Ing. Jana Borčíková
Počet vyhľadaných dokumentov: 24
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 24
Zoradiť podľa:
- Článek
Pre fyzické osoby, podnikajúce alebo vykonávajúce inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúce len príjmy z prenájmu nehnuteľností je pre daňové účely veľmi dôležité, či svoj vlastný majetok zaradia do obchodného majetku alebo ho len využívajú na výkon svojej činnosti, z ktorej dosahujú príjmy. Zaradenie majetku do obchodného majetku sa javí ako nepodstatné, ale má veľký dosah na uplatnenie výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto majetkom do daňových výdavkov daňovníka. Nemalý význam má zaradenie majetku do obchodného majetku daňovníka aj na prípadné následné zdanenie príjmov z predaja takého majetku daňovníkom. Viac o problematike sa čitatelia dočítajú v príspevku.
- Článek
Podnikateľ – FO, má v živnostenskom liste miesto podnikania totožné s miestom trvalého bydliska. Na účely podnikania si kúpil sedačku, sektorový nábytok a stoličku. Daňová kontrola mu odmieta uznať vo výdavkoch sektorový nábytok. Je možné, aby to živnostníkovi neuznali, predsa musí mať umiestnené niekde svoje dokumenty potrebné pre prácu a pod. Sedačku mu uznali, ale nábytok nie. Daňová kontrola argumentuje tým, že nemá časť bytu vyčlenenú z bytového fondu.
- Článek
Nadobudli ste nehnuteľnosť v rámci reštitúcie a chcete ju predať? Je tento príjem zdaniteľným príjmom alebo je oslobodený od dane z príjmov? V príspevku stručne uvediem podmienky, pri ktorých je príjem z predaja nehnuteľností oslobodený od dane, a to nielen príjem z predaja nehnuteľností nadobudnutých v rámci reštitúcií, ale aj príjem z predaja nehnuteľností vo všeobecnosti.
- Článek
Keďže v čoraz väčšej miere sa stretávame s investovaním občanov do podielových fondov, v nasledujúcom príspevku rozoberám, akým spôsobom sa zdaní príjem podielnika plynúci z vrátenia podielového listu alebo pri jeho predaji. Podielové listy v súlade s § 2 ods. 2 písm. c) zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách (zákon o cenných papieroch) v z. n. p. patria do sústavy cenných papierov.
- Článek
Všeobecná podmienka pre splnenie uplatnenia výdavku ako daňového výdavku je priamo uvedená v ust. § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Podľa tohto ustanovenia daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ZDP.
- Článek
Pri vykonávaní podnikateľskej činnosti sa stáva, že výdavky podnikateľa sú vyššie ako jeho celkové príjmy. Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. mu umožňuje takto vzniknutú stratu odpočítať v zdaňovacích obdobiach, za ktoré vykáže základ dane podľa zákonom stanovených podmienok.
- Článek
V praxi sa často stáva sa často pri činnostiach, ktoré smerujú k hmotnému výsledku, uzatvára zmluva o dielo. Autorka vysvetľuje, ako správne zatriediť príjmy z nej vyplývajúce do príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov.
- Článek
Ako pri každom inom výdavku aj výdavok
na stravovanie musí spĺňať predovšetkým
základnú podmienku uznateľnosti výdavku ako daňového výdavku definovanú v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 ZDP.
- Článek
Už za zdaňovacie obdobie roku 2005 všetci daňovníci mali možnosť uplatniť si ako nezdaniteľné časti aj nezdaniteľné časti na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie. Aj keď ich úprava sa postupne spresňovala, ich charakter a spôsob uplatnenia v zásade zostali nezmenené. V príspevku uvedieme, ako je to s nezdaniteľnou časťou na životné poistenie uplatňovanou za zdaňovacie obdobie roku 2006, aké sú podmienky na jej uplatnenie, čo v prípade, keď daňovník poruší zákonom stanovené podmienky, či sú rozdiely pri jej uplatnení vtedy, ak daňovník poberá príjmy z podnikania alebo príjmy zo závislej činnosti a či si môže zamestnávateľ, ktorý prispieva zamestnancovi na životné poistenie, uplatniť tento príspevok do daňových výdavkov.
- Článek
Pri podaní daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb je potrebné postupovať podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a tiež podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave finančných orgánov v z. n. p.
- Článek
Transferové oceňovanie predstavuje určovanie cien tovarov, služieb a nehmotného majetku vo vzájomných transakciách medzi závislými osobami. Medzinárodne akceptovaným a odporúčaným princípom používaným na oceňovanie transferov tovarov, služieb a nehmotného majetku realizovaných medzi závislými osobami je tzv. princíp nezávislého vzťahu. Závislé osoby, ktoré sú členmi skupiny nadnárodných spoločností, sú posudzované a zdaňované ako samostatné nezávislé subjekty, nie ako súčasť jedného celku (skupiny nadnárodnej spoločnosti).
- Článek
V predchádzajúcich častiach seriálu sme porovnávali úvodné články vybraných zmlúv, články týkajúce sa zdanenia príjmov z priamej podnikateľskej činnosti a články vybraných zmlúv, ktoré sa zaoberajú zdanením príjmov z užívania majetku alebo jeho predaja. V tejto časti budeme pokračovať problematikou týkajúcou sa zdanenia príjmov fyzických osôb.
- Článek
V tejto časti sa autorka venuje zdaňovaniu príjmov z nehnuteľného majetku, kapitálových ziskov a majetku.
- Článek
V prvej časti príspevku sme porovnávali úvodné články vybraných zmlúv, ktoré určujú základné predpoklady na správne určenie rozhraničovacích kritérií pre správne zdanenie príjmov. V tomto príspevku porovnáme články vybraných zmlúv, ktoré sa zaoberajú zdanením príjmov z priamej podnikateľskej činnosti a príjmov z investovaného kapitálu.
- Článek
Nasledujúci článok ponúka pohľad na rozdielnosť definovania jednotlivých článkov v konkrétnych zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia. Keďže Slovenská republika má v súčasnosti uzavretých 53 zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia (pozri príloha č. 1), zameriame sa na zmluvy s krajinami, kde naši občania najčastejšie vykonávajú svoju činnosť, či už podnikateľskú, brigádnickú, závislú (zamestnanie), umeleckú a podobne.
- Článek
Ďalšie funkcie zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia
Ďalšou významnou funkciou Zmluvy je zabrániť daňovému úniku, t. j., aby nedošlo k situácii, že daňovník neoprávnene zníži svoju daňovú povinnosť v jednom štáte, alebo že dosiahne nezdanenie svojich príjmov v obidvoch štátoch. Takúto situáciu rieši Zmluva v Čl. 9 – Združené podniky, Čl. 11 ods. 4, Čl. 12 ods. 6 a Čl. 26 – Výmena informácií.
- Článek
V piatej časti seriálu k Modelovej zmluve OECD (ďalej len „Zmluva“) sa budeme zaoberať jej ustanoveniami týkajúcimi sa zdanenia príjmov z užívania majetku a jeho predaja, príjmov fyzických osôb a tzv. iných príjmov, keďže zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorené na základe Zmluvy sú tzv. komplexné zmluvy, ktoré riešia zamedzenie dvojitého zdanenia všetkých teoreticky aj prakticky možných druhov príjmov.
- Článek
Licenčné poplatky, ktorými sa zaoberá Čl. 12 Modelovej zmluvy OECD, sú pre príjemcu v princípe príjmami z prenájmu. Prenájom sa môže poskytnúť v súvislosti s podnikom (napr. použitie autorského práva na literárne dielo poskytnuté vydavateľom alebo použitie patentu poskytnuté vynálezcom) alebo celkom nezávisle od akejkoľvek činnosti poskytovateľa (napr. poskytnutie patentu dedičom).
- Článek
Zdanenie príjmov z investovaného kapitálu
Popri príjmoch z priamej podnikateľskej činnosti dosahovaných prostredníctvom stálej prevádzkarne osoby, ktoré sú rezidentmi jedného štátu, môžu dosahovať príjmy z druhého štátu z investovaného kapitálu, ako napr. zo zakúpených akcií zahraničných podnikov, poskytnutých úverov alebo licenčných práv vo forme dividend (podielov na zisku), úrokov a licenčných poplatkov. Zdanenie týchto druhov príjmov je upravené v Modelovej zmluve OECD (ďalej len „Zmluva“)
- Článek
O stálej prevádzkarni pojednáva Čl. 5 Modelovej zmluvy OECD (ďalej len „Zmluva“). Hlavným zmyslom stálej prevádzkarne je stanoviť právo jedného zo zmluvných štátov zdaňovať príjmy podniku druhého zmluvného štátu. Podľa Čl. 7 Zmluvy nemôže jeden zo zmluvných štátov zdaňovať príjmy podniku druhého zmluvného štátu, pokiaľ nevykonáva svoju činnosť prostredníctvom stálej prevádzkarne nachádzajúcej sa v druhom štáte.