu
Odmena za vytvorenie softvéru