Výšku príjmov, ktoré podnikateľ – FO dosiahne, nemôže zmeniť. V zmysle ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov všetky príjmy z podnikania zdaní. Základ dane, z ktorého sa po odpočítaní nezdaniteľnej časti vypočíta daň, je možné ovplyvniť výškou daňových výdavkov a aj rozhodnutím, či v roku 2006 uplatní preukázateľné daňové výdavky (skutočne vynaložené) alebo výdavky percentom z úhrnu príjmov, tzv. paušálne výdavky.
Výšku príjmov, ktoré podnikateľ – FO dosiahne, nemôže zmeniť. V zmysle ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) všetky príjmy z podnikania zdaní.
Základ dane (ZD), z ktorého sa po odpočítaní nezdaniteľnej časti vypočíta daň, je možné ovplyvniť výškou daňových výdavkov a aj rozhodnutím, či v roku 2006 uplatní:
- preukázateľné daňové výdavky (skutočne vynaložené) alebo
- výdavky percentom z úhrnu príjmov, tzv. paušálne výdavky (ďalej len „paušálne výdavky“).
Pozn. red.: Bližšie pozri aj článok Paušálne výdavky pri príjmoch dosiahnutých v roku 2006, s. 4 časopisu.
Preukázateľné daňové výdavky
Preukázateľné daňové výdavky sú výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ktoré podnikateľ preukázateľne vynaložil a zaúčtoval vo svojom účtovníctve. Základná charakteristika daňového výdavku je uvedená v § 2 písm. i) ZDP a je doplnená v § 19 ods. 1 ZDP. Z definície daňového výdavku vyplýva, že je možné uznať ho ako daňový, ak spĺňa tieto podmienky:
- súvisí so zdaniteľným príjmom,
- bol preukázateľne vynaložený,
- je zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka,
- pri započítaní jeho výšky je nutné dodržiavať limity stanovené v ZDP alebo v iných právnych predpisoch.
V prípade, ak sa podnikateľ rozhodne pre uplatnenie preukázateľných daňových výdavkov, podľa § 6 ods. 6 ZDP pri zistení ZD musí vychádzať z § 17 až § 19 ZDP.
Pri zvažovaní, či výdavok, ktorý podnikateľ vynaložil, môže zaúčtovať v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ), musí sa vždy dôsledne riadiť § 19 ZDP, pretože JÚ je koncipované ako účtovníctvo daňové a výstup z účtovníctva – ZD slúži bez ďalších úprav na výpočet dane. Nie každý výdavok, ktorý podnikateľ vynaložil a zaúčtoval v účtovníctve, je daňovým vý- davkom z hľadiska ZDP.
Pozn.: Za podnikateľa budeme považovať daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 ZDP a s príjmami podľa § 6 ods. 2 ZDP.
Ak sa podnikateľ rozhodne uplatniť preukázateľné daňové výdavky, je povinný podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) viesť účtovníctvo. Podnikateľ, ktorý vedie JÚ, postupuje podľa opatrenia MF SR č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Z riadne vedeného účtovníctva zistí výšku zdaniteľných príjmov, daňových výdavkov a vypočíta ZD za príslušné účtovné obdobie.